“Українці не готові створювати ОСББ”, – експерт

logo


10 червня 2018 року вступить у дію Закон України “Про житлово-комунальні послуги”, за яким ЖЕД більше не надаватимуть українцям житлово-комунальні послуги. Представники ГО “Погляд” вважають, що вступ закону усилу варто відтермінувати.

"Українці не готові створювати ОСББ", - експерт

“Українці не готові створювати ОСББ”, – експерт

Уже 10 червня ЖЕД в Україні перестануть бути балансоутримувачами багатоквартирних будинків. Принаймні, якщо на цю дату вступить у дію ЗУ “Про житлово-комунальні послуги”. Власниками будинків відтак стануть об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, які укладатимуть договори на надання послуг напряму з їх постачальниками. Також право на управління будинками отримають спеціальності оренді управлінські компанії. Однак експерти ГО “Погляд” вважають: до такої реформи українці іще не готові.

– Полтавці не готові до таких змін ні психологічно, ні економічно, – вважає В’ячеслав Лебідь, голова “Асоціації економістів України”. – Лише за рік заборгованість українців за житлово-комунальні послуги зросла майже вдвічі – до 42 млрд грн. Правда, значна частина цієї суми – не компенсовані владою кошти за надані субсидії. Однак те, що наразі людям важко фінансово, ні в кого не викликає сумнівів. А новий закон може привести взагалі до колапсу ситсеми ЖКГ.

Представник ГО “Погляд” Олександр Заслужений пояснює: згідно з новим законом, ЖЕДи (органи місцевого самоврядування) втратять контроль за технічним станом багатоповерхівок. За їх капітальні ремонти тепер відповідатимуть самі мешканці. Однак навряд чи “потягнуть” такі витрати, враховуючи, що понад 60% житлового фонду України – в аварійному стані.

– Понад 400 багатоквартирних будинків у Полтаві – “хрущовки”. Вони будувалися у 60-70 роках з розрахунком, о через 25 років їх капітально ремонтуватимуть: з заміною стелі, покрівлі, вікон, внутрішньобудинкових систем. Це мало б продовжити термін їхньої придатності ще на 50 років. А тоді – розселення мешканців у більш сучасне житло і знесення. Але все пішло не так. Відтак, маємо велику кількість аварійного житла, за яке вже з 10 червня ніхто не відповідатиме. Можливі аварії, руйнування, нещасні випадки, за які ніхто не понесе відповідальності – каже Заслужений.

"Українці не готові створювати ОСББ", - експерт

“Українці не готові створювати ОСББ”, – експерт

В’ячеслав Лебідь новий закон називає сирим. За його словами, аби він запрацював, потрібно підготувати ще більше 60 підзаконних актів.

– Робота у цьому напрямку недавно розпочалася і просувається вкрай повільно. – Київська міська адміністрація уже врахувала всі ці моменти і звернулася до органів державної влади з проханням відтермінувати вступ закону у силу на 1 рік, – пояснює він.

Представники ГО “Погладжування” також підготували звернення до Полтавської міськради, у якому просять звернутися до депутатів Верховної Ради з такими пропозиціями:

– відтермінувати вступ закону у дію;

– підготувати Програму відновлення та модернізації застарілого житлового фонду” і фінансовий механізм її реалізації, за яким 10% у це викладатимуть мешканці, 20% – місцева влада, 70% – держава;

– профінансувати з державного бюджету капремонт будинків перед тим, як передавати їх ОСББ;

– створити спеціалізований орган державного контролю за технічним станом житлових багатоквартирних будинків.