Чи станеться в Україні дефіцит горілки?

logo


1 червня, в день Захисту дітей, стало відомо про арешт рахунків державного підприємства «Укрспирт». ДП одразу оскаржило арешт рахунків та звернулось до керівництва країни допомогти у вирішенні ситуації. Таке трапилось вперше, тому зараз важко прогнозувати розвиток ситуації. Але судове оскарження може тривати місяцями. Єдиний швидкий вихід – це забезпечувальний захід у вигляді розблокування рахунків. Оскільки Україна є одною з двох країн світу, які мають монополію на виробництво спирту, то вся горілчана галузь знаходиться в зоні ризику. А також виробники кріпленого вина.

Читайте також: Трудові мігранти – проблема чи найбільший актив України?

Але якщо сезон збору винограду та вироблення вина стартує переважно в вересні, то вироблення горілки відбувається кожен день. Усі сторони зараз говорять що дефіциту спирту ще не виникло. Однак уже за пару тижнів це може статись. Тоді українці відчують підвищення ціни на горілку. При чому це відбудеться як на легальну, яка продається в магазинах, так і контрафактну, з наливайок. Цьогоріч не відбулось підвищення вартості через збільшення акцизів. «Мораторій» на підвищення акцизів був зроблений заради легалізації ринку міцного алкоголю. Але стрибок ціни може статися з іншої причини – дефіциту стратегічної сировини. 

Можна припустити, що за блокуванням рахунків є інтереси щодо банкрутства «Укрспирту». Тоді процес у судах буде довгим та важким і навіть 20% подорожчання не можна буде вважати стелею. Ситуація, що виникла, знов ставить питання доцільності державної монополії на виробництво спирту. Подорожчання горілки, сподіваюсь, не спровокує, як у Росії, масових хвилювань.

Читайте також: Здобутки та проблеми торгівлі України з ЄС. ІНФОГРАФІКА

На кінець березня середня вартість горілки 0,5л за офіційною статистикою становила 82грн. За підрахунками Асоціації постачальників торговельних мереж у разі підвищення акцизу до мінімального європейського рівня пляшка повинна в Україні коштувати 91грн. І хоча нинішня ціна – це лише €2,8, але за витратами на алкоголь порівняно з нашою купівельною спроможністю українці є одними з лідерів у світі. За даними Міністерства сільського господарства США ми входимо до ТОП-5 країн, громадяни яких у відсотках із загального доходу витрачають найбільше. За їх даними кожна українська родина віддає більше 8% на алкоголь та сигарети. За даними української статистики ми на це витрачаємо біля 3%.

Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram

Олексій ДОРОШЕНКО

Сообщить об ошибке — Выделите орфографическую ошибку мышью и нажмите Ctrl+Enter