Зацікавлені у послабленні гривні розпочали активну кампанію, щоб роздмухати паніку

logo


02.08.2017 10:00

Зацікавлені у послабленні гривні розпочали активну кампанію, щоб роздмухати паніку
Немає дня, щоб хтось із маловідомих економістів не зробив прогноз, що ми — на порозі нового послаблення гривні. Мовляв, наближається осінь, а це — традиційний час зниження курсу національної валюти. Аргументи трохи заяложені: підвищений попит на валюту у зв’язку із закуплею газу на зимовий період, можливе зниження цін на товари українського експорту на світових ринках, очікуваний наступ сепаратистів на Донбасі і т. д., пише Експрес.

І тому, мовляв, ця осінь не стане винятком — гривня неминуче впаде. Справді, останніми роками ми спостерігали, що  восени гривню лихоманить. Торік девальвація почалася ще раніше — у серпні, коли після п’яти місяців зміцнення курс гривні до долара раптово знизився на 2,6%.

Звісно, посилення гривні дуже непокоїть експортерів — тих, хто продає українські товари за кордоном. Воно їм просто не на руку. Експортери втрачають у прибутках. І неважко здогадатися, що панічні прогнози поширюються саме з їхніх кіл. 

Але поки що жодних ознак того, що гривню щось може підкосити, немає. Навпаки. Цього тижня вона далі міцніла, її курс з початку року підвищився вже майже на 5%. При тому, до речі, що за остані чотири місяці придбано й закачано у сховища майже 5 мільярдів кубів газу, придбаного за валюту.

Нема ажіотажу і на тіньовому ринку. Видно, люди просто не мають гривень, щоб скуповувати долари.

Чого чекати цього року? Нацбанк заспокоює, запевняючи, що підстав для падіння курсу гривні немає. Але прогнозам цієї установи ні бізнес, ні населення давно не вірять. 

Висловити свої припущення щодо майбутнього гривні ми попросили Євгена Пенцака, експерта з фінансового, інвестиційного та ризик-менеджменту, Олега Пендзина, виконавчого директора Економічного дискусійного клубу, Дмитра Боярчука, виконавчого директора «CASE Україна» та фінансового експерта Олексія Куща.

— Чи побачимо ми традиційно цієї осені девальвацію гривні? Які за і проти?

О. Пендзин: — На мою думку, передумов для падіння курсу гривні восени та взимку немало. 

Передусiм улiтку, як завше, маємо або нульову iнфляцiю або взагалi вiд’ємну, курс стабiлiзується та змiцнюється. У вереснi, коли люди приходять iз вiдпусток та городiв, починається активiзацiя бiзнесу, закуповують бiльше iмпортних товарiв. Не забуваймо, що ми країна iмпортозалежна. Будь-яка оптимiзацiя бiзнесу веде до збiльшення попиту на iноземну валюту. Як наслiдок — курс гривнi слабшає, i починається процес девальвацiї.

Є. Пенцак: — На мiй погляд, жодних потрясiнь з курсом долара восени не буде. Курс буде стабiльним iз невеличкими ситуативними коливаннями навколо 26 гривень. Вiд надмiрного посилення курсу «рятуватиме» Нацбанк, викуповуючи надлишок валюти. Найбiльший рiвень змiцнення гривнi може бути 25,5 грн за долар наприкiнцi серпня й у вереснi. Потiм курс «зеленого» може зростати з листопада до середини грудня до 26,5 — 27 грн за долар, наприкiнцi року вiн стабiлiзується близько 26,2 — 26,5 грн за долар.

Д. Боярчук: — Восени завжди ризики девальвацiї вищi найперше через настрої i звички людей. Улiтку вони бiльше продають валюти, а на осiнь починають скуповувати її. Тому, звiсно, ризики девальвацiї є. Тим паче, що в нас трiшки зростає торгiвельний дефiцит. Але катастрофи не буде.

— Якщо ми вiримо в силу гривнi, у її стiйкiсть, то якi чинники можуть сприяти стабiльностi гривнi?

Є. Пенцак: — Попри песимiстичнi прогнози, очiкується подальше пожвавлення експорту агропродукцiї, металу, IТ-аутсорсингу. Матимемо збiльшення надходження валютного виторгу, адже багато пiдприємств почало переорiєнтовуватися з експорту в Росiю на європейськi країни.

— Гаразд. А якщо ми говоримо про песимiстичний сценарiй, то до якого рiвня гривня може девальвувати? 

О. Пендзин: — У такому разi я зробив би прогноз, що до кiнця року нас чекає курс 28,5 — 28,6 гривнi за долар.

Якщо в нас буде осучаснення пенсiй, яке нам обiцяє уряд у жовтнi-листопадi, на суму вiд 200 до 800 гривень, то додаткова маса грошей безумовно вихлюпнеться на ринок. Бо пенсiонери не кластимуть цi грошi на депозити.

Не забуваймо, що ухвалена бюджетна резолюцiя передбачає обмiнний курс у 2018 роцi в середньому на рiвнi 29,3 гривнi за долар. Не сумнiваюсь, що курс розгойдають, навiть штучно, щоб вийти на потрiбнi показники.

— Чи вплине на курс початок опалювального сезону, як лякають нас деякi маловiдомi експерти?

Д. Боярчук: — А це не факт. Цей опалювальний сезон не повинен тиснути на валютний ринок. Так, зазвичай узимку ми купуємо бiльше енергоносiїв. Але цього року вже на кiнець червня ми закупили майже 7 млрд кубiв газу при потребi 12 млрд. Це означає, що обсяги купiвлi блакитного палива восени будуть меншими, анiж у попереднi роки.

— Як може вплинути на гривню потреба виплачувати зовнiшнi борги?

Д. Боярчук: — До кiнця року їх маємо вiддати не так багато. Крiм вiдсоткiв, країна повинна заплатити МВФ 880 млн доларiв.

О. Пендзин: — Кошти, якi дає нам МВФ, не йдуть у реальну економiку, а в резерви Нацбанку. Фонд позичає нам не живi грошi, а SDR, тобто спецiальнi права запозичення. Фiзичного доступу до цих грошей Україна не має, це уявнi кошти в розрахунках мiж країнами. З них i буде здiйснюватися повернення кредитiв, якi надавав МВФ.

— Тодi в мене доволi провокацiйне запитання: а яка ймовiрнiсть, що восени гривня традицiйно не впаде, а навпаки — змiцниться?

О. Пендзин: — Останнi мiсяцi НБУ виходить на мiжбанкiвський ринок для викупу валюти. З початку року вiн викупив з ринку 1,6 млрд доларiв. Тобто нинi рiвень пропозицiї валюти вищий, анiж попит на неї.

Якби Нацбанк не викуповував валюту з ринку, то нинiшнiй курс був би значно менший за 25 гривень за долар. Але, на мiй погляд, це було б не дуже добре для економiки, бо зменшило б фiзичний обсяг надходжень до бюджету. Тому гривнi просто не дадуть дуже змiцнитись.

Леся ЯСИНЧУК 

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter