Для боротьби з АЧС потрібно класифікувати господарства за рівнем безпеки – АСУ

logo


Такі заходи з боку держави змусять ферми турбуватися про захист від африканської чуми свиней, вважають фахівці.

Щоби покращити боротьбу з вірусом африканської чуми свиней, Україна повинна запровадити сертифікацію господарств за рівнем біобезпеки. Про це пише в статті для «Агроінсайдер» голоса Асоціації «Свинарі України» Артур Лоза.

За його словами, фахівці галузі мають низку ідей, які задекларовані, але поки що не впроваджені. Серед них – і класифікація промислових господарств, що вирощують свиней, за рівнем біобезпеки.

«Експертами спільно з нашою асоціацією і Держпродспоживслужбою розроблений проект, який передбачає поділ господарств на якісь компартменти, які будуть мати різну класифікацію в залежності від рівня біобезпеки. Такий захід має стимулювати господарства підвищувати свій рівень біобезпеки, тому що досягнення високого рівня мають підтримуватися державою у вигляді якихось преференцій — пільгового кредитування підприємств або їх участі в інших державних пільгових програмах. Чим вище рівень біобезпеки господарства — тим більше коштів воно може отримати», — вважає Артур Лоза.

А от в присадибних господарствах потрібно запровадити ідентифікацію тварин, контроль за переміщенням поголів’я, сертифікацію забою та контроль продажу готової продукції на ринках. В асоціацію уточнили, що моніторинг продукції на ринках нині впроваджується, а закон щодо ідентифікації є, однак нині він не працює.

«Крім цього, потрібні програми з контролю за популяцією дикого кабана. Наприклад, в Євросоюзі кількість випадків виявлення АЧС в дикій природі значно вище, ніж в Україні. Але це не тому, що там дійсно більше випадків АЧС, а завдяки дії програм, за якими, наприклад, населенню за виявлення трупів диких тварин, інфікованих АЧС, виплачується грошова винагорода. У нас випадків АЧС в дикій природі — не менше, а може бути, і більше, ніж в ЄС, але через відсутність таких програм вони не реєструються», — зазначив Лоза.

В Асоціації «Свинарі України» вважають, що втілення таких заходів дозволить говорити про контроль держави над АЧС. Однак нині існуючих заходів недостатньо.

До слова, цього року в Україні зареєстрували 58 випадів африканської чуми свиней. 27 – в підсобних господарствах, 25 – в дикій природі та ще 6 випадків – на фермах.

За матеріалами agroinsider.com.ua