Україна стала ключовим ринком для техніки Berthoud

logo


Не збавляючи темпу: Історія компанії Berthoud доводить, що досягти успіху можна і з вузькою спеціалізацією виробництва. Але для цього треба бути у своїй галузі одними з найкращих

 

Себастіан Тремблє — генеральний директор Berthoud Agricole SAS

Стрункий, стрімкий, сухорлявий, енергійний, невтомний, наче марафонець. Кілометри досягнень позаду, кілометри перемог попереду. Його життя чітко виміряне й розплановане. І чорний годинник на руці тупотінням стрілок постійно нагадує господареві, що не варто гаяти час, треба рухатися уперед. Себастіан Тремблє — генеральний директор Berthoud Agricole SAS, компанії з виробництва техніки для захисту рослин — тримає темп, набраний чотири роки тому.

Навіть у власний вихідний він на підприємстві, одягнений по-діловому. Освічений, цілеспрямований, рішучий, демократичний. Таких, як він, менеджерів називають трудоголіками. Та Тремблє цим лише пишається. «Коли трансформуєш локальне підприємство у міжнародну компанію, часу на відпочинок лишається обмаль. Але це того варте», — каже Тремблє. Два роки тому світовий лідер з пульверизації група EXEL Industries, до складу якої входить Berthoud Agricole, стала власником ще однієї компанії в США. Зайнятися її розвитком доручили Тремблє. Тому тепер кожного місяця він на тиждень відлітає до Америки.

Невеличкий французький завод Berthoud, яким керує Тремблє, вже понад 120 років виготовляє обприскувачі для захисту рослин. Продає свою продукцію більш ніж у 50 країнах світу. Річний торговельний оборот підприємства сягає 60 млн євро. На 60% він складається з експортних продажів, іншу частину обладнання компанія реалізує у Франції. Для кожної країни Berthoud розробляє техніку з урахуванням потреб клієнтів та їх агрономічних технологій. Усього на підприємстві виробляють понад 220 000 варіантів продукції.

Близько 6% торговельного обороту компанія щороку інвестує в наукові дослідження та розробки.
Керівник представництва Berthoud в Україні Олена Пельтек (ліворуч)

КРОК ДО ЗІРОК

Коли у 2014-му генеральний директор групи EXEL Industries Гаррік Баллю запропонував Тремблє очолити компанію із виробництва обприскувачів, Себастіан майже не вагався. Його зацікавила продукція Berthoud, сподобалося, що компанія має власну та дійсно велику історію. Його приваблювали нові виклики, можливості, влада та свобода дій.

Ця посада стала для Тремблє логічним кроком кар’єрними сходами. Адже до Berthoud він вже працював у міжнародних корпораціях. У нього за плечима були чотири роки інженером у Manitou, що виготовляє телескопічні навантажувачі, та вісім років у Volvo Construction Equipment. Там молодий інженер доріс до керівника проектів, директора програм з розвитку. Саме у Volvo Тремблє отримав перший досвід роботи на міжнародному рівні: працював одночасно у Франції та Південній Кореї, відповідав за розвиток серій екскаваторів. Керував проектом з будівництва заводу для збирання екскаваторних навантажувачів у Мексиці. Згодом на базі цього заводу Volvo організувала виробництво та продаж екскаваторних навантажувачів у Південній та Північній Америці. А Тремблє отримав перший досвід  у загальному керівництві виробництвом і продажами.

Потім було співробітництво зі світовим лідером у галузі вітрових електростанцій Vestas. Протягом трьох років в Іспанії як віце-президент Тремблє керував великим заводом, на якому працювало понад 800 людей. Ще три роки він очолював проект зі збирання частини турбін на півночі Бразилії в місті Форталеза. Та йому кортіло відповідати за весь комплекс бізнесу, включаючи стратегію підприємства. І Баллю надав Тремблє таку можливість. Нарешті в руках останнього опинилися всі важелі впливу на всі підрозділи та служби компанії. «Це давало велику свободу, зобов’язувало отримувати результати і постійно розвивати підприємство», — каже Тремблє.

ТІ, ХТО ПРИЙМАЮТЬ ВИКЛИК

Наприкінці ХІХ століття виноградарі одного з найбільших виноградарських районів Франції Божоле потерпали від борошнистої роси. Хвороба заважала їм збирати гідні врожаї та виготовляти якісне вино. Вони обрізали та спалювали хворі пагони, але все було марно. Розуміючи потреби виноградарів, винахідник Деніс Гобе у власній майстерні у Бельвіль-сюр-Соні розробив прилад для внесення засобів захисту рослин. У 1887 році, приєднавши до мідного баку поршневий механізм, нарешті створив перший ранцевий обприскувач для розпилення мідного купоросу Excelsior Gobet.

Вже через вісім років, аби задовольнити зростаючі потреби ринку, компаньйон винахідника Поль Берту розпочав промислове виробництво обприскувачів. Саме з цього часу Berthoud і веде відлік свого існування.

Протягом наступних 80 років асортимент продукції компанії зростав за рахунок різноманіття. Спочатку з’явилися обприскувачі, здатні обробляти одразу два ряди виноградних лоз. Їх тягав кінь, згодом їх можна було чіпляти до тракторів. На початку 80-х років ХХ століття агрегати Berthoud стали самохідними. Паралельно інженери компанії працювали над збільшенням кількості рядів, які можна обробляти одночасно. Брати Берту, що керували компанією у той час, визначали концепцію продукції та основні інновації.

«Історія компанії — це історія інновацій. Інновації змінювали життя фермерів, унікальні технічні ідеї Berthoud підвищували ефективність технологій захисту рослин. Більшість з них завдяки унікальності та влучності патентувалися», — розповідає Тремблє. І це прагнення до інновацій зберігається компанією й досі та вдало поєднується з відданістю традиціям. Адже Berthoud — одне з небагатьох підприємств, що, виготовляючи обприскувачі, використовує насоси для розпилення лише власної збірки. Не довіряє компанія нікому й виробництво такої тонкої речі, як електроніка для точного контролю виливу.

Даниною традиціям є й бірюзовий колір, притаманний усім агрегатам Berthoud. Його появою компанія завдячує хімічному процесу окислення міді, з якої наприкінці ХІХ сторіччя Берту робив баки для засобів захисту рослин. З часом з яскраво-рудих вони ставали бірюзовими. Зараз баки компанія робить з поліетилену, але їх колір зберігає незмінним.

Чому Berthoud концентрувалася саме на виготовленні обприскувачів і не намагалася розширити асортимент іншою продукцією? «Стратегія компанії завжди полягала у виробництві обладнання саме для захисту рослин, для всіх різновидів культурних рослин», — пояснює Тремблє. Тому компанія спочатку розширювала свою клієнтуру у Франції, урізноманітнюючи продукцію для розпилення, а наприкінці ХХ сторіччя переключилася на інші країни та континенти. У певний період Berthoud почала виготовляти обприскувачі для польових сільськогосподарських культур, від невеликих навісних агрегатів для широкого загалу користувачів у Європі до потужних самохідних машин для аграрних холдингів країн СНД. Усе це відбувалося при збереженні виробництва усієї гами обприскувачів для виноградників. «Диверсифікація для нас полягає у пошуку нових клієнтів. У той же час наш принцип — зберігати вірність власній продукції, — підкреслює Тремблє. — Це дозволяє нам і досі лишатися головними експертами не тільки щодо продукції, яку ми продаємо, а й щодо обслуговування».

ЗА П’ЯТЬ РОКІВ ПРОДАЖІ ТЕХНІКИ BERTHOUD В УКРАЇНІ ЗБІЛЬШИЛИСЯ ВП’ЯТЕРО

ЕРА EXEL

У 1987 році Berthoud увійшла до складу цієї міжнародної групи.

Як тільки підприємство стало частиною EXEL Industries, показники Berthoud стрімко пішли вгору. Компанія дуже швидко стала більш ніж рентабельною. Не останню роль у цьому відіграв і той факт, що група EXEL була групою лише у юридичному сенсі. На практиці вона являла собою федерацію підприємств. Кожний її завод залишався повністю незалежним, зі своїм генеральним директором, який визначав політику компанії й тільки узгоджував її з генеральною дирекцією групи. Отже, Berthoud фактично лишилася автономною та продовжила реалізовувати власну стратегію та ідеї. При цьому компанія отримала підтримку за рахунок значних фінансових ресурсів групи. «Це дуже важливо, оскільки наша робота характеризується сезонністю: є періоди, коли необхідно купувати величезну кількість матеріалів, щоб забезпечити процес виробництва і процес постачання. Група гарантує нам фінансову стабільність, яка дозволяє продовжувати фінансування наших проектів і закупівлю усього необхідного», — розповідає Тремблє.

До того ж Berthoud вдалося уникнути конкуренції брендів всередині групи. Бо навіть ідентичне на перший погляд обладнання було у різних цінових сегментах та мало своїх прихильників.

ІННОВАЦІЇ

Протягом усього існування головну конкурентну перевагу компанії забезпечували саме інновації, значна частина з яких є патентами Berthoud. Компанія завжди тримає у фокусі головні вузли агрегату, які забезпечують ефективність обприскування, — це стабільна лінія штанги, можливості насосу та керування нормою внесення.

На рахунку Berthoud її відомі власні насоси, зокрема VOLUX — двопоршневий насос, який використовується на причіпних обприскувачах та має привід від колеса, а не від ВВП трактора, а також Berthoud OMEGA — відцентровий двотурбінний насос, що встановлюється на самохідних та на великих причіпних обприскувачах Berthoud.

Штанги Berthoud мають запатентовану систему підвіски в центрі мас, за рахунок якої штанга тримає стабільність на будь-якій швидкості та копіює лінію обробки без додаткової електроніки.

У компанії також постійно працюють над технологічними рішеннями, що дозволять покращити якість обприскування та зменшити кількість хімікату із розрахунку на гектар у порівнянні з тією, що витрачається сьогодні. Серед таких розробок зараз підтримання постійного тиску в системі обприскування, диференційоване внесення препаратів, вибіркове обприскування тільки ідентифікованих осередків проблем на полі тощо.

