Потрапити в десятку. Кого вибрав Порошенко в голови Нацбанку

logo


Президент запропонував Верховній Раді обрати нового главу Національного банку України

Сага з призначенням голови Національного банку України (НБУ), за якою спостерігає вся країна і міжнародні партнери держави з весни 2017 року, закінчена. Керувати центрбанком все ж буде Яків Смолій, який останні 8 місяців старанно виконував обов’язки голови НБУ.

Кілька годин тому президент Петро Порошенко вніс до парламенту подання на призначення главою НБУ саме кандидатуру Смолія. Як відомо, кандидатуру на призначення голови НБУ подає президент, а затверджує Верховна Рада. Смолій після обрання стане десятим головою Національного банку.

Але спочатку депутати повинні проголосувати за подання президента на звільнення глави НБУ Валерія Гонтаревої, яка так і не була звільнена після того, як оголосила про відставку навесні минулого року, і весь цей час перебуватиме у відпустці за свій рахунок.

Крісло голови НБУ пророкували Володимиру Лавренчуку – прозаподному банкіру, який зараз керує Райффайзен Банком Аваль. Його рекомендувала Порошенку сама Гонтарева. Призначення Лавренчука підтримував також і Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР).

Станом на кінець вересня президент розглядав дві кандидатури для призначення головою НБУ – Смолія та Лавренчук. Але Порошенко зробив вибір все-таки на користь Смолія – ​​людини системи. Лавренчук швидше був би занадто незалежною фігурою. Тоді як Смолій дотримуватиметься вибраного раніше курсу. Тобто не буде робити різких кроків.

Смолій може також влаштувати міжнародних партнерів нашої держави, оскільки сам декларує необхідність продовження нинішнього курсу НБУ.

«Сміливий достойно керував інститутом вже більше півроку», – такими словами характеризує Смолія, член ради НБУ Василь Фурма. І додає: вибір на користь кандидатури Смолія підтримують ключові стейкхолдери.

Смолій сьогодні найбільш компромісна кандидатура. Вона влаштовує і політиків, і кредиторів, в тому числі Міжнародний валютний фонд (МВФ), який давно чекає призначення постійного керівника НБУ і без чого не особливо поспішає продовжувати співпрацю з Україною.

Зараз банківська система збалансована, стабільна, вона стоїть на правильних стандартах і правлінню потрібно просто виконувати поставлені цілі на цей рік, а це низька інфляція, відновлення кредитування і вільний рух капіталу.

Порошенко вибрав, мабуть, самий безпечний варіант, залишаючи місце для маневру, який дозволяє впливати на питання, які потребують невідкладних вирішення, за якими останнє слово завжди залишається за главою НБУ.

Читайте также: