Кабмін вирішив докапіталізувати Укрексімбанк на 6,8 млрд грн


Кабмін на своєму засіданні ухвалив рішення докапіталізувати Укрексімбанк на 6,8 млрд грн через внесення в статутний капітал 15-річних ОВДП зі ставкою до 9,3% річних.

Нагадаємо, в серпні Укрексімбанк оцінював свою потребу в докапіталізації на 10 млрд грн.

Меморандум України та МВФ передбачає можливість випуску Мінфіном ОВДП на 20 млрд грн для підтримки банків і ФГВФО.

Укрексімбанк за підсумками січня-липня зафіксував збиток 2,24 млрд грн (за перше півріччя — 1,92 млрд грн, у т.ч. за І квартал — збиток 2,07 млрд грн, за ІІ квартал — прибуток 157 млн грн).

На 01.08.2020 Укрексімбанк декларував показник достатності (адекватності) регулятивного капіталу на рівні 13,75% (вимога НБУ — не менше 10%).

За результатами стрес-тесту, проведеного в 2019 році, в Укрексімбанку за базовим макроекономічним сценарієм була встановлена потреба в капіталі на 9,8 млрд грн, а за несприятливим макросценарієм — на 17,5 млрд грн. За даними Укрексімбанку, з урахуванням здійснених ним заходів, на 01.09.2019 потреба в капіталі за базовим макросценарієм зменшилася до 3,7 млрд грн, а за несприятливим макросценарієм — до 12,2 млрд грн.

НБУ повідомляв, що в 2020 році провів експрес-стрес-тест, згідно з яким потреба в капіталі може виникнути в 9 банків, на які припадає 30% активів сектору. Серед них — два держбанки з часткою 25% активів (слід розуміти, йшлося про Укрексімбанк та Ощадбанк, — ред.). За інформацією регулятора, потреба банків у капіталі протягом одного року може становити 10,3 млрд грн.

За інформацією Є. Мецгера, наразі реальний рівень проблемних кредитів (NPL) в Укрексімбанку вищий від офіційних 57% і для його зниження за три роки до 32% банк буде використовувати «весь наявний арсенал». «Ми вже активно працюємо: очищаємо баланс і вже потім будемо допрацьовувати ці кейси на позабалансі. По частині з них може бути використаний закон про фінреструктуризацію — це робочий інструмент», — зазначав Є. Мецгер.

На його думку, через пандемію рівень NPL в Укрексімбанку істотно не збільшиться: «Поки не бачимо, щоб вагома кількість наших клієнтів почувалося зовсім уже й погано. У всіх бізнес постраждав, але ми віримо, що він відновиться через якийсь час. Я чисто пандемічного глобального зростання NPL не чекаю (…) Так, реструктуризації певні будуть, подовження термінів будуть, але гроші до нас в підсумку повернуться».

За даними Міністерства фінансів, за перше півріччя обсяг непрацюючих кредитів в Укрексімбанку зріс на 5%, або на 3,2 млрд грн.

На 01.07.2020 загальний обсяг непрацюючих кредитів в Укрексімбанку становив 72,7 млрд грн (з них 70,8 млрд грн — кредити юрособам), їх частка в загальному кредитному портфелі — 58% (у портфелі юросіб — 57%, або 71 млрд грн).

Наразі кредитний портфель банку фактично повністю складається з кредитів юридичних осіб – 98%. Основна складова портфелю непрацюючих кредитів – кредити, видані до 2014 року та кредити АР Крим.

Працюючий кредитний портфель юросіб за перше півріччя зріс на 8%, або на 4 млрд грн до 54 млрд грн.

Покриття непрацюючого кредитного портфелю юросіб кредитним ризиком згідно з постановою НБУ №351 (обсяг резерву згідно МСФЗ +покриття за рахунок капіталу) на 01.07.2020 — 94,5%.

Раніше повідомлялося про кредиторські вимоги Укрексімбанку (в т.ч. судові спори) до компаній Клюєвих (Укрпідшипник, Завод напівппровідників), до структур, прямо та опосередковано пов`язаних з групами «Азовмаш» і «Креатив», до «Укртелекома» Ахметова, до «Укрлендфармінга» Бахматюка, до компаній Тополова, до власника ТРЦ «Гулівер», до олійножирових комбінатів на Одещині (які кредитувалися в т.ч. у Дельта Банку), до Миколи Лагуна, групи «Донецьксталь», «Богдан Моторс» Гладковського, «Бліц-Інформ», «Фалбі», «Веста-Дніпро», «Лисичанського склозаводу «Пролетарій», «Амстор», групи «Континіум», «Фактор Ексім», структур, пов`язаних із ЗАЗ, «Альткомом», «Конті», «Гадячсиром», «Консоль ЛТД», групою «Олімп», «Запоріжтрансформатором». Також повідомлялося, що Укрексімбанк кредитував «Вугілля України», «Укрзалізницю», «Нафтогаз», «Аграрний фонд».

У серпні Укрексімбанк повідомив, що надав позику «Укравтодору» на 2,87 млрд грн за рахунок залученого в НБУ рефінансування.

Непрацюючі кредити юросіб в Укрексімбанку в розрізі галузей економіки на 01.07.2020