Одна з останніх розробок компанії — система Berthoud Spraytronic з 2018 року активно набирає обертів саме в Україні. Ця система являє собою можливість управління кожною форсункою, що перебуває під контролем соленоїдного клапана, фактично контролює норму виливу за допомогою імпульсів. При використанні цієї системи внесення робочого розчину відбувається не суцільним потоком, а мікропорціями. При цьому тиск у штанзі задається електронним контролером, він фіксується, тобто підтримується на встановленому рівні постійно. Змінюється тільки величина порції — час, поки форсунка залишається відкритою.

Система Berthoud Spraytronic має такі переваги:

Збільшення можливостей однієї форсунки. Можливість внесення препаратів зі швидкісним діапазоном — 70% від максимально можливого без зміни форсунок.
Управління тиском означає управління величиною краплі прямо у полі. Для мінімізації зносу не потрібні спеціальні форсунки або пристосування.
Управління потоком кожної форсунки. Пофорсуночне включення/відключення при перекриттях. Економія внесених препаратів, збільшення загальної площі обробки.
Бездоганна якість обприскування: рівномірне покриття всього поля однаковою нормою виливу без перепадів, однаковим розміром краплі.

УКРАЇНСЬКИЙ ФОРПОСТ

В Україні Berthoud працює з 2005 року, вважає нашу країну важливим ринком сільськогосподарського обладнання взагалі та агрегатів для захисту рослин зокрема. Тому у присутності тут бачить великі перспективи. Спочатку компанія працювала в Україні лише з дилерами та постачала на ринок наявну продукцію. Через вісім років відкрила у країні власне представництво, керування яким довірила Олені Пельтек. Саме з цього моменту Berthoud розпочала реалізовувати повною мірою на теренах України стратегію «в регіоні для регіону». За п’ять років продажі французьких обприскувачів збільшилися вп’ятеро. «Зараз на Україну припадає понад чверть загального обороту французького заводу, — розповідає Пельтек. — І Berthoud активно працює над посиленням відповідності потребам українського ринку».

Компанія пропонує місцевим аграріям спеціальні опції, на кшталт регулювання дорожнього просвіту в межах 1,25–1,8 м. «Апарат збільшує дорожній просвіт, що дозволяє йому обробляти кукурудзу, соняшник і ріпак на пізніх етапах, коли висота рослин досягає максимуму», — каже Тремблє.

Враховуючи вимоги клієнтів, що потребують швидшого обприскування, компанія збільшила потужність мотору та зайнялася апаратами з ширшими рамами, з вищою продуктивністю.

У 2017 році спеціально для українського ринку компанія розробила і презентувала на виставці Agritechnica новий самохідний обприскувач Berthoud Bruin. Зараз Bruin проходить тестування на українських фермах.

Тремблє впевнений, що компанія продовжить стрімко розвиватися в Україні. «Ми і надалі будемо супроводжувати наших клієнтів, навчати, возити на завод Берту, розвивати локальні структури, щоб зміцнити нашу присутність на ринку», — резюмує він.

Успіх в Україні тримається на готовності заводу розробляти правильний продукт з урахуванням всіх практичних особливостей виробничого процесу та технологій землеробства в нашій країні, а також на професійній роботі дилерів компанії із впровадження продуктів Berthoud і організації сервісної підтримки клієнтів. «Але ми — перфекціоністи, тому завжди знаходимо те, що можна поліпшити», — каже Пельтек.

На показники роботи обприскувачів (продуктивність та якість обробки) істотно впливає рівень експлуатації. «Кадри вирішують усе, тому українське представництво заводу Berthoud веде систематичну роботу з механізаторами сільськогосподарських підприємств, які володіють технікою Berthoud, незалежно від року випуску машини», — розповідає Пельтек. Щорічно взимку, починаючи з 2016-го, технічна інспекція Berthoud в Україні проводить безкоштовні тренінги для механізаторів у різних регіонах. Це не просто планові тренінги зі стандартним розбором машини по вузлах. Це набір практичних рекомендацій, заснованих на досвіді експлуатації обприскувачів Berthoud саме в Україні.

«Величезним проривом у підтримці безперебійної працездатності наших обприскувачів в Україні стало відкриття власного складу запасних частин на початку 2017 року, — підкреслює Пельтек. — Звучить банально, але підхід до наповнення цього складу абсолютно особливий. Ми можемо з упевненістю стверджувати, що готові відреагувати на завдання будь-якої складності в найкоротші терміни».

Текст: Ірина Чухлєб, Марина Брикимова

Схожі статті

New Holland довершив лінійку техніки агрегатами Kongskilde

Ліквідація спецрежиму ПДВ пожвавила ринок сільгосптехніки

У 2018 році «АГРОТЕХСОЮЗ» закцентує увагу на розвитку регіональних сервісни…

В Україні відбудеться перший аукціон вживаної агротехніки