«Граблі» часів Януковича повертаються: газовий Меморандум Україна підписала з черговим лижним інструктором

logo


Прокляття лижного інструктора переслідує Україну. Чергова епохальна угода про перетворення України на газовий хаб цілком може виявитися звичайною аферою.

Україна і США підписали Меморандум про постачання американського газу в обсязі не менше 5,5 млрд кубометрів в рік. Як з’ясувало ZN.UA, компанію Louisiana Natural Gas Exports, яка підписала Меморандум з боку США, навіть в офшорному Делавері офіційно вважають злісним неплатником податків. Її податковий борг на 1 березня 2020 перевищував 340 тисяч доларів при щорічному податковому зобов’язанні в 200 тисяч, тобто податки вони не заплатили не тому, що були зайняті підписанням Меморандуму з Україною.

самаєва 30.05

Співвласник компанії і за сумісництвом її директор — Вільям Міллер. Засуджений в 80-ті за шахрайство і фіктивний продаж акцій компанії, в якій тоді працював. Отримав 10 років, відсидів — 8. В 2019-му став фігурантом ще одного великого судового розгляду, також пов’язаного з шахрайством з цінними паперами. Ця судова історія, судячи з усього ще не завершилася, але за великим рахунком наш стратегічний партнер по створенню газового хабу — без п’яти хвилин рецидивіст.

Факт неприємний. І тому що після всього цього колаборацію українського уряду та стрьомної американської компанії складно сприймати інакше, як потенційну схему. І тому що ми як держава вже настільки слабкі та недоладні, що масштабні проєкти державного значення змушені реалізовувати з якимись пройдисвітами.

Адже розмови про розширення інтерконектору Україна-Польща розпочалися не вчора, як і плани зі збільшення потужностей прикордонних сховищ. Були й переговори, і робочі групи, і плани з будівництва необхідної інфраструктури. І під час цих обговорень стало очевидним, що для старту таких масштабних проєктів треба як мінімум розуміти, у яких обсягах і в які періоди ми можемо приймати газ, що нам потрібно для цього з погляду технологій та інфраструктури, а що — з ринкової точки зору, чи готова Польща синхронізуватися з нами, щоб розвивати цей проєкт, чи готові США. Саме про це у вересні минулого року колишній міністр енергетики США Рік Перрі казав колишньому міністру енергетики України Олексію Оржелю. Але ми, як завжди, слухали краєм вуха, зрозуміли не все, домашнього завдання не зробили.

Джерела ZN.UA кажуть, що однозначну зацікавленість у якнайшвидшому підписанні меморандуму виявляв Андрій Єрмак, щоправда, не можуть упевнено сказати, його інтерес у цій угоді — іміджевий чи шкурний. Найімовірніше, прізвище Єрмака сплило в цій історії тому, що він тримає руку на пульсі всіх україно-американських відносин. І традиційно, вибираючи між злим наміром і непрофесіоналізмом, ми ставимо на непрофесіоналізм, але стежити за розвитком історії будемо дуже пильно, адже меморандум цей Буславець, схоже, підписувала кров’ю.