Про споживчу інфляцію у серпні 2019 року

logo


Про споживчу інфляцію у серпні 2019 року

Держстат України оприлюднив інформацію про споживчі ціни за серпень поточного року. Дехто радіє, дехто тільки знижує плечима, читаючи чергове повідомлення і порівнює ціни в найближчому супермаркеті.

І все таки подивимось, що нам говорить головне статистичне відомство країни. На споживчому ринку в серпні 2019 року порівняно з попереднім місяцем зафіксовано зниження цін на 0,3%. Базова інфляція в серпні 2019 року порівняно з попереднім місяцем становила «мінус 0,1%».

З початку року споживча інфляція становила 2,7%, базова інфляція – 2,1%. У річному вимірі в серпні інфляція склала 9,0%.

Читайте також

У серпні інфляція формувалася переважно традиційними для цього місяця чинниками та діями окремих товаровиробників, адміністративний вплив на споживчу інфляцію був скоріше таким, що сприяв дефляції.

У серпні зафіксовано зниження споживчих цін по групі продуктів, які належать до соціально важливих. Так, продукти харчування та безалкогольні напої в цілому подешевшали на 0,3%. Зокрема у серпні знизились ціни на:

фрукти – на 8,4%
овочі – на 9,0%

Проте, якщо порівнювати з липнем поточного року, в серпні вельми серйозно зросли ціни на «яйця» — на 39,2%.

По групі «одяг та взуття» у серпні зафіксовано зниження цін на 2,8% (одяг подешевшав на 1,5%, взуття – на 4,5%).Відбулося зниження тарифів по групі «житло, вода, електроенергія, газ та інші види палива» — на 0,9%. В першу чергу воно викликано зниженням тарифів на природний газ для населення на 4,5%.

Споживча інфляція за січень-серпень 2019 року порівняно з аналогічним періодом минулого року залишається на однозначній позначці – 9,0%.

Виходячи із структури індексу споживчих цін, за вісім місяців (з грудня 2018 року) найбільший внесок в споживчу інфляцію забезпечили зростання цін на:

алкогольні напої та тютюнові вироби – на 9,3%
послуги зв’язку – на 7,9%
послуги ресторанів та готелів – на 6,3%

Зафіксовано зменшення цін природний газ на 23,3%.

У річному вимірі (серпень 2019 року до серпня 2018 року) найбільше підвищились ціни на такі продукти та послуги:

залізничний пасажирський транспорт – на 25,8%
овочі – на 32,9%
хліб – 20,4%.

Водночас, у серпні в річному вимірі зафіксовано зниження цін на яйця (на 7%) та природний газ (на 5,7%).

Загальна ситуація із динамікою споживчих цін в Україні протягом двох третин 2019 року має відчутну тенденцію до покращення.

Проте, з урахуванням можливого сезонного підвищення споживчої інфляції у жовтні-грудні, не має повної впевненості в тому, що буде досягнута пріоритетна ціль НБУ щодо зниження споживчої інфляції до 5% ± 1 п. п. у поточному році, як це визначено «Основними засадами грошово-кредитної політики на 2019 рік та середньострокову перспективу».

Серед основних чинників немонетарного характеру, що можуть позитивно вплинути на інфляцію у вересні, слід зазначити наступні:

збереження високої сезонної пропозиції плодоовочевих товарів;
очікуване збереження курсу гривні на поточному рівні;
низькі світові ціни на природний газ (в серпні ціни на газ у Європі сягнули десятирічного мінімуму);
стабільні світові ціни на нафту.
Серед основних чинників немонетарного характеру, що можуть негативно вплинути на інфляцію у вересні, слід зазначити наступні:
трансляція суттєвого підвищення цін виробників у споживчі ціни (у липні ціни виробників зросли на 3,6%);
подорожчання квитків у приміському залізничному транспорті.

Джерело: блог Богдана Данилишина

Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома»