Українські олігархи вивели в офшори понад 65 мільярдів гривень

logo


Про офшори українських олігархів за часи незалежності говорили навіть самі ледачі політики і громадські діячі. Але жодна влада так нічого і не зробила, щоб кошти залишалися в Україні, повернулися з офшорів і працювали на розвиток економіки власної країни. Замість того, щоб українські олігархи інвестували у власну економіку, вони працюють на поповнення бюджетів інших країн, створюють підприємства в офшорах. За часи незалежності олігархи вивели з України в офшори капітал на суму майже 150 мільярдів доларів. Найбільша активність спостерігалася останні 4 роки. І це є показником безвідповідальної діяльності влади по відношенню до свого народу.

Найбільше інвестували у Кіпр. Саме там зареєстрована левова частина великих підприємств України. Серед них — Дніпровський меткомбінат, фірма «УнІТА», розробник програмного забезпечення для «Укрзалізниці» та «картки киянина». Головний офіс «Миронівського хлібопродукту» (Наша ряба) з Люксембургу минулого року перенесено на Кіпрі. А отже і податки перекочували туди і працюють ці гроші на кіпрську економіку та економіку інших офшорів. Щодо «Миронівського хлібопродукту», то тут цинізм і потрійне обкрадання українців. Це найбільший виробник курятини в Україні, який займає 50% ринку і отримує з бюджету 30% дотацій/1,4 млрд грн, виділених на увесь аграрний сектор. Тобто, олігарх/власник Косюк кілька разів обкрадає українців. Він отримує від держави 1,4 мільярди дотацій, які не треба повертати. Це кошти українських платників податків, звичайних людей, які отримують зарплатню у кілька тисяч гривень. Потім продає свою продукцію, яка постійно дорожчає. Лише за минулий рік курятина здорожчала на 30%. Так він ще й кошти виводить на Кіпр. За останні 5 років (до 2017 року) Косюк виплатив собі та іншим акціонерам 11 мільярдів гривень дивідендів. Ці кошти переказані у Люксембург. З них сплачено 15% податку теж до Люксембургу. Окрім Кіпру українські олігархи облюбували для своїх грошей Голландію і Віргінські острови, острів Мен. Туди ж йдуть і податки від їх бізнесу. Це пряма корупція, ухилення від сплати податків і захисту свого бізнесу від рейденрського захоплення. Це відбувається не без відома влади, а можливо і за її сприяння. Адже немало представників влади мають бізнес, оформлений на підставних осіб.

Згідно з конвенцією 2013 року між Україною і Кіпром про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням, підприємство сплачує податки в тій країні, де зареєстровано. Зокрема, податок на прибуток у розмірі 2-5%. Працюючи в Україні довелося б віддати до держбюджету половину коштів. Це пряме обкрадання українців олігархами. Ні для кого не секрет, що бізнес в Україні незахищений. Впевнено себе почуває лише купка олігархів, наближених до влади. В Україні зовсім не працює Антимонопольний комітет. Судова система функціонує в ручному управлінні і, незважаючи на реформу, ніяких змін не відбулося. Діяльність фіскальних служб нагадує каральні органи і рейдерські структури.

З України щороку виводяться шалені гроші, які перевищують річний бюджет держави у кілька разів. А між тим влада просить гроші у МВФ, замість того, щоб працювати у напрямку повернення українських капіталів з офшорів. Також олігархи використовують офшори, щоб приховати кінцевого бенефіціара. І нерідко інвестиції в Україну йдуть саме з офшорів.

В Україні нічого не робиться для підтримки власного виробника. Уряд поступово перетворює державу в сировинний придаток, не працює над створенням робочих місць. Тому ми спостерігаємо такий великий відтік з України працездатного населення. Тільки за минулий рік поїхало на заробітки більше 1 мільйона. По факту — набагато більше. Щомісяця виїжджає по 100 тисяч чоловік. Повернути кошти з офшорів — першочергове завдання влади і тоді економіка стане розвиватися. Щоб змінити ситуацію, потрібно знизити податкове навантаження на бізнес, захист інтересів бізнесу і їх капіталів у судах, нормальна робота Антимонопольного комітету, зменшення відсотків по кредитах для бізнесу, стабільна валюта, захист національної валюти і адекватна діяльність Національного банку, спрямована на розвиток макроекономіки. І головна причина — зменшення рівня корупції. А з цим, по факту, нинішня влада боротися не збирається. Корупційні ризики продовжують рости. Нам потрібно перезавантаження влади і закони, які б працювали на економіку держави в цілому, а не на окремих олігархів, до яких представники влади мають безпосереднє відношення.

Нам потрібно реформування фіскальної системи, яка б працювала на детінізацію бізнесу і деофшорізацію. Якщо так станеться, то кошти повернуться в Україну у вигляді прямих інвестицій.

Від офшорних схем економіка України втратила понад 65 мільярдів гривень. Від порушень митних правил і контрабанди — до 70 мільярдів гривень. Від діяльності конвертацій них центрів — понад 15 мільярдів гривень. Між тим влада рапортує про досягнення, які вганяють пересічних громадян у прірву. Це популістські заяви і геноцид над українським народом.

Михайло Головко, народний депутат України, економіст

Поделитесь в соц сетях!

Теги: депутат Михайло Головко, Михайло Головко, олігархи, офшори