«Не треба роздавати пільги. Треба створювати можливості» — міністерка соціальної політики Лазебна про нову програму зайнятості для українців

Міністерка соціальної політики України Марина Лазебна в рамках Всеукраїнського форуму «Україна 30. Трудові ресурси» журналістам Українського радіо розповіла, яких змін варто чекати у пенсійній системі та яку програму готує Міністерство, аби підвищити рівень життя українців. Крім того, пояснила, як планується збільшити зайнятість населення, сприяти появі нових підприємців та врегулювати питання різниці зарплат у чоловіків та жінок.

Програма:

Ведучі:

Your browser does not support the audio element.

Як підвищити рівень життя українців завдяки зайнятості 

Зайнятість — це ключ до вирішення багатьох соціальних питань. Не треба роздавати пільги. Треба створювати можливості. Коли у 2016-2019 роках ми проводили великий пілотний проект «Рука допомоги» у Харківській, Полтавській та Львівській областях і за державні кошти купляли людям бізнеси, стартапи, давали їм можливість. Тобто вони захищали бізнес-план, а ми їм купляли обладнання і матеріали. Наприклад, мешканцям Львівської області ми надали 7 млн грн державної підтримки на стартапи, а 6 млн грн через податки і внески вони повернули. 

Крім того, лише до 10% закрили цей бізнес, а всі інші підприємці, кого ми створили, працюють, отримують дохід, платять податки, страхують себе в Пенсійному фонді, мають весь соціальний захист, підтримують свої родини, а в громаді з’явилися заможні люди. Тобто створення можливостей і умов —  це ключове питання для соціальної політики. 

Про програми підтримки підприємців 

Ми прийняли закон і вже є діюча постанова, ми будемо закладати гроші у державному бюджеті, і ця програма запрацює на постійній основі з 2022 року. 

Ми будемо працювати з родинами, які є отримувачами допомоги малозабезпеченим сім’ям. Можливо, людина щось вміє робити, ми можемо допомогти зробити їй бізнес-план, тобто буде супроводження. Ми розраховуємо, що в наступному році ми отримаємо дві-три тисячі малих підприємців за допомогою такої програми, але попереду багато роботи. У перший рік це буде дуже хороший результат. 

Крім того, якщо ці новостворені підприємства будуть брати до себе багато працівників, то ми ж теж будемо надавати їм допомогу.  Тобто це мультиплікатор зайнятості людей, які попали в пастку бідності. Я вважаю, що допомоги, які ми надаємо, ми маємо давати. Держава, безумовно, має допомагати, але ми маємо давати можливість вийти з бідності і не бути довготривалими отримувачами соціальних допомог, тому що це демотивує та демореалізує. Це суспільна проблема і треба все це перевернути. Ми будемо працювати з громадами, займатися просвітництвом тощо.

Міністерство є розробником програми, державні кошти будуть у Міністерства, але відбирати людей буде Державна служба зайнятості. Тому що це їх фах. Вони повинні знати, як правильно бізнес-проект скласти, як працювати з такою категорією, яка вважається не конкурентною на ринку праці. 

Про різницю у зарплаті чоловіків та жінок, яка позначається на пенсії

Ми вважаємо, що у нас зменшення рівня зайнятості зменшує соціальний захист жінок, тому що вони дійсно порівняно з чоловіками отримують менше — десь на 30%. Вони мають відповідно менший стаж, в них є догляд є за дітьми, у них менші зарплати. Але за демографічними експертними оцінками жінки живуть довше. Тобто жінка виходить з маленькою зарплатою, а живе довше, а тому попадає в систему ризику бідності, коли вона вже на пенсії. І це треба вирівнювати. Потрібно починати з того, щоб на ринку праці не було дискримінації.

Про працевлаштування людей з інвалідністю

Крім того, ще є питання людей з інвалідністю, де теж велика нерівність або дискримінація. Серед людей з інвалідністю працює тільки 600 тисяч, а могли б працювати ще півтора мільйона людей. Це означає, що треба сьогодні привити соціальному відповідальному бізнесу, що це нормально, цивілізовано і толерантно брати до себе таку людину. Ми повинні звикнути до різноманіття і толерувати цю повагу до людей. Тому це великі виклики, над якими треба працювати. 

Є людина з інвалідністю, яка не знає як скласти резюме, або людина з інвалідністю, яка не чує, і не знає, як без сурдоперекладу пройти співбесіду. Ми розробити національну платформу «Працюй вільно». Будь-яка людина, яка хоче ознайомитися або подивитися про континент цієї онлайн-платформи, зможе це зробити на сайті Мінсоцполітики у вкладці «Працюй вільно». Там є вакансії, роботодавці, короткочасні програми для людей, як підготуватись до співбесіди, є мапа доступності по закладах для людей з інвалідністю тощо. 

Про накопичувальну систему пенсій 

Солідарна система, коли зібрали гроші з офіційно працюючих і роздали пенсіонерам, не в найкращому стані через те, що дійсно у нас погана демографія. Ми старіюча нація. Україна входить в 15 країн світу за даними ООН, де все менше буде працездатних, а народжуваність в нас не дуже добра. Альтернативи для того, щоб збалансувати солідарну систему, яка залежна від демографічних ризиків, немає. Але є питання, яку систему побудувати. У людей з’являється накопичувальні пенсійні власні рахунки. Люди повинні бачити, скільки там внесків, якщо щось не подобається, то переходити в іншу систему, держава має допомогти тим, хто не визначився, кошти мають вкладатися в економіку і ті, хто вкладають кошти, мають убезпечитися від банкрутства. Тобто це величезна система, яка не соціальна, а більше економічна та фінансова.

Ми запропонували дещо альтернативний законопроект внесеному в Раду з точки зору виплат, учасників, як це краще зробити, як показати проходження коштів та внесків. Він сприйнятий суспільством і експертами. Тобто сьогодні є конкуренція законопроектів і ідей. Що вже добре. Було багато дискусій прем’єр-міністра з депутатами. Але головне, що немає відторгнення, а є пропозиції з доопрацювання. Тому ми сьогодні маємо законопроект, маємо Верховну Раду як  майданчик і продовжуємо працювати. Моє бажання, щоб цей законопроекту  був прийнятий восени в першому читанні і був прийнятий на наступних сесіях. Нам треба півтора роки, щоб підготувати інфраструктуру та людей. 

Ми хочемо спокійний варіант для обов’язкових накопичень, тому що сьогодні варто підстрахувати солідарну систему. Накопичувальна система буде в Україні. Це лише питання часу. 

Фото: facebook.com/Forum.Ukraine30