Повіривши у децентралізацію, обов’язково станете успішними

logo


Меморандум про співпрацю у питаннях вивчення досвіду розбудови місцевого самоврядування та створення об’єднаних територіальних громад (ОТГ) підписано між Вінницькою і Хмельницькою областями. Такі ж угоди уклали 18 об’єднаних громад двох регіонів.

Багатим короваєм зустріли сусідів із Хмельниччини вінничани — заступник міського голови Вінниці Сергій Тимощук, перший заступник голови облдержадміністрації Андрій Гижко, голова облради Анатолій Олійник та очільник Хмельницької облради Михайло Загородний (зліва направо).

«Добровільне об’єднання територіальних громад: реалії, проблеми, перспективи» — тема семінару за участю керівників органів місцевого самоврядування названих областей, депутатів обласних рад, голів районних рад, організованого у Вінниці з виїздом у низку ОТГ.

Громади чекають на прийняття рішень

— У наших областей багато спільного, але кожен регіон має свої особливості, — зазначив у виступі перед учасниками семінару перший заступник голови Вінницької облдержадміністрації Андрій Гижко. — Наприклад, у нас було найбільше порівняно з іншими регіонами держави сільських рад, їх нараховувалося 702. Громади об’єднуються, отримують не тільки ресурси, а й повноваження. Децентралізація стала рушійною силою для їх подальшого розвитку. Хто в неї повірив, обов’язково стане успішним. Це підтверджують ті громади, які живуть і працюють по-новому.Вінничани висловили подяку сусідам з Хмельниччини, які охоче ділилися зразками досвіду в питаннях створення ОТГ. Після зустрічей у перших громадах сусідньої області вінничани теж стали активно створювати нові територіальні об’єднання. На цьому наголосив керівник вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування Олег Левченко. «Нині в області нараховується 35 ОТГ, на територіях яких створено вісім Центрів надання адмінпослуг, чотири Центри безпеки, — каже він. — Хмільник став першим у державі містом обласного значення, де пішли на створення ОТГ. Це добре. Однак перспективним планом об’єднання покрито 70 відсотків території. Громади чекають на прийняття рішень. Над цим потрібно спільно працювати».— Ми першими вдягнули капці і штани, — так образно висловився голова Хмельницької облради Михайло Загородний. — Із 159 ОТГ, створених на початку децентралізації в Україні, ми були першими. Починали з проектів фінансової допомоги, чим здобули довіру людей. Коли ти йдеш першим — це непросто, але першим розумієш, що реформа незворотна і це правильний шлях. Нині Хмельниччина на другому місці в державі у питаннях об’єднання.Були свої першопрохідці і на Вінниччині. Йдеться про Северинівську сільську ОТГ. «Вдалося багато зробити за рахунок державних субвенцій, — наголосив заступник голови Северинівської ОТГ Олександр Баніт. — Відремонтували дитячі садочки, школи. Батьки учнів не сплачують жодної гривні на ремонти. Придбали комп’ютери та мультимедійні дошки. У планах — закупівля нових меблів. Найбільше уваги приділяємо енергомодернізації та енергоефективності наших об’єктів. Вирішенням цих питань почали займатися ще до створення ОТГ, тепер продовжуємо у нових умовах».

«Чиї кошти?» — «Наші!»

Як шукають і знаходять точки дотику для співпраці між ОТГ і районною владою, розповіла голова Чемеровецької районної ради Хмельницької області Світлана Павлишина. За її словами, в регіоні відчувається збалансованість позицій між ОТГ та владою районів. «Уже нема того, що було спочатку, «мої-твої» гроші, — каже вона. — Натомість чути інші слова: «наші гроші». Відчувається: люди повірили в реформу, готові працювати, їхати до Кабміну, добиватись, пояснювати — розуміють, що це потрібно їм і за своє вони готові стояти горою».Активний обмін думками, дискусії про перебіг процесів об’єднання, перспективи розвитку територій, а також проблеми, що виникають, відбулися під час розмови за круглим столом, проведеним у рамках семінару. Гості ознайомилися з роботою «Прозорого офісу» у Вінниці, побували у двох ОТГ — Іллінецькій міській та Дашівській сільській.— Це друга наша зустріч із сусідами, — зазначив голова Вінницької обласної ради Анатолій Олійник. — Восени минулого року представники нашого регіону ознайомилися з вирішенням питань децентралізації у громадах Хмельниччини. Важливо, що в таких зустрічах беруть участь не тільки керівники ОТГ, а й депутати обласних рад, керівники районних рад, асоціацій органів місцевого самоврядування, центрів розвитку місцевого самоврядування — всі ті, хто безпосередньо причетний до вирішення одного з найважливіших у державі питань — децентралізації. На мою думку, об’єднання зусиль двох регіонів у його вирішенні прискорить процеси, бо дасть можливість наочно переконатися в ефективності децентралізації.Учасники семінару хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих у протистоянні з російсько-терористичними загарбниками на Донбасі, поклали квіти до пам’ятного знака, встановленого на їхню честь на Європейській площі, а також до пам’ятного знака «Дерево Свободи» у пам’ять про Героїв Небесної Сотні.

Віктор СКРИПНИК.Фото з сайту Вінницької облради.

Вінницька область.

ДОВІДКОВО

Проведення заходу ініційовано Вінницьким центром розвитку місцевого самоврядування, створеним за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», спільно з Асоціацією органів місцевого самоврядування області, Вінницькою облрадою за сприяння Вінницької облдержадміністрації.

ФАКТ

Угоди про співпрацю на рівні ОТГ під час семінару підписали керівники таких громад: Городоцька та Іллінецька міські громади; Меджибізька та Тростянецька селищні; Чемеровецька та Дашівська селищні; Староушицька селищна та Краснопільська сільська; Крупецька та Райгородська сільські; Вовковинецька селищна та Росошанська сільська; Ганнопільська та Ситковецька сільські; Жванецька та Шляхівська сільські; Колибаївська та Якушинецька сільські.