Коли зникне Роттердам+ і до чого тут президент Зеленський, Ахметов і Коломойський

logo


Чому в передвиборчій риториці з’явився Роттердам+

Роттердам+ – методика формування цін на вугілля, яке закуповує теплова енергетика України.

Вважається, що через неї великим промисловим споживачам доводиться переплачувати за електроенергію. За даними Міністерства енергетики та вугільної промисловості України – це передусім металургія, а саме Нікопольський і Запорізький феросплавні заводи, які входять у феросплавний холдинг Ігоря Коломойського і Віктора Пінчука.

На сайті НЗФ йдеться, що підприємство споживає 2-2,5% всієї електроенергії країни, а в собівартості феросплавів близько 50% займають витрати на електрику. Тому тут точно зацікавлені у скороченні цих витрат.

А оскільки Ігор Коломойський є партнером Володимира Зеленського в телевізійному бізнесі, то вважається, що він зацікавлений у скасуванні формули Роттердам+ за підтримки нового Президента України.

Дійсно в ЗеКоманді заявляли про підтримку скасування Роттердам+, але виступають за відтермінування введення нового ринку електроенергії з 1 червня 2019 року. Це єдиний варіант, за якого вартість електроенергії для споживачів не повинна змінитися, а доходи теплової генерації істотно скоротяться.

Однак для таких рішень потрібні не тільки зміни до законодавства від Верховної Ради України, а й постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), члени якої призвначаються указом Президента України строком на 6 років. 5 з 7 членів призначені Петром Порошенком у травні 2018 року. Володимир Зеленський може призначити тільки двох.

Таким чином, з великою часткою ймовірності методика Роттердам+ зникне разом із впровадженням нового ринку електроенергії. Однак вартість електрики для споживачів від цього не зменшиться.

НВ Бізнес згадує, як з’явилася формула і розбирався, на кого вплине її скасування.