Дослідження: Рівень корупції в Україні такий, як у трьох країн Африки, однак менший ніж у Росії

logo


Україна піднялась на десять сходинок у світовому «Індексі сприйняття корупції» за 2018 рік, який 29 січня оприлюднила міжнародна антикорупційна організація Transparency International.

«Україна дещо покращила свої показники. Її результат – 32 бали та 120 місце серед 180 країн. Таким чином Україна здобула ще 2 бали та піднялася на 10 місць (результат за 2017 рік – 30 балів, 130 місце)», – йдеться у дослідженні.

Ключовим показником Індексу є кількість балів, а не місце в рейтингу. Мінімальна оцінка (0 балів) означає, що корупція фактично підміняє собою державу, максимальна (100 балів) свідчить про те, що корупція майже відсутня в житті суспільства. Індекс оцінює корупцію лише в державному секторі.

Україна з-поміж своїх сусідів змогла обійти лише Російську Федерацію (28 балів, 138 місце). Натомість решта мають вищі оцінки: Польща —60, Словаччина – 50, Румунія — 47, Угорщина — 46, Білорусь — 44, Молдова — 33 балів.

120 місце в рейтингу Україна розділила разом з трьома африканськими країнами – Ліберією, Малі та Малаві. Найбільшу кількість балів в рейтингу, а отже найменший рівень корупції мають Данія, Нова Зеландія, Фінляндія, Сінгапур, Швеція, Швейцарія, Норвегія, Нідерланди, Канада, Люксембург, Німеччина та Велика Британія. Ці країні отримали понад 80 балів. 

«Якщо ситуація з корупцією в Україні продовжить змінюватися такими темпами, то наздоганяти ту ж таки Польщу доведеться не одне десятиліття. Влада повинна, а громадянське суспільство давно готове подвоїти зусилля на цьому шляху», – зазначив виконавчий директор Трансперенсі Інтернешнл Україна Андрій Боровик.

Також зазначається, що прогрес останніх років відбувся головним завдяки реформам, які почалися ще в 2014 році. Однак антикорупційний процес досі стримує брак політичної волі влади.

У дослідженні виділили такі основні проблеми:

—         у 2018 році Україна ухвалила законодавство про створення Антикорупційного суду, однак повноцінний його запуск перенесено на 2019 рік,

—         не було посилено Національне антикорупційне бюро України. Детективи НАБУ так і не отримали права на власну «прослушку». Натомість зміни до законодавства ускладнили проведення експертиз в кримінальних провадженнях.

—         тиск на активістів та журналістів так і не припинився. Страшним прикладом цієї тенденції стало вбивство Катерини Гандзюк.

—         не створено умов для перезапуску Національного агентства з питань запобігання корупції,

—         анонсована автоматична перевірка електронних декларацій фактично не має практичного сенсу, оскільки НАЗК не отримало доступу до деяких державних реєстрів,

—         Служба безпеки України та Національна поліція не позбулися функції боротьби з економічними злочинами. Служби фінансових розслідувань досі не створено.

Індекс сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index, СРІ) – показник, який з 1995 року розраховується міжнародною організацією Transparency International. Сама організація не проводить власних опитувань. Індекс розраховують на основі 13 досліджень авторитетних міжнародних установ і дослідницьких центрів.