Українці через суд доводять, що розрахунки за загальнобудинковим лічильником — незаконні

logo


Облгази та газзбути продовжують нараховувати плату за кубометри за загальнобудинковими лічильниками — фактично людям доводиться платити не тільки за те, що спожили самі, а й за сусідів! Усе тому, що облгази не встановили індивідуальні лічильники за власний кошт, як це їх зобов’язує зробити закон. Тому споживачі йдуть за захистом своїх прав до суду.

У Реєстрі судових рішень лише за останні два тижні — десяток таких справ. Так, Київський районний суд міста Полтави вирішив задовольнити вимоги позивачки до Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Полтавагаз” про визнання права на забезпечення індивідуальним лічильником газу за рахунок коштів товариства до 1 січня 2021 року.

Ще у квітні 2017 року позивачка спільно з іншими мешканцями житлового будинку зверталась до АТ “Полтавагаз” з проханням встановити індивідуальні лічильники природного газу, зауваживши при цьому свою незгоду з встановленням загальнобудинкового. В облгазі відповіли, що “у разі незгоди власника квартири (будинку) розраховуватися за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку, він може встановити квартирний лічильник газу окремо на квартиру (будинок) за власні кошти”. Таку відмову суд потрактував як порушення прав споживача.

***

Первомайський міськрайонний суд Харківської області вирішив “визнати, що “Акціонерне товариство “Оператор газорозподільної системи “Харківгаз” відповідно до статті 6 ЗУ “Про забезпечення комерційного обліку природного газу” зобов’язане за свій рахунок у термін до  01.01.2021 року встановити в квартирі побутового споживача природного газу індивідуальний газовий лічильник і сплатити судовий збір”.

***

Шевченківський райсуд міста Львова не лише визнав вимогу встановити індивідуальний лічильник законною.

У рішенні суду йдеться також про визнання незаконними дій АТ “Оператора газорозподільної системи “Львівгаз” та ТзОВ “Львівгаз Збут” щодо нарахування об’ємів спожитого газу мешканцям вулиці Низинної у Львові з 1 травня 2017 року.

“Львівгаз” зобов’язали здійснити перерахунок об’єму та плати за спожитий газ, виходячи з діючих  впродовж періоду нарахування норм споживання газу для громадян, у яких не встановлені газові лічильники. Також облгаз повинен з дня ухвалення рішення судом і до моменту встановлення  індивідуального лічильника у квартирі споживачів нараховувати плату

за об’єми використання блакитного палива саме за нормами споживання, і аж ніяк не за показами загальнобудинкового лічильника.

“Моїм клієнтам у травні 2017 року встановили загальнобудинковий лічильник, — пояснює обставини справи юристка Ірина Судомляк. — Відповідно з цього ж місяця змінився спосіб нарахування плати за газ — довелось платити не за чинними нормами споживання (на той час — 4,4 кубометра на одну особу), а за увесь об’єм газу, який спожив будинок і який був розподілений між мешканцями. Мої клієнти — малозабезпечені та непрацездатні люди. Жінка прикута до ліжка, чоловік — людина з інвалідністю. Вони порахували, що за рік переплатили за газ понад тисячу гривень. Погодьтесь, це чимала сума, особливо для пенсіонерів.

У позовній заяві ми спиралися, в основному, на Постанову Великої палати Верховного Суду від 7 листопада 2018 року. Про що йдеться?

У платіжках, які нам надходять, в тарифі на газ уже закладена вартість встановлення лічильника. Тривали дискусії — про який саме лічильник йдеться? Постанова дає чітку відповідь: про індивідуальний. Отже, його повинні встановлювати за кошти облгазів”.

Юристи в судах доводять: нарахування за загальнобудиновим лічильником є порушенням прав споживача, адже людина має право знати та сплатити саме за спожиті кубометри. Однак сам лічильник може бути встановлений у будинку — для контролю загального обліку газу в будинку. Але аж ніяк не для розрахунків з мешканцями цього будинку!

“Індивідуальні лічильники повинні були встановити ще до 1 січня 2018 року, однак облгази цього не зробили, — додає Ірина Судомляк. — Натомість облгази взялися встановлювати загальнобудинкові лічильники. На той час не потрібно було отримувати згоду мешканців.

Однак, аби нараховувати плату за газ у такий спосіб, мешканці повинні були би відмовитись від встановлення індивідуального лічильника. Тобто представник облгазу мав би прийти до вас додому, запропонувати встановити лічильник коштом підприємства, ви мали б відмовитись і скласти про це акт. Лише тоді законно нараховувати плату за газ за показниками загальнобудинкового лічильника, які ділять між усіма споживачами. Зауважу, що нині домогтись перерахунку коштів можна лише індивідуально кожному споживачеві через суд”.

Читайте також про те, як разом із помешканням українці успадковують і його заборгованість.