Мінекономіки просить Порошенка ветувати продовження мораторію на землю

logo


“23 січня перший віце-прем’єр-міністр України Степан Кубів підписав висновок Мінекономрозвитку щодо Закону України №2666-VIII, яким продовжується заборона відчуження сільськогосподарських земель до 1 січня 2020 року. У висновку Мінекономрозвитку пропонує Президенту України застосувати право вето”, — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що статтею 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності (в тому числі на земельні ділянки) є непорушним. Крім того, Європейський суд з прав людини визнав, що абсолютна заборона продажу або будь-якого іншого способу відчуження земель сільськогосподарського призначення в Україні порушує положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Читайте також: Земельна реформа: у Раді взялися за підготовку правил купівлі-продажу

Наголошується, що за оцінками Світового банку, запровадження ринку землі створило б можливості для зростання ВВП України щороку на додаткових 0,6-1,6 відсоткового пункту та дозволило б залучати близько 1,5 млрд доларів додаткових інвестицій на рік, надати поштовх до розвитку сільськогосподарського та фінансового секторів та сільської місцевості.

У МЕРТ вважають, що відсутність ринку землі погіршує добробут 6,9 млн українців — власників земельних паїв. В умовах послабленої конкуренції через відсутність ринку землі власники отримують за оренду ділянок плату, яка занижена в 5 разів: 50 доларів за гектар на рік замість 250 доларів за гектар — як у Болгарії чи Польщі.

Зазначається, що відсутність ринку землі спонукає фермерів інвестувати у вирощування переважно однолітніх культур (соняшник або рапс), які найбільше виснажують землю. Тільки з 2004 року по 2012 рік Україна втратила до 43 тис. га площ багаторічних культур. За розрахунками Світового банку, інвестуючи в однорічні культури замість багаторічних, фермер щороку втрачає близько 1 тис. доларів доданої вартості з кожного гектара.

Нарешті, за оцінками Центру економічної стратегії, місцеві громади та державний бюджет щороку недоотримують близько 2,8 млрд грн податкових надходжень через відсутність легального оформлення угод із фактичного продажу земельних ділянок.

Тому, врахувавши зазначене , Мінекономрозвитку запропонувало Президенту України застосувати право вето щодо Закону №2666-VIII.

Як повідомляв Укрінформ, заборона на продаж земель сільськогосподарського призначення була запроваджена у 2001 році. З 2002 року мораторій почав діяти як тимчасовий захід з метою забезпечення нормативного врегулювання земельних відносин та створення інфраструктури ринку землі, після чого парламент неодноразово його продовжував.

Верховна Рада 20 грудня 2018 року подовжила заборону на продаж землі сільськогосподарського призначення на рік — до 1 січня 2020 року.