Новий Трудовий кодекс: робота вдома та доплати за професійний ріст

logo


Поделиться

Поделиться

Поделиться

Поделиться

Невдовзі на українців очікують нові зміни у трудовому законодавстві за умови, якщо парламент ухвалить новий проект Трудового кодексу у другому читанні. Новий законопроект, який розробив Кабмін, готує ряд нововведень, які можуть суттєво змінити життя українців.

Трудовий кодекс України в першому читанні був прийнятий у листопаді 2015 року. Якщо новий документ Рада прийме у цій редакції, на людей очікують наступні зміни та нововведення:

Працедавці після попередження зможуть законно слідкувати за робочим процесом своїх підлеглих за допомогою відеокамер, диктофонів та інших технічних засобів. Відслідковувати як саме використовуються офісні комп’ютери у випадках, зумовлених «особливостями виробництва». Які саме випадки автори законопроекту не зазначили.
Згідно з кодексом нововведенням стають тестування та конкурси під час відбору на будь-яку роботу.
Норма тривалості робочого тижня не збільшується, а залишається, як і було – 40 робочих годин на тиждень. Працедавець зможе змінювати кількість робочих годин, при умові, якщо ця зміна буде закріплена колективним договором або нормативним актом роботодавця. Скорочення робочих годин не повинно впливати на розмір зарплати.
У людей з’явиться можливість працювати вдома. Тепер це буде врегульовано та передбачено у новому законі: «Під час укладання трудового договору або пізніше, сторони можуть домовитися про виконання працівником роботи вдома (надомну працю), якщо він має для цього необхідні умови, що відповідають вимогам охорони праці, пожежної безпеки і санітарії».
Роботодавець буде змушений сплатити пеню працівникам, у разі невчасно виплаченої заробітної плати гарантійні або компенсаційні виплати. Розмір пені залежатиме від подвійної ставки НБУ у розрахунку на рік за кожний день затримки.
Понаднормові роботи та роботи в понаднормовий час будуть оплачуватись в подвійному розмірі. А якщо протягом року працівник понаднормово відпрацює понад 120 годин, оплату за відпрацьовані понад цю норму години здійснюватимуть у потрійному розмірі.
Щорічна відпустка збільшується із 24 до 28 календарних днів.
Державними святами залишаться Новий рік, Міжнародний жіночий день, Міжнародний день солідарності працівників (1 і 2 травня), День перемоги, День Конституції України, День незалежності України і День захисника України. Днями релігійних свят залишаться Різдво Христове, Великдень і Трійця.
Також, у новому кодексі буде закріплено таке поняття як «професійна (службова) кар’єра»- це професійний ріст та просування працівника на службі, згідно чого роботодавець буде зобов’язаний підвищувати заробітну плату працівникові.

Наразі, згідно статті 73 чинного кодексу законів про працю України, у 2018 році встановлено норми тривалості робочого часу, визначено святкові та неробочі дні.

Отже, неробочі дні на підприємствах, в установах та організаціях у 2018 році:

1 січня — Новий рік;
7 січня — Різдво Христове;
8 березня — Міжнародний жіночий день;
8 квітня — Пасха (Великдень);
1 і 2 травня — День міжнародної солідарності трудящих;
9 травня — День Перемоги;
27 травня — Трійця;
28 червня — День Конституції України;
24 серпня — День Незалежності України;
14 жовтня — День Захисника України.