Співпраця з МВФ у 2021: коли отримаємо гроші та що цьому загрожує

У 2020 році Україна не отримала 2 та 3 транші від МВФ. Чи вдасться їх отримати цього року та що може стати на заваді?

Джерело: 24 канал

Програма stand-by

У червні 2020 року Україна та МВФ підписали меморандум про співпрацю у рамках 1,5 річної програми stand-by на суму в 5 мільярдів доларів.

Перший транш Україна отримала того ж місяця – 2,1 мільярда доларів. Щоб отримати наступні, Україна мала пройти 4 перегляди від МВФ: у червні, вересні та грудні 2020 року, а також червні 2021 року.

Та цього не сталося через різні причини, зокрема й скасування реформ в Україні. У матеріалі Економіки 24 розповідаємо що ж стало на заваді програмі МВФ та чого очікувати цьогоріч.

Зверніть увагу Кабмін знизив ціну на газ: експерти попередили про можливі наслідки

Чого чекати у 2021

Українська влада налаштована оптимістично щодо співпраці з МВФ. Зокрема таку позицію висловив голова НБУ.

Ми оцінюємо шанси перегляду програми як високі. Переговори наразі йдуть, прогрес, безумовно, є,– сказав Шевченко.

Зауважимо, що наприкінці 2020 – початку 2021 року в України нарешті запрацювала місія МВФ, яку очікували ще влітку.

Економісти Bank of America також вважають, що Україні вдасться отримати другий транш ще в першому кварталі або принаймні у квітні – червні.

Високі потреби фінансування у 2021 році мають утримати Україну у співпраці з МВФ,– впевнені аналітики.

Що потрібно зробити

Україна вже виконала кілька вимог МВФ. Це:

скорочення непрацюючих кредитів;
відкриття ринку газу;
реформування митниці та податкової;
посилення корпоративного управління, зокрема в Нафтогазі;
внесення змін в закон про банки та банківську діяльність;
зменшення дефіциту бюджету, який заклали на 2021 рік.

Але там є й заходи щодо антикорупції, реформи судової системи, які, скажімо так, лишаються актуальними, однак не залежать тільки від Мінфіну. І у Фонді найбільше наголошують на реалізації саме цих заходів,– сказав міністр фінансів Марченко.

Окрім того, Україна у 2021 році повинна провести аудит використання бюджетних коштів на боротьбу проти коронавірусу.

Хоч більше половини шляху подолано, важливо не просто виконати вимоги МВФ, але й зробити все, щоб раніше виконані вимоги не скасували. Наразі найбільше питань в МВФ викликають втручання держави на ринок газу та скасування «антикорупційної реформи».

Чого не можна робити
Ринок газу

Ціни не встановлює держава. Вони залежать від попиту та пропозиції – це базовий принцип ринкової економіки, який працює у більшості країн світу. Міжнародний валютний фонд вимагав від України переходу на відкритий ринок газу для населення.

З 1 серпня в Україні запрацював ринок газу. Споживачі могли вільно змінити постачальника для кращої якості чи вигіднішої ціни. Проте монополія на ринку газу (олігарх Фірташ контролює 70% ринку газу) не дала ринку запрацювати так, як цього очікували. Ціни на газ стрімко поповзли вгору і держава втрутилася, встановивши максимальну ціну – 6,99 гривні за кубометр газу та 1,79 гривні за розподіл кубометра.

Ціни на газ з 1 лютого по 31 березня / Інфографіка 24 каналу

Рішення держави втрутитися розкритикували. Зокрема, депутат Київради Тарас Козак написав на фейсбук-сторінці, що доцільніше було б застосувати інструмент субсидій.

Це було б справедливіше, адже значна частка сімей використовує електрику для приготування їжі чи опалення. Для них цьогоріч ціна також відчутно зросла. Але з цим нічого не зробили.

До теми Вищі тарифи на електроопалення вплинуть на тисячі сімей – чи буде допомога: відповідь спікера

Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук також погодився, що субсидії могли б куди краще розв’язати проблему.

Для цього є механізми та субсидії. Крім цього, можна також розглядати варіанти дотацій, прямої фінансової підтримки компаній, які працюють на ринку,– зауважив він.

Експерти також наголошують на тому, що ручне регулювання тарифу стане проблемою у відносинах з МВФ. Як пояснила Тетяна Бойко з громадянської мережі ОПОРА, спілкування з МВФ може врятувати тільки тимчасовість цього рішення. І уряду необхідно переконати в цьому МВФ.

Є прямий пункт про те, що держава не буде обмежувати конкуренцію і не буде встановлювати якоїсь граничної ціни. Це написано дуже чітко,– наголосила вона.

Скасування антикорупційних реформ

Одним з основних ризиків є систематичні спроби скасувати те, що вже зробили у рамках співпраці з МВФ. Яскравим прикладом є оскарження у Конституційному суді положень законів «Про банки та банківську діяльність» та «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Якщо Україна продемонструє, що робить лиш тимчасові реформи й відразу їх скасовує після отримання грошей, це погіршить наші шанси на подальшу співпрацю.

Це рішення абсолютно негативно впливає на наші перемовини з МВФ, з Європейським союзом, зі Світовим банком. І ризик не тільки в тому, що ми можемо не отримати кошти за цими програмами. Є ризик того, що нас можуть поставити перед необхідністю достроково повернути раніше взяті позики,– заявив Сергій Марченко в інтерв’ю «Мінфіну».

Для чого Україні співпраця з МВФ

Співпраця з МВФ є необхідною для України. І справа не лише у траншах. У червні нам надали транш на 2,1 мільярда доларів. Наступні два очікуємо розміром по 700 мільйонів доларів. Це велика сума, але недостатня, щоб розв’язувати всі проблеми України.

Співпраця з МВФ – це барометр довіри світу до України. Як тільки МВФ погоджується з нами співпрацювати, Світовий банк, ЄС та інші міжнародні партнери теж готові надавати нам кредити та фінансову підтримку. Як тільки МВФ припиняє співпрацю – інші партнери переводять переговори у режим очікування також.

Завдяки фінансуванню від МВФ та інших партнерів України зможе підтримувати міжнародні резерви на рівні приблизно 30 мільярдів доларів, попри значні обсяги погашень зовнішнього боргу,– зазначив Шевченко.

Зазначимо, що Україна вже врахувала майбутні транші МВФ у бюджеті-2021. Тож отримати їх є вкрай важливо. Інакше доведеться шукати гроші на інших, менш вигідних умовах.
Чи планує Україна відмовитися від співпраці з МВФ

Міністерство фінансів має намір формувати бюджет 2023 року без прямого втручання з боку МВФ. Про це в ефірі 24 каналу розповів очільник міністерства Сергій Марченко. Проте тут йдеться зовсім не про відмову від співпраці, а радше про її переформатування.

Вже у 2023 році ми хочемо не мати необхідності фінансувати дефіцит бюджету коштом прямої допомоги МВФ, тому що це крайня форма підтримки,– пояснив Марченко.

Ідея в тому, щоб запозичувати гроші на резерви Нацбанку – тобто це гарантія, що Україна має доступ до грошей у випадку надзвичайної ситуації.

Наразі Україна запозичує гроші на фінансування бюджету, а це вже крайність. І відповідно для таких запозичень МВФ висуває більше вимог.

Важливо Газ подешевшає, але з’являться значно серйозніші проблеми

Міністр заявив, що хоче, щоб формати співпраці з фондом були «більш договірні та приємні». Для цього Україні необхідно підвищити кредитний рейтинг, знизити ризики та мати змогу запозичувати капітал на міжнародному ринку.