Зростання темпів вироблення будівельної продукції: фактори відновлення та прогноз

У листопаді минулого року індекс будівельної продукції становив: сезонно скоригований (у порівнянні з жовтнем 2020 року) ­– 100,4%; скоригований на ефект календарних днів (у порівнянні з листопадом 2019 роком)  –  109,3%. Про це повідомляє Держстат (ДССУ).

Відтак у січні-листопаді 2020 року (п/п) у будівництві продовжило спостерігатися пришвидшення темпів зростання індексу будівельної продукції – до 2,8% (1,9% у січні-жовтні 2020 року та 24,1% у січні-листопаді 2019 року), йдеться у повідомленні Мінекономіки.

Вироблення будівельної продукції

Пришвидшення темпів зростання індексу будівельної продукції обумовлено реалізацією проєктів «Великого будівництва» на тлі сприятливих погодних умов для проведення будівельних робіт.

Позитивна динаміка була забезпечена активним проведенням дорожніх робіт в умовах реалізації проєктів дорожнього будівництва, що дозволило пришвидшити нарощування обсягів виконаних робіт у будівництві інженерних споруд.

Таблиця 1 – Ключові індикатори

Джерело: Мінекономіки.

Водночас у житловому будівництві спостерігалося значне скорочення, у т. ч. через зниження попиту на житлову нерухомість на початкових стадіях будівництва та недостачу фінансових ресурсів у забудовників, які здійснюють будівництво коштом покупців.

Рисунок 1 – Індекс будівельної продукції та внески, %, в.п. (п/п)

Джерело: Мінекономіки.

Через інвестиційну паузу більшості підприємств реального сектору в умовах скорочення їх фінансових результатів відбулося зменшення обсягів будівництва нежитлових будівель.

Рисунок 2 – Індекс будівельної продукції та видів, % (п/п)

Джерело: Мінекономіки.

Нагадаємо, ключовий ризик сектору будівництва – зволікання із впорядкуванням первинного ринку нерухомості та посиленням прав інвесторів у житло. Крім того, негативний ефект тривалого процесу реформування контрольного органу (ДАБІ) може зменшити пропозицію нового житла в майбутньому.

Комерційна нерухомість зазнала більш істотного впливу коронакризи, й подальший стан ринку залежатиме від тривалості пандемії.

Ключові фактори відновлення та очікування реального ринку

Ключовими факторами зростання темпів вироблення будівельної продукції є збільшення капітальних видатків зведеного бюджету (у листопаді (р/р) фінансування робіт з дорожнього фонду зросло у 1,6 раза та у січні-листопаді (п/п) – на 46,3%).

Окрім бюджетних видатків на тлі реалізації проєктів «Великого будівництва», вагомим фактором є  покращення очікування будівельних підприємств та інвесторів (рис. 3).

Рисунок 3 – Покращення очікувань будівельних підприємств

Джерело: Мінекономіки.

За останніми опитуваннями Держстату будівельні підприємства в IV кварталі 2020 року очікують на збільшення замовлень та розширення кількості працівників.

Негативним фактором залишається скорочення інвестиційної активності майже у всіх ВЕД. Окрім цього, зменшуються обсяги кредитування ВЕД «Будівництво». Відтак станом на кінець листопада 2020 року у порівнянні з початком року обсяги кредитування скоротилися на 34,5%.

На темпах випуску будівельної продукції також позначився дефіцит фінансових ресурсів у забудовників, які здійснюють будівництво житла коштом покупців.

В підсумку варто зазначити, за період 2020-2021 роки пропозиція сумарно поповниться новими житловими площами майже на 8%, прогнозують в НБУ.

Навіть після повернення до звичного режиму роботи для повного відновлення сектору будівництва знадобиться щонайменше один рік. Отже, будівельна галузь повільно оговтується від наслідків коронакризи й будівельна активність надалі прогнозовано відновлюватиметься. Проте на нову пропозицію житла може вплинути зволікання із видачею нових дозволів на будівництво.