Менше їжі та розваг, більше алкоголю та тютюну: як змінилися витрати українців за час карантину

Але лякатися цього, кажуть в Державній службі статистики, не варто.

У другому кварталі 2020 року українці витратили менше грошей на їжу, розваги та одяг, ніж у перші місяці року. Але під час карантину витрати на алкоголь та тютюн збільшилися.

Про це йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Карантинне півріччя: як виживає малий бізнес та коли чекати нової хвилі банкрутств

Сумарно у першому кварталі року на одяг-їжу та розваги українці витратили 73 млрд гривень, а в другому кварталі на 8 млрд менше. Найбільше пішло на харчі, майже 50%.

«Для того, щоб ми зрозуміли, наскільки це багато, дивіться: американці витрачають близько 8%, європейські сім’ї витрачають від 12 до 18%, у Білорусі — 36%, а українці — 48%», — каже експерт ринку харчових продуктів Олег Пендзин.

Так високо цей показник не піднімався уже 5 років. Причина, певен фахівець, зменшення доходів. На знак підтвердження пригадує заяви Національного банку: громадяни за карантин зняли більше 60 млрд гривень з депозитів.

«Водночас, загальний відсоток витрат на алкоголь становить близько 5-6%. Це середня така цифра. До речі, і в Європі під час карантину витрати на алкоголь також збільшились на стільки ж», — пояснює Олег Пендзин.

Але лякатися цього, кажуть в Державній службі статистики, не варто.

«Витрачати стали менше на 12%. Чому стали говорити про більше? Поясню на пальцях: це споживчий кошик – витрати на алкоголь, на комунальні послуги, на одяг. Ми стали споживати менше алкоголю і тютюну, ми стали набагато менше споживати, ніж у першому кварталі комунальних послуг. І тут в одязі набагато більше впало. То, якщо в нас споживання алкоголю було 30%, стало 50% умовно», — пояснює радник голови Держстату Вадим Піщейко.

Відео На карантині українці стали менше витрачати грошей і більше пити алкоголю

Тратити стали менше, але випивати більше. На карантині українці почали рахувати свої кревні і менше купувати. Але це не стосувалося алкоголю та тютюну. Тут показник тільки зріс. На скільки та чим це зумовлено — з’ясувала ТСН. І порівняла потреби українців на алкоголь із потребами європейців.  

Це, звісно, не знімає з громадян відповідальності за власне здоров’я, але, принаймні, доводить — міцних напоїв у житті українців не побільшало. А той що є, — сумна закономірність, каже психолог.

Зеленський заявив, що в Україні почалася друга хвиля коронавірусу

«І карантинні обмеження, і страх та обурення тим, що вірус такий складний ходить, усе це фактори стресу. А як ми реагуємо на нього, щоб опанувати його, на жаль, люди обирають найпростіший спосіб — вживати алкоголь. Але це тільки тимчасове полегшення, яке, насправді, тільки ослаблює організм», — каже соціальний психолог Володимир Савінов.

Тому психологи радять шукати іншої розради від стресів.