Легальна окупація: країна-агресор може захопити Україну завдяки земельній реформі

logo


Для того, щоб захопити Україну Росії не обов’язково вести бойові дії на Донбасі чи захоплювати нові міста. Достатньо лише дочекатися прийняття нашої земельної реформи. Тоді дорога до сотень тисяч українських гектарів буде повністю відкритою.

Щоб уникнути будь-яких звинувачень у надуманості загрози та зрозуміти, чому сценарій легальної окупації цілком можливий, спочатку розглянемо основні обмеження на купівлю земель, які пропонує нам Уряд:

Іноземці не зможуть купувати сільськогосподарську землю, крім випадків передавання її у спадок.
Юридичні особи також не зможуть купувати землю. Це теж один із методів боротьби з іноземцями, які можуть просто купувати цілі українські компанії з землею.
Один власник може мати не більше 200 га землі. Проте, це обмеження не стосується успадкованих земель. Крім того, ділянку можна буде подарувати.
Державні землі продаватимуться на аукціонах лотами не більше 50 га.

Окрім урядового є ще й альтернативні законопроекти. Один із них запропонувала група нардепів із президентської фракції ще наприкінці 2016 року. Зокрема, обранці запропонували розбити реформи на 2 етапи: спочатку відкрити можливість продажу для фізичних і Держгеокадастру. На другому етапі вони запропонували дати дозволи на купівлю ділянок юридичним особам. При цьому проект перегукується з урядовим і забороняє іноземцям купувати землю, але таке обмеження має бути запроваджено до 1 січня 2030 року (запам’ятайте цю дату).

Ще один проект вніс Аркадій Корнацький із БПП. У його версії немає обмежень щодо юридичних осіб чи термінів впровадження реформи. Нардеп пропонує запровадити право пріоритету, коли землю спочатку зможуть купувати родичі продавця й власники суміжних ділянок, а вже потім компанії-орендарі. Проте, обмеження щодо іноземців також присутні. На думку обранця такі особи, якщо отримали землі у спадок, повинні продати їх протягом року.

Тобто, якщо підсумувати, то як Уряд, так і нардепи сходяться в тому, що потрібно обмежити права іноземців на купівлю української землі. Крім того, потрібно також встановити ліміти на придбання ділянок однією особою. Для цього в земельній реформі планується ввести ряд обмежень.

А тепер давайте поміркуємо, наскільки насправді можуть бути дієвими ці стримуючі фактори у країні, яка в минулому році посіла перше місце в світі за рівнем сприйняття корупції.

Уявімо собі, що десь на території Південно-Західної України біля кордону з Придністров’ям мешкає такий собі Володимир Тупін, який постійно дивиться канал «Росія-24» та регулярно скаржиться своєму родичу-мільйонеру з РФ, як йому погано жити в Україні.

Аж тут відкривається ринок землі, і Вова Тупін отримує чудову нагоду придбати землю й розбагатіти, але грошей на це немає. Тоді він дзвонить своєму родичу й той дає йому гроші на купівлю 200 га, але за умови, що розпоряджатись нею буде він сам. Тупін охоче погоджується за відповідний відсоток із прибутку. А згодом російський мільйонер пропонує йому за додаткові відсотки підключити до цієї схеми родичів і знайомих. Тупін не дурний і охоче погоджується. І от родич з РФ уже фактично має у своєму активі кілька тисяч гектарів землі біля невизнаної республіки, яка підтримується РФ.

Може бути й інший сценарій. Володимир Тупін є одним зі 100 співробітників «Сбербанку Росії», які мають українське громадянство, але вважають війну на Донбасі громадянським конфліктом, а президента країни-агресора – святим. Всі ці ідеологічно натхненні співробітники заручаються грошовою підтримкою небайдужих «братів» і купують по 200 га державної землі. Таким чином «Сбербанк Росії» де-юре не порушує ніяких норм, але де-факто його співробітники концентрують у своїх руках 20 000 га української землі, з якою можуть робити що хочуть і доходи направляти куди будуть вважати за потрібне.

А може бути й таке, коли особливо хитрі іноземці, а по факту українці з російським громадянством, яких в країні-агресорі сотні тисяч, за наполегливою добровільно-примусовою вказівкою згори можуть заявляти права на земельні ділянки своїх родичів і отримувати їх у спадок. Або ж РФ може просто скористатися перевіреною схемою, коли в Україні на так звану «відумерлу спадщину» ніхто не заявляє ніяких прав і той хто хоче отримати землю просто заносить потрібним людям гроші, щоб земельні ділянки дісталися йому, або ж напряму через судове рішення – у спадок іноземцю. Хоча останній варіант і справді дуже ризиковий. До того ж його важко реалізувати.

Втім, може бути і таке, що приймуть 2 депутатські законопроекти. Тоді все буде набагато простіше. Зокрема, у першому випадку мораторій знімуть і заборонять іноземцям купувати землю. Але поки цю норму узгодять до 2030 року, ті самі іноземці вже викуплять все, що їм потрібно.

У другому випадку нардеп хоче, щоб іноземці, які отримають землі у спадок, продавали їх протягом року. Проте, що заважає тим самим «українським росіянам» отримати у спадок кільканадцять тисяч гектарів землі, а потім перепродати їх тому самому Володимиру Тупіну, який всім серцем любить країну-агресора?

Звісно, описані вище варіанти розвитку подій — це найгірший сценарій розвитку для України, і читачі можуть справедливо зазначити, що правоохоронні органи не дадуть так просто скуповувати землю, або згадати досвід пострадянських країн, які успішно відкрили ринок землі та тільки виграли від цього.

Проте, не слід забувати, що ці країни знімали мораторій не в період відкритої війни з сусідньою країною-агресором і в них не було такого рівня корупції, як у нас. Ці два фактори можуть суттєво викривити усі плани на майбутнє й перетворити земельну реформу на реальний плацдарм для ворогів.

Семен Гриневич спеціально для APK News