Щоб наздогнати Польщу за рівнем життя, нам треба 8 — 9 років — економіст

logo


Щоб наздогнати Польщу за рівнем життя, нам треба 8 - 9 років - економіст Новак: Щоб наздогнати європейські країни, в Україну мають заходити не менше 10 мільярдів доларів іноземних інвестицій щороку. ФОТО: usba.com.ua

Щоб наздогнати європейські країни, в Україну мають заходити не менше 10 мільярдів доларів іноземних інвестицій щороку. Тоді можна розраховувати на високі темпи росту економіки й доходів українців. За економічними підсумками всі головні показники гірші, ніж це прогнозувалося бюджетом на 2017-й рік. Про це розповів економіст Андрій Новак.

«Спочатку прогнозували зростання на 3,5 відсотки, потім — на 3, далі — 2,5 процента. В результаті маємо тільки 2. Закладалася інфляція 8,1 відсотка, а вийшло — 14. Третій ключовий показник — курс гривні. У бюджет планували 27,2 грн за долар на кінець року. Реально мали майже 28», — зазначив економіст.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Запускають першу сонячну електростанцію в Чорнобильській зоні

Схожа ситуація очікується в Україні і в 2018-му році.

«Принципово інших результатів очікувати не слід. Оскільки справжніх економічних реформ ми так і не побачили. Продовжиться знецінення гривні. Як мінімум до 31 гривні на кінець року. Економіка зросте приблизно на 2 відсотки», — сказав Новак.

Для відчутного пришвидшення росту економіки треба змінити податкову, бюджетну і кредитну системи.

«Податкова перенасичена дрібними зборами, які реально приносять невеликі доходи до державних і місцевих бюджетів і дуже ускладнюють саму систему. Після спрощення потрібен мораторій на подальші зміни. Хоча б на 5 років. У нас майже щокварталу вносяться зміни до складу податків або запроваджують нові. Це робить нереальним будь-який бізнес-план підприємця», — говорить він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Замість дискусій навколо енергетичних формул необхідно лібералізовувати ринки — Ковалів

В бюджетній системі головні реформи повинні стосуватися децентралізації, вважає Андрій Новак.

«Зараз місцевим органам дали більше повноважень, але не більше грошей. Маю на увазі доходну частину, податки. Як і у всі роки незалежності, 80 відсотків доходів іде до центрального бюджету. Відповідно 20 залишається місцевим. А потім через дотації, фактично в ручному режимі, гроші дають регіонам. За політичну лояльність місцевих керівників» — сказав експерт.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Курс долара в Україні продовжує стрімко зростати

Підвищення зарплат і пенсій з’їдає інфляція і знецінення гривні.

«За структурою доходів і витрат, співвідношення між ними, бюджет 2018-го року є копією торішнього. Запустили друкарський верстат. За рахунок цього роблять так зване підвищення зарплат і пенсій. Його з’їдає інфляція і знецінення гривні. Збільшується державний борг.

Та ж Польща у наступні роки не стоятиме на місці, як і інші країни. Щоб наздогнати їхній сьогоднішній рівень життя і доходів, Україні знадобиться 8-9 років. За умови, що у нас кардинально зміниться економічна політика уряду і Національного банку та зайдуть іноземні інвестиції», — підсумував Новак.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Експерти оголосили прогнози про політику, науку та їжу на 2018 рік

Світовий банк прогнозує зростання внутрішнього валового продукту України до 2% за підсумками 2017 року. Очікується, що протягом трьох наступних років показник зростатиме на 3,5-4%.

У 2007-му році, до світової економічної кризи, ВВП України становив $142 млрд. У 2013-му — $183 млрд. У 2016-му — $93 млрд.

Показник ВВП України на душу населення за 2016 рік становив $2,1 тис., Польщі — $12,3 тис., Білорусі — $4,9 тис.

×