План Тимошенко: чи можна звільнити Гройсмана?

logo


гройсманКопирайт изображения
UKRINFORM

Image caption

Юлія Тимошенко вимагає негайної відставки Володимира Гройсмана

Плани Юлії Тимошенко до 14 квітня 2017 року відправити у відставку прем’єр-міністра Володимира Гройсман можуть суперечити Конституції та закону про Кабінет міністрів.

З початком нової парламентської сесії Юлія Тимошенко почала наступ на уряд Володимира Гройсмана з вимогою його відставки.

Пані Тимошенко заявила, що пан Гройсман відповідальний за «руйнацію економіки України, галопуючу інфляцію, мегакорупцію, знищення малого та середнього бізнесу, малих сіл та доведення українців до зубожіння».

Вона спробувала зареєструвати у парламенті постанову про звільнення прем’єра. Після суперечок у Раді її так і не зареєстрували.

Натомість Володимир Гройсман прокоментував ініціативу про звільнення так: «Тимошенко — це «мама» української економічної слабкості, корупції та популізму, яка протягом 20 років робила все, щоб знищити Україну».

ВВС Україна проаналізувала, чи має Юлія Тимошенко юридичні можливості відправити у відставку Володимира Гройсмана.

Чи можна відставити весь уряд?

Володимира Гройсмана призначили прем’єр-міністром 14 квітня 2016 року. Тоді ж Верховна Рада сформувала новий уряд та затвердила програму його роботи.

87 стаття Конституції дозволяє Раді відправляти уряд у відставку, проте з двома винятками. По-перше, протягом однієї сесії питання про відставку не можна ставити двічі.

По-друге, схвалення програми діяльності дає уряду річний імунітет. Для постанови про недовіру уряду також потрібно зібрати підписи щонайменше 150 членів парламенту.

Відповідь про відставку могла б бути простою: до 14 квітня 2017 року це неможливо.

Проте Юлія Тимошенко знайшла іншу юридичну формулу — відправити не весь уряд, а прем’єр-міністра окремою постаново.

«150 підписів депутатів необхідно збирати, якщо відправляється у відставку весь уряд. А в цьому випадку мова йде про відставку лише прем’єр-міністра Гройсмана», — заявила пані Тимошенко.

Копирайт изображения
Гройсман

Як можна звільнити окремо Гройсмана?

Найперше, просто так відправити у відставку самого прем’єр-міністра в Україні неможливо.

Стаття 115 Конституції вказує, що «відставка прем’єр-міністра України, прийняття Верховною Радою України резолюції недовіри Кабінету міністрів мають наслідком відставку всього складу Кабінету міністрів України».

Тобто, якщо звільняти Гройсмана, то йде і весь уряд.

Хоча Конституція таки дає можливість депутатам звільняти прем’єр-міністра, попри імунітет, а також окремо кожного міністра.

115 стаття Конституції каже, що прем’єр-міністр та міністри мають право добровільно заявити про відставку.

А стаття 85 пункт 12 додає, що Верховна Рада має повноваження «вирішувати питання» про відставку прем’єр-міністра та окремих міністрів.

Копирайт изображения
UNIAN

Тому деякі юристи вважають, що Гройсмана можна звільнити простою постановою Ради, попри імунітет Кабміну, а це призведе до відставки всього уряду.

Виникає запитання: навіщо чітко прописувати річний імунітет уряду в Конституції, якщо це можна так обійти?

Кого в уряді може звільнити парламент?

Якщо в Конституції можна знайти різночитання щодо звільнення особисто прем’єра в обхід імунітету, то закон про Кабінет міністрів дає вичерпну відповідь.

Закон уточнює положення Конституції щодо відставки урядовців.

18 стаття закону про Кабмін вказує, що Рада може звільняти урядовців окремими постановами, але за виключенням самого прем’єр-міністра.

У законі записано, що Рада може звільняти міністрів за власною заявою, за поданням прем’єра, за поданням президента (двох міністрів за його квотою — оборони та голову МЗС) і четверта підстава — за ініціативою депутатів.

Проте прем’єра це не стосується.

Прецедент Яценюка

Минулого року вже виникала подібна колізія. 16 лютого 2016 року Верховна Рада розглянула постанову про відповідальність Кабміну Арсенія Яценюка, але на відставку голосів не вистачило.

Згідно з Конституцією, це давало уряду імунітет до кінця сесії. Тоді депутати, які бажали відставки Яценюка, також пропонували піти шляхом, який нині озвучує Тимошенко.

Проте від ідеї ухвалювати спірну з точки зору Конституції та закону постанову про відставку особисто Яценюка відмовились. Політики досягли компромісу, й Арсеній Яценюк добровільно подав у відставку.

Це повністю відповідало Конституції.

Копирайт изображения
EPA

Image caption

У 2016 році Арсенія Яценюка звільнили за власним бажанням, бо він мав конституційний імунітет

Директор Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко у коментарі ВВС України заявив, що для юристів Конституція дає чітку відповідь щодо відставки уряду.

«Конституція встановлює чіткий порядок, що після схвалення програми діяльності Кабміну уряд має однорічний імунітет від висловлення недовіри. Оскільки звільнення прем’єра тягне відставку уряду, то не має значення, чи буде голосуватись недовіра уряду чи окрема відставка прем’єра, бо результат той самий», — пояснив пан Коліушко.

Пан Коліушко порадив не вигадувати неконституційних шляхів, адже через два місяці — 14 квітня 2017 року — з’явиться законна можливість відставити уряд.

Натомість Юлія Тимошенко продовжує наполягати на негайній відставці Володимира Гройсмана, хоча поки що голосів для цього навряд чи вистачає.