Прогноз Wall Street та МВФ: світ повертається до потрясінь ХХ століття

Міжнародним валютним фондом в понеділок було заявлено, що згідно з прогнозом Фонду, глобальна пандемія коронавірусу обумовить економічну пастку нарівні з глобальною рецесією 2008 року, повідомляє The Hill.

Економіка Сполучених Штатів може пережити обвал в другому кварталі, якого ще не фіксувала статистика протягом півстолітньої історії даних.

Через  спалах Covid-19 та запровадження карантинних заходів, що спричинило закриття бізнесу та падіння попиту, американський ВВП може втратити понад 20%, залишивши без роботи близько 8 мільйонів осіб, прогнозують банки Wall Street.

Прогноз Міжнародного валютного фонду

Прогнозуючи економічні наслідки від поширення глобальної пандемії МВФ наводить наступні аргументи. Експерти Фонду передусім акцентують увагу на перспективах глобального зростання: на 2020 рік він є негативним — рецесія, принаймні, така ж погана, як і під час світової фінансової кризи або гірше», – заявила очільниця МВФ Крісталіна Георгієва після телефонної розмови з представниками фінансової групи G20.

Георгієва додала, що організація очікує економічного підйому у 2021 році, але підкреслила, що «передусім слід встановити пріоритети в стримувані поширення коронавірусу та всеохоплююче посилення системи охорони здоров’я в усьому світі».

«Чим швидше вірус зупиниться, тим інтенсивніше та потужнішим буде відновлення», – пояснила вона.

Слід зазначити, що заява МВФ пролунала після екстреного зібрання глав країн G-20 та обговорення наслідків поширення коронавірусу, повідомляє Business Insider.

Очікується, що законодавці Конгресу найближчим часом звершать роботу над третім пакетом заходів зі стимулювання економіки від наслідків поширення коронавірусу в США.

Нагадаємо, на тлі стрімкого поширення коронавірусу глава Мінфіну США Стівен Мнучін в ефірі Fox Business  анонсував пакет економічного порятунку на $4 трильйони додаткової ліквідності у вигляді податкових пільг, кредитів бізнесу, фінансування медичних установ і прямих виплат домогосподарств на покриття їх повсякденних витрат. Але ситуація стрімко змінилася в протилежному напрямку і вже 24 березня до закриття торгів Dow Jones продемонстрував зростання 11,37%, досягнувши позначки 20704,91, повідомляє The Wall Street Journal. Це найбільший показник зростання серед дня з 1933 року. Фахівці пов’язують зміцнення з очікуваннями інвесторів заходів уряду США з допомоги економіці.

Інші американські індекси також закрилися на плюсовій позначці: S&P 500 – зростання на 9,38% до 2447,33, Nasdaq – плюс 8,12% до 7417,86.

Після змін на ринку Міністр фінансів США Стівен Мнучін і лідер меншості у Сенаті Чак Шумер домовилися про узгодження пакету заходів. The Wall Street Journal зазначає, що найближчим часом  влада підтримає кроки для економіки, на які виділять близько $2 трильйони.

У своїй заяві МВФ наголошує на рішучій підтримці «надзвичайних фінансових заходів, які багато країн вже реалізували з метою зміцнення систем охорони здоров’я та захисту постраждалих працівників та компаній».

«Такі відважні кроки та відчутні зусилля спрямовані не лише на задоволення інтересів окремих країн, але і на світову економіку в цілому. Потрібно ще більше, особливо на бюджетному фронті», – наголошує Крісталіна Георгієва.

У заяві зазначається, що близько 80 країн зробили офіційне звернення до МВФ за екстреною фінансовою допомогою, оскільки коронавірус продовжує поширюватися по всьому світу.

Нагадаємо, Кабінет Міністрів планує надіслати листа Міжнародному валютному фонду з проханням про фінансову допомогу для подолання наслідків епідемії коронавірусу.

В МВФ підкреслюють, щоб сприяти підтримці світової економіки, крім адресних стимулів економічної політики та фіскально-бюджетних заходів, посилюється важливість належних дій щодо забезпечення стабільності в монетарній та фінансових сферах.

Міжнародний валютний фонд також безпосередньо включився в боротьбу, заявивши про наміри виділити $50 млрд на подолання наслідків пандемії.

Прогноз банків Wall Street

Згідно з оцінкою Morgan Stanley, за квітень-червень американська економіка розміром $21,4 трильйона в рік, може зазнати 30% втрат. Навіть відновлення третього-четвертого кварталу, у разі перемоги над епідемією, залишить її з річним результатом мінус 8,8% – гіршим з кінця 1950 років, про що повідомляє Bloomberg.

Водночас квартальний провал може бути рекордним за всю післявоєнну історію, оскільки компанії закриваються, а американці перебувають вдома.

Експерти Morgan Stanley наголошують: «Економічна активність у березні може бути практично паралізованою. У міру реалізації заходів соціальної ізоляції, розширяється та посилюється її охоплення, фінансові умови стають жорсткішими, а негативні ефекти впливу на ВВП в короткостроковій перспективі продовжують зростати».

Bank of America також говорить про невтішні економічні дані, зокрема зростання безробіття. Протягом минулого тижня, як зазначали раніше, статистика Мінпраці США покаже рекордні 8 мільйонів звернень за допомогою з безробіття. Спад ВВП, за оцінкою банку, складе 25% за другий квартал. Рівень безробіття при цьому може піднятися до 12,8%

Goldman Sachs очікує на обвальне стиснення економіки до 25% у квітні-червні з подальшим відновленням в кінці 2020 року.

Перевершивши всіх в апокаліптичних прогнозах, озвучив своє бачення Джеймс Буллард, президент ФРС Сент-Луїса. В інтерв’ю Bloomberg у неділю він зробив припущення щодо падіння ВВП США на 50% та різкого сплеску безробіття до 30% – рівня, якого не було навіть за часів Великої депресії. Тоді за чотири роки економіка втратила близько 25% ВВП, і кожен четвертий працездатний американець залишився без заробітку.

«Якщо цей вірус дивним чином не зникне в найближчі кілька місяців, розумно припустити, що ми на досить довгий час можемо застрягти в такому положенні, і цей період буде вимірюватися кварталами», – зазначає Джеймс Сток, професор Гарвардського університету, член команди Національного бюро економічних досліджень, що веде статистику рецесії, пише Bloomberg.

Якщо все американці просидять у домівках ще шість місяців, ситуація «буде схожа на Велику депресію», заявив в інтерв’ю CNN колишній головний економіст Білого дому Кевін Хассетт. Варто зазначити,  Кевін Хассетт повертається до Білого дому радником Адміністрації Трампа.

Гарна новина полягає в тому, що на відміну від 1930 років, влада намагається реагувати превентивно, здійснюючи кроки на випередження, —  зазначає Еллен Зетнер, аналітик Morgan Stanley.

За часів «Великої депресії» Федрезерв був обмежений золотим стандартом і довгий час дотримувалася жорсткої політики. Наразі американський центробанк запустив фактично необмежену скупку активів, заливаючи сотнями мільярдів доларів боргові грошові ринки в спробі не допустити колапсу платежів і касових розривів.

Кроки центробанку США

З понеділка Федрезерв розширює програму викупу активів, що робить її де-факто необмеженою. Регулятор буде здійснювати купівлю державних облігацій Сполучених Штатів, а також забезпечені іпотекою цінні папери «в обсязі, необхідного для нормального функціонування ринків», йдеться в релізі Федеральної резервної системи США.

Нагадаємо, у вересні 2019 року, після кризи на ринку РЕПО, Федрезерв почав скуповувати короткострокові векселі американського уряду на $60 млрд за місяць. У березні 2020 року, коли світові ринки «захворіли на коронавірус», програма була розширена на всі види американського держборгу, а також іпотечні цінні папери зі збільшенням обсягу до $700 млрд.

Але і цієї суми виявилося замало, щоб погасити паніку на ринках і зупинити масовий вихід інвесторів в кеш. Новий раунд кількісного пом’якшення (вливання) від Федрезерву використовує майже весь заявлений ліміт за тиждень — Федеральний резервний банк Нью-Йорка з 23 березня буде здійснювати купівлю казначейських облігацій на $75 млрд в день, а іпотечні — на $50 млрд.

Відтак ринки отримають $625 млрд, а баланс ФРС збільшиться рекордно в історії. На цьому програма не зупиниться: черговий, п’ятий раунд «кількісного» пом’якшення, на відміну від усіх попередніх, стає безлімітним.

Підтримка бізнесу в США

Водночас ФРС вперше починає викуповувати з ринку корпоративні облігації, підтримуючи ціни та знижуючи прибутковість, щоб великий бізнес не відчув кредитного шоку після нищівного обвалу на ринку. Заходи спрямовані на підтримку кредитування споживачів і підприємств, забезпечуючи до $300 млрд нового фінансування, констатує ФРС. Мінфін США, використовуючи Фонд стабілізації валютного ринку (ESF), надасть на ці цілі капітал в розмірі 30 млрд

Федрезерв США створює два механізми підтримки кредитування великих роботодавців – Корпоративна кредитна лінія первинного ринку (PMCCF) для випуску нових облігацій і позик і Корпоративна кредитна лінія вторинного ринку (SMCCF) для забезпечення ліквідності ринку корпоративних облігацій.

PMCCF дозволить компаніям отримати доступ до кредитів, щоб вони могли краще підтримувати ділові операції і платоспроможність в період обмежень, пов’язаних з пандемією. Цей об’єкт відкритий для компаній інвестиційного рівня і забезпечить проміжне фінансування протягом чотирьох років. При цьому позичальники отримають право відкласти виплати по обслуговуванню таких кредитів на перші півроку, щоб «отримати додаткову готівку, яка може бути застосована для виплат працівникам і постачальникам», зазначає ФРС.

SMCCF купуватиме на відкритому ринку корпоративні облігації, емітовані американськими компаніями інвестиційного рівня й біржовими фондами, які котируються в США.

Крім того, Федрезерв реанімує програму TALF, яка діяла у 2008 році. В рамках TALF регулятор буде  викуповувати забезпечені активами цінні папери (ABS), забезпечені студентськими позиками, автокредитами, кредитами за кредитними картками, кредитами, гарантованими Адміністрацією малого бізнесу (SBA), і деякими іншими активами, йдеться в повідомлення ФРС США.

Крім цього, Федрезерв продовжує здійснювати операції РЕПО, в рамках яких здійснюється рефінансування банків під заставу цінних паперів. Ставка за такими операціями буде рівна нулю. Отже, найбільші організації, які входять до переліку первинних дилерів ФРС США, зможуть отримувати доларову ліквідність безкоштовно.

Заходи ФРС США стануть частиною пакету підтримки економіки, підготовленої адміністрацією Дональд Трампа.

Пакетом передбачено податкові пільги, фінансування лікарень та прямі виплати в розмірі біля $3 тисяч на одну американську родину.

загрузка…