В Україні можуть зняти мораторій на продаж землі

logo


В Україні можуть зняти мораторій на продаж землі - today.ua

Мінекономрозвитку пропонує президенту України застосувати право вето до Закону України №2666-VIII, відповідно до якого мораторій на відчуження сільськогосподарських земель продовжено до 2020 року. Про це повідомляється у прес-службі відомства.

У Міністерстві посилаються на ст. 41 Конституції України («Право приватної власності є непорушним») і рішення Європейського суду з прав людини, який визнав, що абсолютна заборона на продаж або будь-який інший спосіб відчуження земель сільськогосподарського призначення в Україні порушує положення Конвенції про захист прав людини і основних свобод.

«За оцінками Світового банку, запровадження ринку землі створило б можливості для зростання ВВП України щороку на додаткових 0,6-1,6 відсоткових пунктів та дозволило б залучати близько 1,5 млрд доларів додаткових інвестицій на рік, надати поштовх до розвитку сільськогосподарського та фінансового секторів та сільської місцевості», – зазначили у прес-службі.

В умовах послабленої конкуренції через відсутність ринку землі, власники земельних ділянок отримують за оренду плату, яка занижена в 5 разів: 50 доларів за га на рік замість 250 доларів за га — як у Болгарії чи Польщі.

Також у Мінекономрозвитку вказують на те, що відсутність ринку землі спонукає фермерів інвестувати у вирощування переважно однорічних культур – соняшнику або ріпаку, які найбільш виснажують землю. Тільки з 2004 року по 2012 рік Україна втратила до 43 тис. га площ багаторічних культур. За розрахунками Світового банку, інвестуючи в однорічні культури замість багаторічних, фермер щорічно втрачає близько 1 тис. доларів доданої вартості з кожного га.

Нагадаємо, мораторій на продаж землі діє в Україні з 2002 року. 20 грудня 2018 року Верховна Рада схвалила законопроект, який продовжує мораторій на відчуження земель сільськогосподарського призначення до 2020 року. Документ підтримав 231 парламентарій. Нардепи вважають, що скасування земельного мораторію створить загрозу як національній, так і продовольчої безпеки України.