На яких умовах мешканці окупованих територій отримуватимуть пенсії

logo


3 грудня у Верховній Раді відбулася дискусія щодо можливих рішень захисту соціальних прав мешканців на окупованих територіях в рамках проведення Тижня прав людини. 

В парламенті зареєстрований законопроєкт №2083-д, який має врегулювати питання виплат пенсій особам, які мешкають на тимчасово окупованих територіях. Наразі майже 700 тисяч пенсіонерів з Донецької та Луганської областей не мають змоги реалізувати своє право на отримання пенсій. Станом на 1 вересня 2019 року 259,6 тис. внутрішньо переміщеним пенсіонерам не виплачена пенсія за минули період на суму 8 096 623,4 тис. грн.

За словами народних депутатів, в Україні відсутній механізм виплати пенсій мешканцям окупованих територій. Переговори щодо вирішення цього питання тільки на начальному етапі. Цей законопроект має вирішити питання внутрішньо переміщених осіб, які перебувають тут, а також спадкоємців, які можуть претендувати на пенсії. 

“Так би мовити, ця гуманітарна місія є кроком до реінтеграція окупованих територій, –  говорить депутатка Галина Третьякова. – Основне завдання – створити умови для виплат пенсій особам, які перебувають на окупованих територіях. Наразі ці люди не мають ні пенсійного, ні соціального захисту”. 

За словами представника президента в Автономній Республіці Крим Антона Кориневича, у місті Севастополі наразі такі ж самі проблеми, як і на Донбасі. Проте все ж таки існують деякі відмінності. 

“Якщо говорити про мешканців на території Автономної Республіки Крим, вони визнаються не резидентами у питанні відносин з банками. Вони позбавлені права на пенсії. Вони визнаються тільки тоді, коли є довідка внутрішньо переміщеної особи. Більш того, мешканці повинні мати декларування, що вони не мають російського громадянства. Проте, якщо все ж таки є такі документи, Пенсійний фонд України зобов’язаний дізнатися у влади РФ, чи не отримає кримчанин пенсію й там. Звісно, це дискримінаційне положення, яке треба змінювати”, — наголошує Кориневич.

Нагадуємо, що саме передбачає законопроєкт:

• надання людям, які жили на тимчасово окупованих територіях і не могли платити страхові внески, права докупити стаж без застосування санкцій;

• у разі втрати документів надання можливості розраховувати пенсію на підставі інформації з реєстру застрахованих осіб;

• скасування обов’язкової реєстрації пенсіонерів як ВПО для отримання пенсій;

• виплата заборгованості пенсій без терміну давності (наразі діє ліміт – три роки).