Україна імпортувала торік майже втричі більше нафти

logo


19.01.2018 09:08

Україна імпортувала торік майже втричі більше нафти

За даними Державної фіскальної служби, у 2017 році Україна купила за кордоном сирої нафти й газового конденсату в грошовому виразі майже на півмільярда доларів. Це в 2,5 раза більше, ніж за аналогічний період попереднього року. То, виходить, ми збільшуємо закупівлю енергоресурсів? Але чому?

Скільки було імпортовано сирої нафти й газового конденсату у фізичному виразі?

— Їх імпорт за 2016 рік становив 516 тисяч тонн, а в 2017-му їх завезли вдвічі більше, — розповідає газеті Експрес Геннадій Рябцев, директор спеціальних програм науково-технічного центру «Психея». — Щодо нафтопродуктів, то в 2016-му було завезено 7,4 тисячі тонн, а в 2017-му — приблизно 7,9 тисячі тонн (за попередніми даними).

— У кого ми купуємо сиру нафту?

— В основному в Азербайджані (приблизно 85%), Ірані (майже 8,5%) та Казахстані (4%).

— На які потреби вона йде?

— В основному сира нафта надходить на Кременчуцький нафтопереробний завод, оскільки група «Приват» Ігоря Коломойського підписала угоду про імпорт цієї сировини з Азербайджану.

— Торік було завезено трохи більше як мільйон тонн сирої нафти. Це великі обсяги?

— Це мало — вдвічі менше, ніж видобувається в країні. Проте оскільки «Укрнафта» зменшила обсяги видобутку, але потрібно було завантажити Кременчуцький завод, то обсяги імпорту збільшили.

— Яка ситуація з природним газом?

— Імпорт природного газу минулоріч зріс до 14,4 мільярда кубометрів. Крім того, тепер у підземних газових сховищах зберігається більше газу. Тим самим ми убезпечили себе від можливих раптових його відключень з боку Росії. Адже його поставки відбуваються реверсом із Російської Федерації. При цьому вважається, що ми купуємо газ у Європі.

— Але хто платить за цю безпеку?

— Загалом на нашому енергоринку доволі сприятлива ситуація. У нас достатньо генерується електроенергії, є запас потужностей. Атомні станції можуть підстрахувати ринок у випадку, якщо раптом забракне вугілля, бо АЕС здатні забезпечити 64% від потреб ринку.

Щодо теплової енергії, то якість послуги з її надання споживачам погіршується, а жодних важелів впливу на енергетичних монополістів в Україні немає. Уряд далі виймає з бюджету десятки мільярдів гривень і перераховує їх Ахметову, Григоришину, Бабакову та іншим олігархам.

Світлана ОЛІЙНИК

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter