Декрет, армія та підприємницька діяльність: як заробити страховий стаж

logo


До редакції «Погляду» звернулася чернівчанка Світлана Павлюк з проханням пояснити, як нараховуватимуть, згідно зі змінами до пенсійного законодавства, страховий стаж, особливо у період декретної відпустки. Жінка на пенсію ще не вийшла, втім, це її якраз і турбує, адже вона не розуміє, скільки років залишилось їй ще працювати у нових умовах.

Наталія Мала,  заступник начальника ГУ Пенсійного фонду України у Чернівецькій області

— Минулого тижня набула чинності пенсійна реформа. Хоча вона мало не щодня породжує сотні запитань від потенційних пенсіонерів та тих, хто уже на пенсії. Власне, згідно із законом, до 01.01.2018 збережено умови виходу на пенсію на загальних підставах при наявності 15 років страхового стажу.

Починаючи з 01.01.2018 збільшено необхідний страховий стаж для набуття права на пенсію за віком. Водночас зазначені зміни не передбачають збільшення пенсійного віку для осіб, які мають достатньо страхового стажу на момент виходу на пенсію. При цьому зберігається право на пенсію до досягнення 60-річного віку за наявності відповідного страхового стажу для жінок 1961 року народження і старших після досягнення ними віку, запровадженого реформою 2011 року. Наприклад, зараз жінки, які народилися в період з 1 квітня по 30 вересня 1959 року, реалізовують своє право виходу на пенсію при досягненні ними 58 років, а народжені в період з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року реалізують таке право при досягненні 58,5 року.

Визначено 3 вікові категорії для виходу на пенсію залежно від набутого страхового стажу:

1) у віці за чинними на сьогодні нормами;

2) після досягнення 63 років;

3) при досягненні  65 років. Зокрема у віці 60 років (а для жінок і до досягнення цього віку залежно від дати народження) з 01.01.2018 право на пенсію за віком виникає за наявністю страхового стажу в діапазоні від 25 (2018 року) до 35 років (2028 року) залежно від дати досягнення встановленого законом пенсійного віку.

У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, зазначеного страхового стажу, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу від 15 років станом на 31.12.2018 до 35 років – станом на 01.01.2028 і надалі.

З 1 січня 2019 року за наявності страхового стажу не менше 15 років, але меншої тривалості, ніж це необхідно для призначення пенсії у 63 роки, пенсія призначатиметься при досягненні 65 років. Крім того, починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності в особи 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначатиметься незалежно від віку.

У період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року особам, які досягли пенсійного віку та не набули страхового стажу, за умови наявності у них не менше 15 років страхового стажу, матимуть змогу призначити тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату. Тимчасову державну соціальну допомогу призначатимуть органи соціального захисту населення і виплачуватимуть до досягнення такими особами віку, з якого вони набувають право на призначення пенсії.

На кого вплинуть законодавчі новації?

Новацією прийнятого закону є те, що у разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб відсутні відомості про стаж та заробітну плату військовослужбовців (за винятком строкової служби), поліцейських та осіб рядового та начальницького складу, стаж та заробіток для обчислення пенсії на загальних умовах можна враховувати на підставі довідки про проходження військової служби, нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.

Новим є також те, що з 1 січня 2018 року для визначення права на пенсію враховується:

ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку:
з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності;
з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати ЄВ);
проходження військової служби по 31 грудня 2017 року включно;
перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами з 1 січня 2004 року по 30 червня 2013 року включно, оскільки в цей час за такі періоди не сплачувалися страхові внески;
перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку з 1 січня 2004 року до часу запровадження сплати страхових внесків (єдиного внеску) за жінок, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Як «рахують» страховий стаж до 2004 року

Згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Цей закон набув чинності 1 січня 2004 року.

Однак період трудової діяльності та інші періоди, що враховували до трудового стажу для призначення пенсії до 1 січня 2004 року, зараховують до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, чинним раніше. До стажу до 01.01.2004 зараховуються, зокрема:

робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв;
військова служба;
навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі;
час догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду;
час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше, ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку;
період проживання дружин осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів і військовослужбовців надстрокової служби з чоловіками в місцевостях, де була відсутня можливість їх працевлаштування за спеціальністю.                                                 

Стаж до 01.01.2004 обчислюється згідно із записами трудової книжки та на підставі інших підтверджуючих документів (атестата, диплома, військового квитка, довідок підприємств, установ, організацій).

Тому всім жінкам, котрі народжували до 2004 року, не варто перейматися. Адже у Пенсійному фонді наголошують, що декретна відпустка, на підставі зазначених умов, входить до страхового стажу.

Яна Маріянчук

Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter