Скасування кримінальної відповідальності за фіктивне підприємництво не допоможе шахраям

logo


Стаття Кримінального кодексу про покарання за фіктивне підприємництво втратила актуальність, оскільки сьогодні усі юридичні особи зареєстровані в публічних реєстрах, а банки здійснюють ретельний фінансовий моніторинг за підприємцями.

Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів член Національної асоціації адвокатів України Олексій Меше.

Експерт нагадав, що згідно із законодавством фіктивне підприємництво – це створення або придбання суб’єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб) для прикриття незаконної діяльності чи здійснення видів діяльності, щодо яких існує заборона. Об’єктом такого злочину є встановлений законодавством порядок здійснення підприємницької діяльності, а додатковим (факультативним) об’єктом – встановлений порядок оподаткування й отримання кредитних ресурсів, добросовісна конкуренція і право власності.

Олексій Меше
член Національної асоціації адвокатів України

«В Україні порядок створення суб’єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб) регулюється Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців та громадських формувань». Так, після державної реєстрації юридичній особі присвоюється код ЄДРПОУ і з цього моменту така юридична особа потрапляє до багатьох публічних реєстрів, доступ до яких відкритий державою. Зокрема це Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (Мін’юст), реєстри податкової служби, реєстри статистики, тощо. Статутні документи зберігаються в реєстрах Міністерства юстиції у відсканованому вигляді, а реєстри податкової покажуть на якій системі оподаткування перебуває юридична особа чи ФОП. Такий порядок суттєво ускладнює імовірність розвитку фіктивного підприємництва, оскільки будь який контрагент не захоче мати бізнес стосунки з підприємством, не внесеним до реєстрів. Крім того, банк не проведе жодну операцію без коду ЄДРПОУ, оскільки він проводить фінансовий моніторинг»

Аналітик вважає, що скасування статті 205 Кримінального кодексу не матиме негативних наслідків, а шахраї не зможуть скористатися новим порядком, оскільки банки здійснюють фінансовий контроль за фінансовими потоками ФОП і пересічних громадян.

«У випадку будь-якої сумнівної операції, банк відмовляє в її проведенні. Інша розмова про передачу грошей готівкою в торбах, але для цього не потрібно створювати юридичні особи. Також не слід забувати і про FATCA, умов якого дотримуються банки України. За таких обставин, скасування статті 205 – це не зменшення тиску на бізнес, а данина та реальність нашого сьогодення. Така норма у Кримінальному кодексі просто відмерла. І навіть якщо все-таки був «тиск» на бізнес, то завжди є відомості з реєстрів і банків які спростовують фіктивність»

— Олексій Меше,
член Національної асоціації адвокатів України

Водночас юрист зазначив, що для тиску на бізнес часто застосовується покарання за ухилення від сплати податків.

«Згідно за статтею 212 Кримінального кодексу України, у таких випадках основним є факультативний об’єкт фіктивного підприємництва у вигляді порушення встановленого порядку оподаткування. Саме за цей злочин найчастіше чиниться тиск на бізнес, однак ці обставини чомусь залишаються поза увагою»

— Олексій Меше,
член Національної асоціації адвокатів України

Нагадаємо, 18 вересня Верховна Рада ухвалила в цілому закон «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінально-процесуального кодексу України щодо зменшення тиску на бізнес». Документ №1080 підтримали 347 народних депутатів.

Законопроект передбачає скасування статті 205 Кримінального кодексу, яка встановлює покарання за створення або купівлю бізнесу з метою прикриття незаконної діяльності або здійснення заборонених видів діяльності.

У першому читанні документ ухвалили 10 вересня.

Проект закону було внесено до Верховної Ради 29 серпня. Президент Володимир Зеленський визначив його як невідкладний.

Фото:
Ibuh.info