Готівкові гроші покидають український ринок

logo


Безготівкові й готівкові гроші – це лише невелика частина активів, які є в обігу світової економіки

Напевно, перед багатьма інколи постає запитання: а скільки ж у світі всього грошей? Економісти ніколи не зможуть достеменно відповісти на це запитання. Адже гроші – це лише загальний еквівалент вартості будь-яких товарів і послуг та здатний безпосередньо на них обмінюватися. Якщо грошей потрібно більше, ніж коштує якийсь товар, то їх просто «додрукують». При цьому одна і та ж річ може змінювати свою ціну в десятки і сотні разів за короткий проміжок часу. Пригадайте, як торік виріс біткоїн або ж за останнє десятиліття впала вартість української нерухомості. Однак завжди можна спробувати оцінити обсяги світової економіки і, відповідно, обсяги фінансових активів.

Феодальні звички, закладені в людину ще за часів Союзу, тому, як і раніше, зберігають свої заощадження в доларах чи євро

Золотий стандарт

У стародавні часи еталонною одиницею багатства вважалося золото. Навіть у XX столітті багато грошових одиниць були забезпечені золотом. Правда, 1972 року від цього принципу відійшли. Але золото все ж залишається цілком надійним фінансовим активом.

За всю історію людства було видобуто близько 189 тисяч тонн золота. Понад половину (60%) золота видобуто тільки за останні 67 років. Майже 18% видобутого золота є в міжнародних резервах країн світу.

Золоті резерви країн світу становлять понад 30 тисяч тонн. Скільки ж коштує все золото світу? Порахувати не складно. Орієнтовно в цей час за тройську унцію (31,1 грама) можуть дати близько 1320 доларів. Тобто один грам золота коштує 42,444 долара. Відповідно за кілограм можна вторгувати 42 тисячі 444 долари, а за тонну — 42 млн. 444 тисячі доларів. Беремо калькулятор, і з’ясовується, що все видобуте у світі золото коштує понад 8 трильйонів доларів. Фантастична сума, скажете і… помилитеся. Є ще більші за обсягами фінансові інструменти.

Спеціалізований фінансовий сайт money.visualcapitalist.com приблизно так само підрахував вартість основних фінансових активів світу за даними на кінець року, що минув, і у них вийшла вельми цікава статистика.

Не все те золото…

Розпочали фахівці з іншого колись цінного металу – срібла. З’ясувалося, що у всьому світі зараз цього металу на 17 млрд. доларів. Наступний за обсягом актив — це криптовалюта. На сьогодні загальна капіталізація цього ринку дорівнює 422 млрд. доларів.

Нагадаємо, що фінансові потужності п’ятдесяти найбагатших людей світу складають 1,9 млрд. доларів. Отож, сума 8 трильйонів доларів, якою оцінюється все золото світу, не здається вже такою фантастичною.

Йдемо далі — ВВП одного американського штату Каліфорнія вже наближається до 3 трлн. доларів. Тобто менше ніж за три роки роботи всієї місцевої економіки можна отримати еквівалент всього світового золота.

Наступними за обсягом йде готівка – банкноти і монети. Їх випущено на 7,6 трлн. доларів. Приблизно стільки ж, скільки і золота. Виходить, паритет ніби й дотримується. Але готівка — це лише мала частина світових фінансів. Уже багато років багатство асоціюється не з пачками готівки, а з нулями на банківських рахунках.

Всього у світі близько 90 трлн. доларів тих чи інших грошових одиниць. До речі, якщо розділити це на всіх мешканців планети, то на кожного припадає не так вже і багато – по 12 тисяч доларів.

Окремо фахівці розглядають такий показник, як світовий борг. Торік цей показник зріс до 217 трлн. доларів, або – 327% світового ВВП. По суті, на кожного мешканця Землі взяли кредит 29 тисяч доларів.

До речі, приблизно стільки ж коштує вся світова нерухомість. Її оцінюють у ті ж 217 трлн. доларів. При цьому 13% припадає на комерційну, 12% — на сільськогосподарську і 75% — на будинки простих громадян.

Власники активів

Однак основні гроші обертаються зовсім в іншому місці. Велика їхня частина — це бізнес-активи. Обсяги світового ринку акцій становлять 73 трлн. доларів, а вартість акцій лише однієї компанії «Apple» перевищує 800 млрд. доларів. Але і це не найбільші світові фінансові активи.

І, нарешті, фантастична сума, яка коливається, за різними оцінками, і становить від 545 трлн. до 1,2 квадрильйона доларів, припадає на деривативи. Напевно більшість навіть не чули це слово в контексті світової фінансової кризи. Однак саме на них і припадає велика частина світових фінансових активів. Що ж це таке?

Дериватив — це фінансовий контракт між сторонами, який ґрунтується на майбутній вартості базисного активу. На ринку вони існують з найдавніших часів, укладали деривативи на тюльпани, рис і т. ін.

Володар деривативу укладає контракт на придбання основного товару в майбутньому, при цьому йому не потрібно думати про складування та доставку. А цим контрактом вже можна спекулювати. Саме так торгують нафтою, золотом і подібними сировинними товарами. Метою укладення контракту є отримання прибутку за рахунок зміни ціни активу.

Найближчим часом економісти очікують зростання вартості порівняно нового виду активів — інтелектуальної власності. І з часом вона стане найбільшим видом активів за вагою у світовому багатстві. Саме через нього США вступили в торгову війну з Китаєм, де не шанують і не захищають цей вид активів (позначається історична звичка до копіювання).

Отож, у світі є величезна кількість фінансових інструментів, і для тих, хто хоче спробувати на них заробити, надається така можливість. Нині простим українцям можна інвестувати за кордон до 50 тисяч доларів на рік. Та варто пам’ятати, що будь-який актив може як різко здорожчати, так і різко подешевшати. Гра на курсах – це завжди ризик.

Коментар до теми
Частка готівки буде скорочуватися

Микола Підлісний економіст

У давнину левову частку особистого добробуту становили готівкові: золото, срібло і коштовності. Капітальною і дорогою була рідкісна нерухомість у формі замків і т. ін. А «заводів і пароплавів» в принципі не було. Землею, в основному, володіли церква і королі. Тому у пересічних людей і навіть дворян земля теж не могла вважатися активом. Люди як раби, кріпаки або домашні тварини також були активом. У багатьох країнах Африки і досі основу добробуту простих громадян становлять корови. З огляду на рухливість стародавнього світу — постійні війни і набіги, епідемії і агресивна дія клімату (голод), в ті часи справжнім добробутом були золото, срібло і коштовності, які могли ліквідно переміщати. Зараз все змінилося. І основу добробуту людей в розвинених країнах становить нерухомість (у бідних і нижчих, ніж середній клас) і «заводи з пароплавами» (у багатих і верхівки середнього класу). Готівки у бідних і раніше було мало. А багаті, як тільки світ увійшов у промислові революції (а зараз ми переживаємо 4-ту за рахунком промислову революцію), давно зрозуміли силу реальних активів, а не готівки, включаючи золото, срібло і фамільні коштовності. На наступному етапі, віртуалізації нашого світу, частка готівки у світовому багатстві скоротиться ще більше. Правда, про це не думають багато українців, як і раніше, зберігають свої заощадження в доларах чи євро. Феодальні звички, закладені в людину ще за часів Союзу, процвітають. І це ще одна причина бідності України як держави: з інвестиційного обігу вилучено мільярди доларів. Але, з огляду на правову систему країни, коли рішенням якогось суду можуть позбавити власності (активів), українці багато в чому мають рацію щодо інвестування.

Микола Підлісний, економіст

Степан КРАЙНЯК