Рейковий прогрес: як «Укрзалізниця» зробила крок в Європу

logo


Віднедавна на українських залізних дорогах частково встановлені рейки вищої категорії якості європейського виробництва. Завдяки цьому рух поїздів стане більш безпечним і плавним.

Чому довелося замовляти нові рейки в Європі та чому це суттєвий крок уперед – «Обозревателю» розповіли в «Укрзалізниці».

— Рейки яких виробників, яких типу та якості використовувалися до 2016 року на залізницях України?

— До 2016 року переважно використовувалися залізничні рейки I категорії якості типу Р65. Єдиним виробником рейок в Україні є комбінат «Азовсталь», який виготовляє рейки залізничні типу Р65 I, II та III категорій якості довжиною до 25 метрів. Із загальної кількості рейок, що наразі укладені в залізничні колії «Укрзалізниці», понад 80% становлять рейки, виготовленні на «Азовсталі».

Читайте:

— Чи задовольняє «Укрзалізницю» якість рейок вітчизняного виробництва? Чи виникають проблеми з експлуатацією?

— Рейки вітчизняного виробника – лише I категорії якості. Вони мають нижчі показники, ніж рейки вищої категорії якості – як за геометричними параметрами, так і за якістю сталі, за твердістю поверхні кочення та бічних граней тощо. Основною проблемою під час експлуатації цих рейок є значний інтенсивний боковий знос в кривих ділянках колії радіусом менше 650 м і поява дефектів різного роду. Також це малий термін експлуатації, якщо порівнювати з рейками виробництва Австрії, Японії та інших країн. Росія вже перейшла на виготовлення рейок вищої категорії якості.

— Тому «Укрзалізниця» вирішила замовити рейки в Європі?

— Так, в минулому році були замовлені рейки вищої категорії якості. Було проведено відкритий тендер. У підсумку ми замовили п’ятидесятиметрові рейки вищої категорії якості виробництва англо-французької компанії British steel France Rail. Отримали 3437 тон.

— Який нормативний та гарантійний терміни експлуатації рейок UIC60, задекларованих компанією British Steel France Rail? Які переваги мають ці рейки?

— Відповідно до діючих нормативів термін експлуатації рейок вітчизняного виробника становить 800 млн тон брутто пропущеного вантажу, а гарантійний термін експлуатації – 240 млн тонн брутто. А рейки, виготовлені компанією British Steel France Rail, мають вищу категорію якості, довжину 50 метрів. Задекларований виробником нормативний термін експлуатації – 1200 млн тон пропущеного вантажу, а гарантійний – 350 млн тон брутто.

Читайте:

Рейки типу UIC60 при однаковій несучій здатності, порівняно з рейками Р65, мають більш раціональний профіль головки, який дає можливість більшого терміну їх використання.

Про необхідність виготовлення рейок вищої категорії якості типу UIC60 вітчизняним виробником неодноразово відмічалося на засіданнях міжвідомчої комісії, а також на спільних нарадах із представниками «Азовсталі». У 2003 році «Азовсталь» виготовив незагартовані рейки типу UIC60, які за своїми технічними параметрами відповідають рейкам II категорії якості. З 2003 року на залізницях України укладено майже 150 кілометрів колії цими рейками. Досвід експлуатації – позитивний .

Програмою співпраці «Укрзалізниці» і «Метінвест Холдингу» на 2012-2020 роки передбачено перехід на виготовлення рейок вищої категорії якості довжиною 50-100 метрів. Проте до цього часу «Азовсталь» не освоїв виготовлення рейок вищої категорії та довжиною 50 м.

— Чи є економічна доцільність широкого впровадження рейок UIC60 вищої категорії якості?

— Використання рейок довжиною 50 м зменшує кількість стиків, що позитивно впливає на плавність руху поїздів, збільшує термін служби рейок, зменшує витрати на виготовлення плітей безстикової колії, експлуатаційні витрати на утримання стиків і колії загалом.

Читайте:

Один метр профілю рейок UIC60 легший за рейки Р65 на 5 кг. Тому на один кілометр колії економиться 10 тон металу.

Передбачається, що кращі геометричні параметри рейок підвищать плавність руху пасажирських поїздів та зменшать шумовий ефект. А краща якість сталі зменшить вихід рейок по дефектах, що в свою чергу приведе до додаткової економії.

Проте остаточні висновки щодо надійності та довговічності служби рейок вищої категорії можна буде отримати тільки після напрацювання досвіду їх роботи в реальних умовах українських залізниць. Адже умови експлуатації залізниць європейських держав й України різні.

— Яким чином контролюється цілісність залізничних рейок в Україні, та які заходи вживаються для недопущення їх зламу?

— Контроль цілісності рейок здійснюється на стадії виготовлення заводом-виробником. У процесі експлуатації ведеться постійний контроль наявності дефектів знімними дефектоскопами та мобільними засобами. У разі виявлення в процесі експлуатації дефектів вони беруться на облік, встановлюється контроль за експлуатацією відповідних рейок. Якщо виявляються дефекти, які загрожують руху поїздів, рух закривається, і проводиться заміна дефектної рейки.

Читайте:

— Останнім часом «Укрзалізниця» відкриває все нові маршрути курсування денних пасажирських поїздів ІнтерСіті й декларує впровадження швидкісного руху пасажирських поїздів. Чи є у зв’язку з цим необхідність підвищення технічних характеристик рейок?

— У країнах з розвиненим швидкісним рухом пасажирських поїздів на швидкісних магістралях використовують рейки тільки вищої категорії якості довжиною 100 метрів. Це обумовлено необхідністю забезпечення максимальної прямолінійності рейок, мінімальної кількості зварних стиків, силової взаємодії рухомого складу із залізничною колією та забезпечення плавності руху поїздів. Тому у зв’язку з розширенням в Україні полігону прискореного, а в перспективі й швидкісного руху пасажирських поїздів, перехід на використання рейок вищої категорії якості довжиною 100 метрів є неминучим.

Як повідомляв «Обозреватель», в «Укрзалізниці» назвали умови зростання тарифів.