Південно-американська томатна міль загрожує вітчизняним овочівникам

logo


Останнім часом в Україні почастішали випадки виявлення в імпортних вантажах небезпечного карантинного шкідника пасльонових — південно-американської томатної молі. Лише за минулий рік шкідника було виявлено у 18 імпортних вантажах. Окрім цього, потепління збільшує ризики акліматизації цього виду у районах степової і лісостепової зон.

Про загрозу поширення карантинного шкідника розповів Андрій Челомбітко, Директор Департаменту фітосанітарної безпеки, контролю в сфер насінництва і розсадництва, йдеться на сайті Держпродспоживслужби.

Південно-американська томатна міль — це дуже небезпечний шкідник, який здатний за дуже короткий термін знищити від 60% до 100% урожаю. У Південній Америці його вважають одним із найважливіших шкідників томатів, як у полі, так і в теплицях. В Іспанії через рік після першого виявлення (у 2007 році) внаслідок пошкоджень завданих гусеницями T. absoluta за декілька зимових місяців зафіксовано майже 100% втрат урожаю томатів.

В Україні вперше вогнища цієї молі виявили у 2010 році в АР Крим та Одеській області. Заражені посіви томатів були як у відкритому ґрунті, так і в одному тепличному господарстві. З того часу ситуація з поширенням південноамериканської томатної молі в нашій країні змінювалася, фіксувались як збільшення площ зараження (завдяки виявленню нових вогнищ), так і їх зменшення (в результаті скасування карантинного режиму).

За словами Андрія Челомбітка, наявні вогнища шкідника у Миколаївській, Одеській та Херсонській областях перебувають під особливим наглядом з боку державних фітосанітарних інспекторів. На сьогодні нових вогнищ молі не зафіксовано. Станом на 1 січня 2018 року, загальна площа зараження шкідником становить майже 830 га.

Як зазначив Андрій Челомбітко, в минулому році шкідника виявляли 18 разів у зразках від імпортних вантажів томатів (з Іспанії, Туреччини, Єгипту, Албанії). У І кварталі поточного року зафіксовано 3 випадки виявлення молі. І ось лише за квітень поточного року маємо вже 4 випадки затримки вантажів томатів з причини виявлення в живому стані гусениць цього небезпечного карантинного шкідника.

Така ситуація з фітосанітарним станом імпортних томатів (у першу чергу Турецького походження) свідчить про постійний ризик завезення південно-американської томатної молі та її поширення на полях пасльонових культур в Україні, а також в тепличних господарствах.

Крім того, зростання температурних показників збільшує ризики акліматизації цього виду у районах степової і лісостепової зони України вирощування пасльонових культур, що може призвести до значних економічних втрат серед вітчизняних виробників томатів та інших пасльонових культур.