Фітофаги хазяйнують у посівах

logo


Фітофаги хазяйнують у посівах

Фітосанітарний стан посівів зернових на території України на момент початку літа.

Скрізь у посівах озимих, осередково ярих зернових культур продовжується розвиток усіх стадій клопа шкідливої черепашки. Відбувається відродження та живлення личинок фітофага. Ними за середньої чисельності 0,2-3, макс. в Миколаївській, Харківській областях до 7 заселено та пошкоджено 2-10, макс. до 30% рослин. Переважають личинки І і ІІІ віків. Повсюди у посівах озимих та ярих зернових колосових відчутної шкоди рослинам завдає пшеничний трипс, який в допороговій чисельності заселив 6-25, макс. до 40% (Хмельницька обл.) рослин озимої пшениці. Також у посівах озимих та ярих зернових колосових розвиваються та шкодять хлібні блішки, п’явиці, злакові мухи, попелиці, цикадки, які пошкодили 2-40% рослин. У Степу та Лісостепу хлібні жуки за чисельності 0,5-2, осередково 5 (Полтавська обл.) екз. на кв.м заселили крайові смуги озимих посівів.

Для збереження технологічних і посівних якостей зерна у посівах твердих і цінних сортів пшениць захисні заходи від личинок клопа шкідливої черепашки слід проводити за наявності 15-30% личинок третього віку та чисельності 2-х і більше, на решті посівів за 4-6, в насіннєвому ячмені 8-10, товарних 20-25 личинок.

Посіви озимих і ярих колосових культур доцільно оздоровити від борошнистої роси, септоріозу, бурої листкової іржі, кореневих гнилей, гельмінтоспоріозу, якими уражено 5-35, макс. 60% (гельмінтоспоріоз — Миколаївська, септоріоз — Київська обл.) рослин. За наростання розвитку хвороб листя, а також у разі загрози одночасного розвитку хвороб колоса (фузаріоз, септоріоз) під час цвітіння – початку формування зерна посіви обприскують дозволеними фунгіцидами.

5-13, макс. 22% (Вінницька обл.) рослин кукурудзи пошкоджено злаковими блішками, попелицями, осередково кравчиком-головачем, південним сірим довгоносиком. В Одеській області на посівах відмічено початок відродження гусениць стеблового кукурудзяного метелика, скрізь крім північних областей триває літ шкідника та яйцекладка.

Інфоіндустрія за матеріалами consumer.gov.ua