Тарифи на електроенергію: які залишились пільги та що буде із субсидіями

У грудні 2020 року Кабмін скасував пільгу на перші 100 кВт на місяць (постанова №1325). Скасування пільгових тарифів на електроенергію зачепило практично всі категорії споживачів. Зокрема, постраждали власники будинків з електричним опаленням, багатодітні родини та дитячі будинки сімейного типу, мешканці міст у 30-кілометрових зонах біля АЕС.

Kosatka.Media пояснює, які саме зміни відбулися, що буде із «нічним» тарифом у 2021 році, та як бути субсидіантам, у яких різко зросли платіжки за електроенергію.

Яких пільг не стало

Перелік «пільгових» постанов, які втратили чинність внаслідок рішення КМУ, наведено у постанові №15, яку НКРЕКП ухвалила 6 січня 2021 року. 

Згідно документу, право на пільгові тарифи втратили такі споживачі:

низка пільгових категорій (мали пільгу на підставі постанови НКРЕКП №220 (від 26 лютого 2015 року) «Про встановлення тарифів на електроенергію, що відпускається населенню», зареєстрована в Мінюсті 02.03.2015 року за №231/26676 (із змінами), а саме:

– населення, яке живе у житлових будинках з електричним опаленням, а також населення, яке живе у багатоквартирних будинках, не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання.

Раніше діяла норма, згідно якої у період з 1 жовтня до 30 квітня при споживанні до 3000 кВт електроенергії на місяць вони платили за тарифом 90 коп/кВт, а за обсяг понад 3000 кВт – 1,68 грн/кВт.

Тепер вони платитимуть по 1,68 грн/кВт незалежно від спожитого обсягу (тобто, пільгових 3000 кВт вже не існує).

– багатодітні, прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу. Раніше вони користувались тарифом 90 коп/кВт*год незалежно від спожитих обсягів. Відтепер для них встановлено тариф 1,68 грн/кВт.

– гуртожитки зі спільним будинковим лічильником. Мешканці таких гуртожитків, які користувалися тарифом 90 коп/кВт, а відтепер платитимуть по 1,68 грн/кВт.

населення, яке проживає у 30-кілометровій зоні від АЕС (мали пільгу на підставі постанови НКРЕКП №498 від 23 квітня 2012 року) «Про затвердження Порядку застосування тарифів на електроенергію», зареєстрована в Мінюсті 23.04.2012 року за №599/20912 (із змінами);

Такі споживачі від скасування пільг постраждали особливо. Справа у тому, що мешканці міст, які знаходяться у 30-кілометровій зоні від АЕС (Рівненська, Хмельницька, Запорізька, Южно-Українська станції) мали 30% «екологічну» знижку на електроенергію. До того ж  вона сумувалася з пільговими 3000 кВт при переході на електричне опалення. 

В результаті від ціни е/е 90 коп/кВт віднімалися ще 30% «атомних», що в підсумку давало найвигідніший в Україні тариф 63 коп/кВт*год. Це ще більше стимулювало мешканців міст-супутників АЕС переходити на електричне опалення.

Встановлення єдиного для всіх тарифу 1,68 грн/кВт для таких людей означає зростання сум у платіжках за електроенергію у 2,6 рази.

Чи діє «нічний тариф» у 2021 році

Нові правила не торкнулися власників багатозонних лічильників – встановлені для них тарифи залишилися без змін. Ця норма гарантується постановою КМУ №1325 від 29 грудня 2020 року.

При встановленому 2-зонному лічильнику діють такі коефіцієнти:

– 0,5 тарифу (84 коп/кВт) з 23:00 до 7:00 (в години нічного мінімального навантаження енергосистеми);

– повний тариф (1,68 грн/кВт) у інші години доби;

При встановленому 3-зонному лічильнику діють такі тарифи:

– 1,5 тарифу (2,52 грн/кВт) з 8-ї години до 11-ї години і з 20-ї години до 22-ї години (в години максимального навантаження енергосистеми);

– повний тариф (1,68 грн/кВт) у напівпіковий період (з 7-ї години до 8-ї години, з 11-ї години до 20-ї години, з 22-ї години до 23-ї години);

– 0,4 тарифу (67,2 коп/кВт) в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї години до 7-ї години).

Що буде із субсидіями

У НКРЕКП пояснюють, що причин скорочення пільг може бути багато, однак споживачі, які потребують допомоги, можуть отримати їх у вигляді субсидій.

