Німецький бізнес зацікавлений у збереженні транзиту газу через Україну — Міхаель Гармс

logo


Німецькі компанії зацікавлені в збереженні транзиту російського газу через Україну.

Таку думку в коментарі кореспондентові Укрінформу висловив голова правління Східного комітету німецької економіки Міхаель Гармс.

«Звичайно, німецьким компаніям вигідно захищати інтереси України. Тому що у нас залишається альтернативний маршрут. Очевидно, та кількість газу, яка нам буде необхідна, цілком виправдовує подальший транзит через Україну», — запевнив Гармс.

Одночасно він акцентував увагу на проблемі, яку вбачають у даному питанні фірми, які багато років беруть участь у цьому бізнесі. Це, за його словами, стан української ГТС, яка потребуватиме величезних капіталовкладень.

«Реформи «Нафтогазу» пройшли дуже добре, але технічне переозброєння і модернізація ГТС залишається надто капіталомісткою і дуже важливою темою. І тут було б ідеально сконцентрувати співробітництво між європейськими та українськими партнерами. Німецькі компанії були б готові брати участь в модернізації», — сказав Гармс. Він нагадав, що свого часу обговорювався спільний — європейсько-українсько-російський — проект, проте визнав, що в нинішніх політичних умовах тристороннім він навряд чи може бути. Було б дуже добре, якби це підтримав ЄС, вважає Гармс.

На запитання про те, які гарантії Німеччина має на увазі, кажучи, що вимагатиме від Москви збереження транзиту через Україну, Гармс відповів, що вони можуть бути тільки політичні. При цьому він запевнив, що при зустрічі представників Комітету з президентом РФ Володимиром Путіним минулого року німецькі підприємці вкотре заявляли про необхідність збереження транзиту через Україну. Водночас він визнав, що «фірми повинні в першу чергу заробляти гроші, а політичні аспекти для них — питання другорядне».

За словами Гармса, у Східному комітеті не чули про те, що якась із німецьких та інших європейських компаній заявляла б про бажання вийти з проекту «Північний потік 2» через загрозу американських санкцій. «Європейські компанії 100-відсотково продовжують працювати; немає даних, що хтось хоче вийти з проекту», — сказав Гармс. За його словами, звісно, всі дуже занепокоєні і уважно стежать за ситуацією, намагаються докладати зусиль у Вашингтоні, щоб сприяти просуванню цього проекту.

Читайте також: У Меркель хочуть і Nord Stream 2, і транзит через Україну

Як повідомлялося, напередодні глава МЗС Німеччини Гайко Маас заявив, що якщо з проекту «Північний потік-2» витіснять німецькі і європейські компанії, «то не залишиться нікого, хто продовжував би наполягати на збереженні транзиту російського газу через Україну».

Газопровід «Північний потік-2» будується з Росії в ФРН в обхід України через Балтійське море. Його довжина становить понад 1200 км, пропускна здатність — 55 млрд кубометрів газу за рік.

Газопровід будує російський «Газпром» спільно з європейськими компаніями Engie, Uniper, OMV, Shell і Wintershall.

Україна виступає проти будівництва «Північного потоку-2» через можливу втрату статусу транзитної держави. Крім того, противниками «Північного потоку-2» є США, Польща і країни Балтії, застерігаючи, що ЄС потрапить в залежність від російського газу. Однак у Німеччині заявляють, що проект економічний, а не політичний.