Глобальна енергетична революція наближається

logo


Уже в 2050 році вся електроенергія в світі могла б вироблятися з відновлюваних джерел. Що потрібно для глобального енергетичного переосмислення та звідки саме братиметься струм, з’ясовувала DW.

Чи можливо забезпечити потреби людства в електроенергії виключно за допомогою відновлюваних джерел та акумулювання вже виробленої енергії? Які енерготехнології на сьогодні можна вважати найкращими та найдоступнішими в різних регіонах планети? А також як вплине енергетика, побудована на відновлюваних джерелах, на ринок праці та захист довкілля?

Міжнародна команда науковців на чолі з професором Крістіаном Браєром (Christian Breyer) у Технічному університеті міста Лаппеенранта (LUT) у Фінляндії намагається знайти відповіді на ці питання. Для цього вони проаналізували численні масиви даних щодо споживання енергії, розвитку демографічної ситуації та погодних умов у всіх регіонах світу. Результати проведеного спільно з міжнародною мережею Energy Watch Group (EWG) дослідження вперше були представлені на Кліматичній конференції ООН, яка цими днями проходить у німецькому Бонні.

Крістіан Браєр

Крістіан Браєр

Крістіан Браєр переконаний: «Досягнути повної декарбонізації сектору електроенергетики (відмова від використання корисних копалин — вугілля, нафти та газу. — Ред.) до 2050 року — можливо. Причому витрати будуть меншими, ніж за нинішньої системи! Енергетичний поворот уже не є питанням технологічної здійсненності чи економічної рентабельності, а питанням політичної волі».

Фотовольтаїка та акумулятори

Ключовими елементами енергозабезпечення в довготривалій перспективі будуть сонячна енергетика (фотовольтаїка) та використання акумуляторів, каже Браєр. Причина, за його словами, полягає в стрімкому зниженні вартості виробництва. Фінські науковці прорахували сценарій, за яким частка фотовольтаїки в світовому енергетичному міксі збільшиться до 37 відсотків у 2030-му та майже 70 відсотків 2050-го року. 18 відсотків прийдеться на вітрову енергетику, 8 відсотків — на гідроенергетику,  2 відсотки — на біоенергетику. При цьому співвідношення часток електроенергії з різних джерел від регіону до регіону, звісно, різнитиметься: у Північних Європі та Азії ситуація виглядатиме інакше, ніж в Африці, де частка сонячної енергетики має стати ще суттєво більшою.

Однак для надійного забезпечення потреб в електроенергії 24 години на добу потрібно її ефективно акумулювати. Модель, яку розробили фінські науковці, демонструє, що потреби в електроенергії 2050 року на 31 відсоток покриватимуться з акумуляторів.

Науковці врахували і майбутні демографічні зміни — вони виходять з того, що населення планети до 2050 року зросте майже до 9,7 мільярда, які споживатимуть вдвічі більше енергії, ніж сьогодні. Перехід на відновлювані джерела, згідно з розрахунками фінських науковців, буде вигідний і для економіки та приватних споживачів: порівняно з сьогоднішнім днем витрати на виробництво електронергії (включно з утриманням ЛЕП та акумулюванням) знизяться на 25 відсотків.

Енергетичні зміни створять нові робочі місця

Світовий перехід на більш сприятливу для клімату енергетику, безумовно, вплине і на ринок праці. На даний момент близько 19 мільйонів людей у світі працюють у сфері енергетики, половина з них — у вугільному секторі.

У разі глобального переходу на відновлювані джерела енергії ці робочі місця зникнуть, але замість них з’явиться майже вдвічі більше, ніж сьогодні, робочих місць у «зеленій» енергетиці, передусім у секторі сонячної енергетики, виробництві акумуляторів та вітровій енергетиці.

У вугільній енергетиці сьогодні працює половина всіх, хто задіяний в енергетичній сфері

У вугільній енергетиці сьогодні працює половина всіх, хто задіяний в енергетичній сфері

Реальний сценарій чи утопія?

Якщо реорганізувати світову енергетику за моделлю, яку прорахували фінські науковці, вдасться досягнути суттєвого зменшення обсягів викидів парникових газів. А це — основне, що потрібно для досягнення закріпленої в Паризькій кліматичній угоді мети утримувати збільшення середньої температури землі на рівні нижчі двох градусів за Цельсієм порівняно з доіндустріальною епохою. Частка парникових газів, які викидають в атмосферу енергетичні підприємства, зараз становить близько 20 відсотків. Модель команди Браєра передбачає зменшення цих викидів на понад 80 відсотків до 2030 року.

«Такий сценарій мені видається цілком реалістичним, адже відновлювані джерела енергії стають дедалі дешевшими. В минулому ми вже побачили, що всі дослідження недооцінили масштаби розбудови «зеленої» енергетики», — каже Клаудіа Кемферт (Claudia Kemfert) з Німецького інституту економічних досліджень (DIW). Вона вважає, що реалізувати перехід на електроенергію, повністю вироблену з відновлюваних джерел, за три століття — досяжна мета. Динаміки саме такому розвитку подій додає і фінансовий сектор, каже президент мережі Energy Watch Group Ганс Йозеф Фелль (Hans Josef Fell): «Фінансові інститути розцінюють інвестиції у вугільну, нафтову, газову та атомну енергетику як ризиковані та йдуть із цих сфер».

Без політичної волі не обійтися

Водночас генеральний секретар Всесвітньої вітроенергетичної асоціації (WWEA) Штефан Ґзенґер (Stefan Gsänger) застерігає від занадтого оптимізму. Сам по собі, керуючись лише ринковими механізмами, енергетичний переворот не відбудеться, вважає він: йому потрібна політична підтримка. «Я сподіваюся, що ми в цьому питанні матимемо достатньо тиску з боку громадськості на політиків, які приймають рішення, у всьому світі», — каже він.

І якраз тут політики ще пасуть задніх, вважає євродепутат Арне Літц (Arne Lietz). Сценарій, розроблений фінськими науковцями, на його думку, демонструє, наскільки терміновою є потреба політичного переосмислення речей. «На даний момент я ще не бачу прогресу з боку політиків», — каже він. Проблему євродепутат бачить і у великому впливі «великих лобістських груп, які й надалі штовхають уряди до того, аби інвестувати в традиційну енергетику і таким чином руйнувати народні господарства».

Фіджійське каное на кліматичній конференції ООН у Бонні

Кліматична конференція ООН: Мистецтво — проти зміни клімату
Усі в одному човні

«Ми маємо спільно пливти, демонструючи спільну волю, щоб досягти нашої мети», — з таким закликом до представників 196 країн світу, які беруть участь у кліматичній конференції ООН (COP23) у Бонні, звернувся прем’єр-міністр Фіджі Франк Баїнімарама. Його країна головує на нинішньому форумі. У конгрес-центрі встановили справжнє фіджійське каное, яке нагадує, що ми всі перебуваємо в одному човні.

Павільйон Фіджі на кліматичній конференції ООН у Бонні

Кліматична конференція ООН: Мистецтво — проти зміни клімату
Таланоа — дискусія у дусі розуміння та поваги

COP23 мала відбутись на Фіджі. Однак ця тихоокеанська країна так і не змогла прийняти форму. Допоміг німецький Бонн. Але дух Фіджі присутній і тут. «Ми хочемо вести діалог у дусі Таланоа», — сказав прем’єр Фіджі Баїнімарама. Таланоа на мові фіджійців означає діалог з розумінням і повагою. Павільйон країни з традиційними фіджійськими меблями й рослинами теж запрошує до відкритого обміну думками.

Тіпі - переносне житло кочових індіанців - на кліматичній конференції ООН у Бонні

Кліматична конференція ООН: Мистецтво — проти зміни клімату
Зі світу по нитці…

Від зміни клімату найбільше потерпають бідні країни, які часто не мають засобів, щоб захиститися від екстремальної погоди. На конференції йдеться про те, щоб весь світ об’єднався заради допомоги цим людям. Цей тіпі — переносне житло кочових індіанців — також виникл завдяки роботі не однієї пари рук. Воно складається із сотень квадратних клаптиків, кожен з яких зв’язаний людьми з усього світу.

Скульптура білого ведмедя на кліматичній конференції ООН у Бонні

Кліматична конференція ООН: Мистецтво — проти зміни клімату
Сумна доля білого ведмедя

Від кліматичних змін страждають і дикі тварини. Засухи, повені та негода унеможливлюють їхнє подальше існування. Яскравий приклад тому — білі ведмеді. Через глобальне потепління буквально у них під ногами тане лід. До цього привертає увагу інсталяція, встановлена в парку над Рейном, неподалік від місця проведення кліматичної конференції: ведмідь, наколотий на кілок.

Дерево з відходів, мистецький проект у Бонні

Кліматична конференція ООН: Мистецтво — проти зміни клімату
Дерево з відходів

Ліси — важливі для клімату. Щороку вони поглинають мільйони тонн вуглекислого газу. Активісти об’єднання німецької лісової промисловості у рамках кліматичної конференції виступають за більшу допомогу лісам. Цей інтерактивний мистецький проект «росте» упродовж саміту. З лісопильних відходів митець будує дерево висотою до восьми метрів. Наприкінці на ньому розмістять глобус.

Макет земної кулі в парку Райнауе в Бонні, кліматичний саміт

Кліматична конференція ООН: Мистецтво — проти зміни клімату
Світ у небезпеці

Мета паризької кліматичної угоди — утримання глобального потепління в межах менше двох градусів. Уже зараз люди в бідних країнах страждають від наслідків засух та непогоди. У павільйоні «Кліматична планета», розташованому в боннському парку Райнауе, відвідувачі можуть ознайомитися з наслідками зміни клімату. 20-метрова споруда у вигляді земної кулі є ідеєю німецького міністерства розвитку.

В індійському павільйоні на кліматичній конференції ООН у Бонні

Кліматична конференція ООН: Мистецтво — проти зміни клімату
Китай та Індія надолужують утрачене

Відновлювальна енергія має у перспективі замінити викопне паливо. Коли? Це кожна держава визначає самостійно. Після Китаю та США Індія є третьою країною за рівнем викидів в атмосферу. Але тоді як США хочуть вийти з кліматичної угоди, Китай та Індія надолужують утрачене в захисті клімату. В індійському павільйоні країна демонструє свої амбіції невдовзі стати провідною у відновлювальній енергетиці.

Плакати за захист клімату, інсталяція боннського театру

Кліматична конференція ООН: Мистецтво — проти зміни клімату
Вийти на вулиці заради клімату

Захисники клімату вважають, що вже давно слід було відмовитися від вугілля як джерела енергії. Під час кліматичного саміту демонстранти вимагають покласти край застосуванню викопного палива. На вулиці Бонна вийшли тисячі людей. Боннський театр влаштував виставку протестних плакатів, які віддзеркалили роздратування та бажання демонстрантів.

Демонстранти в костюмах білих ведмедів з фігурою Дональда Трампа під час протестів у Бонні

Кліматична конференція ООН: Мистецтво — проти зміни клімату
Костюмовані протести

Протестувальники висловлюють свої ідеї креативно. Як от під час першої демонстрації, ще напередодні кліматичної конференції — у костюмах білих ведмедів та з фігурою Дональда Трампа. Американського президента вони вважають своїм найбільшим противником. США є єдиною країною, яка не хоче дотримуватися паризької кліматичної угоди. Через це страждають і білі ведмеді, причому справжні.

Автор: Наталія Мехед, Патрік Гроссе