Мільйонер із айтішників. 7 фактів про Якова Смолія

logo


У банківський сфері Яків Смолій починав інженером-програмістом і за час кар’єри дістався до вершин банківської ієрархії. 

Президент України Петро Порошенко подав у Верховну Раду проект постанови про призначення Якова Смолія на посаду голови Національного банку України.

Факти ICTV згадують, як складалася кар’єра людини, яка скоро може очолити регулятор банківської системи країни.

Яків Смолій – математик-прикладник за освітою.

Розпочав професійну кар’єру в 1994 році у команді поштово-пенсійного банку Аваль.  Спочатку у якості  начальника управління автоматизації, а пізніше  й заступника голови правління.

У 2005 році  власники Федор Шпиг та Олександр Деркач продали Аваль австрійській групі Raiffeisen. Яків Смолій також продав свої акції і покинув банк.

Разом з Шпигом та Деркачем він продовжував відкривати нові компанії та продавати свої частки у спільному бізнесі. Зокрема, став засновником банку Престиж. Паралельно вів власні бізнес-проекти.

У квітні 2014 року Смолія призначили першим заступником глави Національного банку Валерії Гонтаревої. У травні 2017 року Смолій став тимчасовим виконувачем обов’язки глави НБУ. У Нацбанку він працював ще у 90-х. У комп’ютерному відділі Тернопільського обласного управління.

Читайте: ПриватБанк 10 років використовували для шахрайства – НБУ

До його компетенції в НБУ належала розробка і реалізація стратегії і політики НБУ в сфері IT, регулювання діяльності платіжних систем і безготівкових розрахунків, а також здійснення нагляду за платіжними системами. Йому ж безпосередньо підпорядковувався Банкнотно-монетний двір, Фабрика банкнотного паперу, Центральне сховище НБУ і Державна скарбниця України.

Відомо, що Яків Смолій – офіційний мільйонер. За 2016 рік Смолій разом із дружиною задекларував близько $10 млн на депозитах (в еквіваленті у різних валютах).