Монополістам невигідно встановлювати споживачам лічильники. Фахівці пояснили причини

logo


18.06.2018 14:02

Рахункова палата проаналізувала ситуацію в різних регіонах і дійшла висновку, якщо в отримувачів субсидій немає лічильників на воду й тепло, то витрати ресурсів зростають на 30%, пише газета «Експрес». Ці гроші йдуть у кишеню монополістам.

«Якщо є облік тепла та води, то субсидія нараховується на обсяг фактично спожитих послуг, які можуть бути меншими за встановлені соціальні нормативи, —  розповідає експерт «Публічного аудиту» Тарас Галайда. —  Кожного року на 1 травня проводиться звірка постачальників послуг та служби соцзахисту, і все зайво перераховане повертається у бюджет.

Якщо обліку нема, то субсидія нараховується на соціальні нормативи. Та навіть якщо домогосподарство споживає менше, побачити це неможливо через відсутність обліку. Тому там, де його нема, зростають витрати».

«Застаріла радянська система нарахування субсидій дуже до вподоби монополіям і владі, —  вважає експерт з енергетичних питань Марія Яковлєва. —  Сенс її у тому, що існує велика різниця між розрахунковими нормами або так званими «соціальними нормами», за якими нараховуються субсидії, та реальним споживанням. Завдяки цій різниці йде безпідставне перерахування коштів з державного бюджету монополіям. Розмір Фонду субсидій на 2018 рік —  71 млрд грн. Щонайменше 15 млрд монополії отримають необгрунтовано.

Влада вперто не хоче знати, скільки реально споживають води та тепла ті, кому вона надає допомогу. І саме тому не докладає реальних зусиль, аби досягти 100% обліку споживання енергоносіїв та житлово-комунальних послуг.

З газом ситуація ще гірша, ніж із теплом чи водою. Якщо у  споживача лише газова плита, то йому нараховують субсидію за нормою 3,3 м3 на особу в місяць. І це при тому, що середньозважене реальне споживання за лічильником, як показують незалежні дослідження, становить 1,5 —  2 м3 на одну особу в місяць. Різниця —  1,5 —  2 рази».

Усе про велику субсидійну аферу читайте у новому номері газети «Експрес»

Головні новини за добу — в нашій щоденній розсилці y Telegram

Леся ЯСИНЧУК 

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter