Розвиток системи валютного регулювання в Україні: експертна оцінка та прогноз

logo


Національний банк України, у відповідності до анонсованих кроків подальшої фахової дискусії щодо оптимальності проектів положень валютного регулювання, продовжує публічне обговорення проектів нормативно-правових актів, які стануть основою для принципово нової ліберальної і прозорої системи валютного регулювання, передбаченої Законом України «Про валюту і валютні операції».

З цією метою  Національний банк оприлюднив проекти ще трьох з семи нормативно-правових актів нової системи валютного регулювання. Документи містять норми, направлені на першочергові кроки зі спрощення ведення бізнесу і забезпечення фінансової стабільності в Україні.

Структура нового валютного регулювання буде складатися з семи нових ключових нормативно-правових актів:

№1: структура валютного ринку та правила торгівлі іноземною валютою та банківськими металами;
№2: порядок розрахунків, операцій з купівлі та переказів іноземної валюти на території України та за кордон;
№3: транскордонне переміщення готівкової національної та іноземної валюти, банківських металів, а також цінних паперів в документарній формі банками, юридичними та фізичними особами;
№4: загальний перелік заходів захисту для можливого застосування Національним банком, критерії і порядок їх запровадження, умови їх подовження та дострокового припинення;
№5: перелік запроваджених заходів захисту та порядок їх застосування (антикризова постанова, що має тимчасовий характер);
№6: інші інструменти стабілізації грошово-кредитного ринку (резервування за валютними операціями), а також повідомлювальну систему збору інформації про валютні операції;
№7: порядок дотримання граничних строків розрахунків, встановлених Національним банком.

Нагадаємо, у вересні Національний банк України презентував проект структури валютного регулювання, яке буде складатися з семи нових ключових нормативно-правових актів, і на початку листопада презентував громадськості проекти трьох з них (№1, №2 та №3), які визначають норми валютного регулювання, що застосовуватимуться, коли Україна повністю перейде до свободи проведення валютних операцій за принципом «дозволено все, що прямо не заборонено законом», як це передбачено Законом «Про валюту і валютні операції».

Правові акти, які оприлюднено НБУ до публічного обговорення (проект акту №4), передбачають  критерії та порядок запровадження антикризових заходів, а також актів №6 та №7, які визначатимуть валютне регулювання тимчасово – з 7 лютого 2019 року і до повного переходу до свободи проведення валютних операцій.

Для захисту економіки і фінансової системи від кризових явищ запроваджується Акт №7, який визначається постановою №4. Тимчасовий акт №6 спрямований на запобігання кризовим ситуаціям на грошово-кредитному ринку.

Варто зазначити, що після відновлення макрофінансової стабільності положення тимчасових актів припинятимуть дію, а валютне регулювання буде здійснюватися відповідно до постійних актів (№1,2,3).

Зокрема, Інструкція про порядок валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів міститиме низку новацій, що мають сприяти зменшенню часових та фінансових витрат бізнесу на звітування перед державними органами та проходження процедур нагляду за такими операціями. Положення документу спрямовані на:

скасування контролю за строками розрахунків за зовнішньоекономічними контрактами на суми операцій до 150 тис. грн;
скасування контролю за строками розрахунків для експорту усіх видів послуг і робіт (після отримання Національним банком відповідного подання від Кабінету міністрів);
скасування дублюючих звітів банків про порушення строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями в Державну фіскальну службу, що сьогодні подаються у паперовій формі. На заміну діючому порядку банки надаватимуть звіти в електронному вигляді Національному банку, який буде централізовано передавати цю інформацію в податкові органи.

Положення про окремі інструменти стабілізації грошово-кредитного ринку встановлює:

порядок резервування коштів банками, які залучають іноземну валюту (банківські метали) за короткостроковими депозитами та кредитами від нерезидентів, та порядок резервування коштів банками за операціями з валютними деривативами;
порядок надання банками інформації про кредитні договори, які передбачають виконання резидентами боргових зобов’язань перед нерезидентами-кредиторами. Така система збору інформації, що має повідомний характер, замінить поточну дозвільну процедуру реєстрації таких договорів. Чинне на сьогодні обмеження щодо максимальної відсоткової ставки за такими кредитами надалі не застосовуватиметься. Висока процентна ставка закредитами від нерезидентів, що не відповідає ринковим умовам, розглядатиметься як один з індикаторів ризиковості валютних операцій, який враховуватимуть при здійсненні валютного нагляду.

Положення про порядок запровадження заходів захисту у сфері валютних операцій деталізує регуляторний інструментарій Національного банку на випадок виникнення обставин, що загрожують стабільності фінансової системи. Зокрема, Національний банк матиме право:

встановлювати обов’язкову продаж частини надходжень в іноземній валюті та граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів;
запроваджувати ліміти на здійснення окремих валютних операцій;
встановлювати особливості здійснення операцій, пов’язаних із рухом капіталу тощо.

Відповідні заходи, як зазначає регулятор, будуть застосуватися у разі значного зниження курсу гривні, міжнародних резервів чи обсягу вкладів в банківській системі, ескалації суспільно-політичної ситуації або виникнення інших істотних ризиків для макроекономічної та фінансової стабільності.

Національний банк України продовжуватиме лібералізацію валютного ринку лише у випадку відсутності кризових явищ.

Процес валютної лібералізації започатковано з вересня 2015 року, і кінцева мета цього процесу – зняття усіх валютних обмежень та забезпечення режиму вільного руху капіталу, який є частиною Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Черговий етап валютних пом’якшень відбудеться вже 7 лютого 2019 року разом із вступом в силу Закону «Про валюту і валютні операції».

Невдовзі, Національний банк опублікує для публічного обговорення останній проект нормативно-правового акту (№5), який стане частиною нової системи валютного регулювання.

У відомстві наголошують, що лише за підсумками публічного обговорення остаточна та схвалена Правлінням Національного банку версія всіх семи нормативно-правових актів буде оприлюднена не пізніше ніж за 30 днів до набуття чинності Законом «Про валюту і валютні операції», тобто до 7 січня 2019 року.

Зазначимо, фахівці одностайні в своїх висновках,  що валютна лібералізація для бізнесу стане можливою лише після запровадження в Україні системи оподаткування на основі Плану BEPS, адже це важлива передумова для забезпечення фінансової стабільності.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.