Курс на експорт української ягоди – завдання для бізнесу та влади

logo


Як повідомив Олександр Кривенко, журналіст газети «Агробізнес Сьогодні», серед тих, хто публічно озвучив позицію підприємців на задану тему був і Тарас Баштанник, генеральний директор компанії «Українська ягода», що займається промисловим вирощуванням ягідних культур на площі загальним розміром 100 гектарів. Він погодився дати ексклюзивне інтерв’ю нашому виданню.

Пане Тарасе, чи задоволені ви сьогоднішньою зустріччю? Які аспекти вашого виступу ви вважаєте ключовими?

– Добре, що розмова відбулась. Якщо матимемо результати, буду задоволений.

Тих аспектів, які мені як представника реального сектору виробництва ягідних культур, хотілося би, спираючись на власний досвід, виокремити, є декілька.

По-перше, нам для інтенсифікації промислового вирощування, крім підтримки у вигляді компенсації витрат на придбання саджанців за державною програмою допомоги аграріям, бракує щонайменше включення позиції «крапельне зрошення» у статті бюджетних видатків, які можна подавати на відшкодування.

Другий аспект є найважливішим і походить із усвідомлення того, що виростити та зібрати врожай – це навіть не 50 відсотків успіху, а лише десята частина шляху до нього. 90 відсотків припадає на якісну післязбиральну доробку, звісно, крім логістики та каналів збуту. Стосовно каналів збуту в мене немає претензій, оскільки і міжнародні організації, і Мінагрополітики дійсно сприяють цьому. Влаштовано підтримку участі у міжнародних виставках, фінансуються витрати на стенди, на каталоги, завдяки чому відбувається просування вітчизняної ягідної продукції на зарубіжних ринках. Однак, я хотів би звернути особливу увагу на післязбиральну доробку ягід, яка, зазначу, передбачає використання передових і доволі дорогих технологій.

Про які виробничі процеси йдеться?

– Про сортування, пакування та зберігання. Саме тут хотілося би більше державної допомоги, спрямованої на придбання обладнання, яке застосовується на зазначених ділянках доробки ягід, але є доволі дорогим і має дуже тривалий термін окупності. Водночас без такого устаткування промислових потужностей ми, українські підприємства, є абсолютно неконкурентними в Європі та взагалі не зможемо виходити на ринки, наприклад, середньо- та центральноазійських країн. У торгівлі існує принцип: покупець товару диктує її умови, а не продавець. Це особливо стосується таких країн, як Об’єднані Арабські Емірати та Сінгапур, які мають специфічні вимоги до імпортованої лохини.

yagodi 1

В чому полягають ці особливості?

– Справа в тому, що тамтешні ринки сприймають вирощені аграріями ягоди лише в дрібній упаковці, а вага такого товару має становити 125 грам. Цей дуже прикладний аспект демонструє ще одну, досі невирішену проблему.

В чому вона полягає?

– Вручну підготувати великі обсяги цієї продукції, відповідально заявляю, вчасно та якісно не є можливим. Українські ягідники вкрай потребують спеціального устаткування. Мова йде про виробничі лінії оптичного сортування, калібрування та пакування лохини. Вони дозволяють відсортувати та відкалібрувати ягоду, тобто забрати звідти давлену, пошкоджену, невідповідного розміру, недостатньої стиглості чи іншу неліквідну продукцію. Кожен, хто прожене лохину через таку лінію, стовідсотково отримає для неї найвищий клас «А». Це та якість товару, яка, до речі, підходить покупцям не лише в Еміратах і в Сінгапурі, але й, скажімо, в Норвегії й у Великій Британії. Крім того, таке обладнання автоматично фасує ягоду в певну тару, тобто в упаковку, необхідну клієнту, та наносить певні маркування. Таким чином, використання спеціального устаткування дозволяє отримати найвищу якість продукції для поставки її на найбільш дорогі ринки, де саме українських виробників і немає через те, що ми зазвичай не можемо забезпечити ті якісні показники лохини, яких потребують тамтешні потенційні її покупці. Ще раз наголошу: ця ягода – доволі дорогий продукт на зарубіжних ринках! Дуже вагоме значення має те, як її буде упаковано.

Лохина користується підвищеним попитом за кордоном?

– Так, і, зверніть увагу, вітчизняні компанії, які її вирощують, мають дуже багато пропозицій з інших країн, є потенційно вельми конкурентними там. Просто залишилося зробити ще один крок саме по якості.

Хотілося би уточнити, якщо ягоди мають однаковий розмір, тобто відкалібровані, то вони і зберігаються краще?

– Насправді, на терміни зберігання значною мірою впливають певні характеристики обладнання, насамперед, можливість забезпечувати лохині регульоване газове середовище (РГС). Такий режим використовується повсюдно щодо яблук. Він адаптований також і під ягідні культури, в тому числі, що для нас важливо, під лохину та черешню. Такий спосіб дозволяє зберігати ягоди впродовж 30 – 45 днів, уникаючи ям у ціні, отримуючи преміальний її рівень у відповідні пікові періоди попиту на лохину. Звісно, таке обладнання так само не є дешевим, але воно дуже потрібне вітчизняним виробникам ягід. У цьому сенсі вже давно на часі створення таких умов українським ягідним підприємствам, за яких вони були би спроможні придбавати сучасні лінії зі зберігання своєї продукції та претендувати на чітко визначену частину компенсації витрат з боку держави, аналогічно з тими програмами державної допомоги, яку вже мають компанії, що вирощують яблука. Такий підхід до справи сприятиме тому, що наші ягідники виходитимуть на всі зовнішні ринки безбоязно та без ризику втратити репутацію.

yagodi 5

Наскільки мені відомо, українські ягідні компанії мають право отримувати державну фінансову допомогу на придбання обладнання для зберігання продукції так само, як і яблучні. Водночас, як ішлося на нещодавній міжнародній конференцій із ягідництва в Києві, нині ємність холодильників, на покупку яких поширюється програма державних дотацій, занадто велика для ягідних підприємств.

– Ви підняли одне з найактуальніших питань галузі. Так, виробники ягід не дискриміновані щодо такої державної підтримки, але лише формально. Проблема дійсно полягає в тому, що аграрій може звертатись до держави про певну дотацію на покупку холодильних установок або камер РГС, якщо ємність цього обладнання є не меншою, ніж 500 тонн.

Яка ємність обладнання потрібна компаніям, які промислово вирощують ягоди?

– Ми говоримо про те, щоби понизити норму хоча би до 200 – 250 тонн.

Я наразі веду перемовини з одним відомим і великим німецьким трейдером лохини в Гамбурзі. Він готовий фіксувати ціну на нашу продукцію з 15 вересня на 55 відсотків вище, аніж до цієї дати. Водночас, як правило, щороку в період з 15 липня до 15 серпня в Україні відбувається обвал цін на лохину. У цих невигідних умовах виробники через брак камер РГС змушені продавати ягоду відносно дешево.

Пане Тарасе, хотілося би уточнити, в даному разі йдеться виключно про обладнання з РГС? Чи може звичайний промисловий холодильник стати альтернативою в цьому сенсі?

– Ні, бо саме регульоване газове середовище дозволяє зберігати ягоду упродовж 45 днів без втрати її якісних показників. У Чилі, до речі, не вигадують жодних дивовижних технологій. Тамтешні трейдери зберігають ягідну продукцію в контейнерах, обладнаних камерами РГС, і завдяки цьому постачають її і до Європи, і до Китаю. Голландці ж, завдяки РГС, аж до католицького Різдва продають свіжу порічку власного виробництва.

Наскільки мені відомо, все обладнання, яке закуповують українські підприємства, постачається з інших країн. Вітчизняні компанії його не виготовляють. Чи не так?

– Саме так, а в тому, що це обладнання створено за кордоном, немає нічого страшного.

Мова йде про прямі поставки обладнання?

– Так. Не є секретом, хто саме виготовляє це устаткування. Зарубіжні підприємства і виставки в Україні відвідують, де експонують свою продукцію. За потреби вони приїдуть до будь-якої вітчизняної компанії, все встановлять і все працюватиме так, як треба. Завдяки цьому ми змогли би українську ягоду продавати на зовнішніх ринках за значно вищими цінами.

Що би ви хотіли наостанок побажати своїм колегам?

– Ніколи не опускайте руки! Попри всі «американські гірки», тобто стрибки цін, що трапляються на ринку, ягідний сектор є цікавим і перспективним. Головне – вирощувати якісний продукт, адже в такому разі ви завжди вигідно його продасте.