«Южний» полюс: Навколо українського порту закручується головна інтрига світового ринку міндобрив

logo


Поширити на Facebook

Твітнути на Twitter

Одною з головних подій на світовому ринку мінеральних добрив минулого тижня став продаж Одеським припортовим заводом 20 тис. т аміаку. Трейдер заплатив за нього $227/т на умовах FOB Південний. Вантаж, ймовірно, відправиться в Туреччину.

За тиждень до цього котирування “Южного” стабілізувалися після тривалого падіння на рівні $ 215-220/т. Підйом склав до $10.

Ще одна сигнальна спотова угода була проведена в США: трейдер Mitsubishi придбав у американського виробника CF Industries 40 тис. т аміаку за ціною $285/т. Ця ціна вже на червень і виглядає вона надзвичайно високою, наприклад, у порівнянні з поточними котируваннями Тринідаду — $220-225.

То ж справді ринок аміаку росте? У США сезон прямого внесення вже закінчується. Чому ж ціни почали підніматися і чи буде стабільним цей підйом?

Ключ до ціноутворення аміаку цієї весни тримає в своїх руках марокканська компанія OCP Group і її управління фосфорною продукцією. Кілька місяців тому марокканці вирішили послабити ціну на сировину для фосфатних добрив, а саме аміак.

Для цього вони підняли котирування на фосфорну кислоту, яку у великій кількості у них купують індійські заводи для власного виробництва добрив.

З подорожчанням кислоти індійцям стало не вигідно виробляти добрива, вони посилили імпорт, а аміак їм став не потрібен.

Ціни аміаку, як і розраховували марокканці, просіли. Одночасно OCP самі почали нарощувати його закупівлю. У січні-квітні в Марокко надходили 115-120 тис. т аміаку, а в лютому навіть 190 тис. т.

На травень в північноафриканську країну заплановані надходження близько 220 тис. т. Приблизно таку ж кількість аміаку можуть дати через порт “Южний” російські виробники, а цей український порт – найбільш зручний з доступних каналів для Марокко.

У травневих постачання 60 % було взято африканцями саме звідси. На це джерело є й інші претенденти: це Туреччина, яка купує досить багато, Туніс, європейські країни, навіть Індія.

І саме в травні в “Южному” почався дефіцит. Оскільки аміак сьогодні надто дешевий, і накопичувати його майже неможливо, то виробникам він не цікавий — світове виробництво скоротилося.

Більш того, спотових угод дуже мало, тому визначити справедливу ціну теж дуже складно. Тому такі угоди здійснюються за формулою з прив’язкою до FOB “Южний”.

Ось і подорожчання на “Южному” автоматично обернулося підвищенням котирувань і в інших регіонах. Ринок може стати дефіцитним і спекулятивним. Наприклад, польська компанія Grupa Azoty вже оголосила спотову ціну $ 280 (привіт вишеозначеним американцям CF Industries!).

До того ж активізувався і ринок фосфорних добрив. Індія закупила багато диамммонийфосфата, Бангладеш повідомив про намір провести тендер на 680 тис т фосфорних добрив.

Прокидається попит на амофос в Бразилії. Подорожчання фосфорних добрив дуже ймовірно, тому і аміаку буде потрібно багато. Якщо виробнича тактика OCP або іншого глобального гравця не зміниться, ринок аміаку може повернутися до моделі осені 2017-го з низькою спотової активністю і спекулятивними операціями в різних регіонах.

Але говорити про початок циклу зростання поки ще занадто сміливо. Тим більше що постачальники вже думають, чи не повернутися до аміаку. Російська компанія “Тольяттіазот” вже зупинив один з трьох карбамидів, а значить запропонує більшу кількість аміаку на “Южному”.

Михайло Саницький, провідний аналітик інформаціїційного агентства Інфоіндустрія

За матеріалами ефіру AgroFM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте также: