Нацбанк: кризу пережили, ризики лишаються

logo


НБУКопирайт изображения
UNIAN

Від початку 2017 року ризики для української банківської системи зменшилися, але є і серйозні загрози для фінансової стабільності, вважають у Національному банку.

Як заявляють у новому звіті НБУ, ситуація у банківському секторі стабілізувалася, тому фінансові установи вже готові до того, аби відновити кредитування економіки і населення.

«Зараз індекс (фінансового стресу. — Ред.) перебуває буквально на докризових значеннях. Тобто ми можемо говорити, що рівень стресу є досить низьким і ми пережили кризу», — сказав директор департаменту фінансової стабільності НБУ Віталій Ваврищук.

«Приватбанк» як фактор ризику

Проте серед небезпек для роботи банківської системи в НБУ називають велику частку держави у секторі після націоналізації «Приватбанку».

Копирайт изображения
UNIAN

Image caption

Націоналізація «Приватбанку» прибрала певні загрози, але й додала певні ризики

«Щоб зберегти фінансову стабільність, держава уже витратила на поповнення капіталу «Приватбанку» еквівалент майже 5% ВВП», — йдеться у звіті.

Націоналізація «Приватбанку» створила потенційні ризики для всієї банківської системи: «Після переходу «Приватбанку» у державну власність частка держави у банківському секторі сягнула 56% за чистими активами та 62% за депозитами населення».

У НБУ вважають, що протягом наступних кількох років держава має зменшити присутність у банківському секторі.

Іншою проблемою, на думку НБУ, є велика частка непрацюючих кредитів — до 57%. У Нацбанку радять банкам активніше реструктурувати кредити добросовісним позичальникам, а проблемні кредити — списувати.

Гривня, субсидії і бюджет

Копирайт изображения
UNIAN

Image caption

Якщо через відсутність реформ наступні кредити від МВФ затримаються, то можна очікувати нової хвилі девальвації гривні, вважають в НБУ

Ще одним ризиком, але вже не для банківської системи, а для стабільності гривні, у НБУ називають динаміку відносин з МВФ і реалізацію реформ.

«Важливо втримати темп співпраці з МВФ, інакше у 2019 році, коли розпочинаються суттєві виплати за зовнішнім державним боргом, з’являться суттєві ризики для макроекономічної та фінансової стабільності», — йдеться у звіті.

Це може призвести до нової хвилі девальвації гривні й втрати міжнародних резервів НБУ, пояснюють у Нацбанку.

Крім того, у бюджетній сфері одним із ризиків вважають систему субсидій, яка обтяжує державний кошторис.

Із запланованих на рік коштів (на виплату субсидій. — Ред.) 75% витратили вже за перші чотири місяці.

Навіть якщо до кінця року витрати на субсидії збережуться на рівні минулорічних, це потребуватиме додаткових ресурсів принаймні у 0,5% ВВП, підрахували у НБУ.