«Однією з причин скорочення, наприклад, була «пільга на пільгу». Це коли громадянам надавалась пільгова ціна (наприклад, 90 коп на 3000 кВт), а потім умовна родина мала ще й право на субсидію. Тепер пільгову ціну зняли, але люди все одно мають право на субсидію, але уже відштовхуючись від ціни кіловата 1,68 грн», – пояснила Kosatka.Media член НКРЕКП Ольга Бабій.

Вона підтвердила, що у населення залишилась пільга на «нічні» тарифи.

«Тепер споживачам потрібно терміново врегулювати своє питання із субсидіями. Їм субсидії призначали за обсягами і на суму, яка була на початку цього опалювального сезону, а оскільки зараз у них збільшиться плата за споживання, то їм потрібно врегулювати це питання. Соцзахист має зробити це автоматично, але якщо цього не сталося, то людям потрібно звернутися самим і перевірити, щоб їм збільшили субсидію», – сказала Бабій.

У НКРЕКП нагадали, що існуючий єдиний тариф для населення 1,68 грн/кВт залишається пільговим: промисловість купує електроенергію по 3,20 грн/кВт, а різницю (1,52 грн на кіловаті, що загалом щороку виливається у 40 млрд грн) покривають Енергоатом та Укргідроенерго. Через це у Енергоатомі очікують, що за підсумками 2020 року отримають 7,6 млрд грн збитків через борги перед компанією.

Звернулися до президента і уряду

Чи не найбільш негативно на скасування пільг відреагували мешканці будинків та квартир з електричним опаленням. Вони оприлюднили кілька петицій на сайті президента та уряду. 

Автор однієї з них юрист з Дніпра Андрій Загорулько зауважив, що відмовлятися від централізованого опалення на користь електричного людей спонукала саме держава та її представники у міських радах. Споживачам запропонували пільговий тариф 90 коп на перші 3000 кВт та підкріплювали аргументами про енергонезалежність та відмову від опалення газом.

«Цим шляхом пішли цілі міста – Нікополь, Марганець, Куп’янськ, Рубіжне, Могилів-Подільський, Кременчук, Покров. Наприклад, у Кам’янському, де живе моя мама, діяла ціла міська програма, за якою склали перелік будинків, які буде відключено від централізованого опалення. У Нікополі кілька років тому труби централізованого теплопостачання взагалі вирізали. Діяли пільгові програми і перевести на опалення електрикою однокімнатну квартиру можна було за 7 тисяч гривень, а двокімнатну за 12 тисяч. Такий перехід справді був вигіднішим, ніж використання централізованого опалення. У зимові місяці на опалення квартири площею 50 кв. м. ми використовуємо по 900-1000 кВт, що за старим тарифом складало 800-1200 грн. А за якщо перерахувати за новими тарифами, то платіжка за грудень із 970 грн вона зросте до 1819 грн», – пояснив Kosatka.Media Загорулько.

У петиції до Кабміну Загорулько попросив ухвалити нормативно-правові акти, що гарантуватимуть пільгові тарифи на електропостачання для окремих категорій споживачів, зокрема на електроопалення.

Також до президента України з вимогою повернути 30%-ву знижку на електроенергію для населення, яке постійно проживає в 30-кілометровій зоні атомних електростанцій, звернувся мер Нікополя Олександр Саюк. Його місто знаходиться неподалік Запорізької АЕС, тож завдяки «атомній» пільзі та пільговим 3000 кВт значна частина мешканців перейшли на опалення електрикою.

Петиція про повернення 30%-вих пільг на електроенергію. Фото: petition.president.gov.ua

«Пільговий тариф для населення, що проживає у 30-кілометровій зоні АЕС був закріплений у ст. 17 Закону України «Про електроенергетику». Однак, 13.04.2017 року був прийнятий Закон України «Про ринок електричної енергії», яким була скасована ст. 17 Закону України «Про електроенергетику». Таким чином, при прийнятті нового законодавчого акту звужено право мешканців 30-ти кілометрових зон АЕС на отримання соціально-економічної компенсації ризику від діяльності ядерних установок. Це право закріплено у ст. 12 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», – зазначив Саюк у петиції.

Посилаючись на ст. 22 Конституції України, яка забороняє звужувати існуючі права і свободи громадян, мер міста звернувся з вимогою повернути право на пільгову ціну.

Нагадаємо, прем’єр міністр України Денис Шмигаль представив два підходи для зниження цін на газ для населення.