Дуже вигідні ягоди. Експорт лохини та журавлини зріс за останні роки у 20 разів

logo


13.01.2018 15:52

Пов’язане зображення

Лохина та журавлина ведуть перед у рейтингу фруктів та ягід, які вивозять за кордон, випередивши навіть яблука i кісточкові. 35% продажів припали саме на них. На експорті журавлини та лохини наші фермери заробили 8,5 млн. доларів! А за останні чотири роки лише продаж лохини за кордон зріс у 20 разів!

– Чому ж наші ягоди йдуть на експорт у таких великих обсягах?

– Щодо пожвавлення експорту лохини, то секрет простий, – відповідає Тетяна Гетьман, експертка плодоовочевого ринку Східної Європи. – Швидкими темпами зростає її виробництво. Якщо у 2016 році загальна площа промислових плантацій під цiєю рослиною родини брусницевих у нас становила лише 700 га, то цього року – 1,5 тисячi га. За приблизними даними, цьогорічний врожай лохини перевищив 2,5 тисячi тонн. Він міг би бути й більшим, якби не весняні

заморозки.

До речі, за даними ФАО, польські фермери вирощують лохину на площі 3,5 тисячi га, іспанські – 2,5 тисячi га, німецькі – 2 тисячi га.

– Скільки лохини продаємо на закордонні ринки? 

– За перші дев’ять місяців минулого року експортували майже 2 тисячі тонн цих ягід. Це приблизно в півтора раза більше, ніж за аналогічний період 2016 року (1,3 тисячі тонн). 60% зiбраної лохини продали до Європи (Нідерланди, Велика Британія), решту – до Білорусі (де-факто реекспорт до Росії). Ця ягода є дорогою для внутрішнього споживання, тому 90% врожаю ми експортуємо.

А основними покупцями замороженої журавлини стали Молдова та Німеччина (уся вітчизняна червона ягода, яка експортується, – дикоросла).

– За якими цінами продавали ягоди за кордон?

– У поточному сезоні мінімальна ціна на лохину в господарствах була на рівні 90 – 100 грн/кг (2,87 – 3,19 євро/кг). У торговельних мережах темно-синю ягоду пропонували по 180 – 200 грн/кг (5,74 — 6,38 євро/кг). На експорт господарства відправляли лохину в розпал сезону по 150 – 180 грн/кг (4,78 – 5,74 євро/кг). Ціни трималися на високому рівні, бо в Європі був неврожай лохини. Кілограм свіжих ягід журавлини реалізовували по 50 – 70 гривень.

– Якщо європейці купують наші ягоди, отже, і ціна, і якість їх влаштовує?

– З якістю, звісно, бувають проблеми. Однак нові плантації лохини закладалися вже з урахуванням європейських вимог. Наші найбільші господарства отримали сертифікат Global Gap, завдяки якому можна продавати свіжу лохину навіть у супермаркетах Великобританії. А цей ринок дуже вимогливий щодо якості та безпеки.

– Чи збільшуватимуть площі під лохиною у наступні роки? 

– Однозначно, бо ця ягода дуже рентабельна: можна досягати і 150 – 300% прибутку. Гадаю, з часом внутрішня ціна на лохину знижуватиметься, бо виробництво зростатиме. У наступні роки вступатимуть у фазу плодоношення нові плантації. Самостійно сформувати експортний обсяг власникам невеликих ділянок буде важко, тому вони орієнтуватимуться на внутрішній ринок, де конкуренція зростатиме, відтак – знижуватиметься ціна.

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter