Чи можуть Коломойський з Ахметовим підняти зарплату своїм рудокопам


Колаж: БізнесЦензор

Дві сотні шахтарів Криворізького залізорудного комбінату з початку вересня протестують під землею. Вони вимагають підняття заробітної плати та покращення умов праці.

Головну інформаційну підтримку їм надає Михайло Волинець – народний депутат БЮТу, голова «Незалежної» профспілки горняків України та активний лобіст інтересів групи ДТЕК Ріната Ахметова.

Іронія в тому, що половина КЗРК належить Ахметову, а його ММК ім.Ілліча є найбільшим споживачем продукції комбінату в Україні.

Через активну інформаційну участь Волинця з’явилася гіпотеза, що у Ріната Ахметова планують відсторонити Коломойського від операційного управління КЗРК і взяти комбінат під свій контроль.

Однак офіційно підтвердити цю гіпотезу поки неможливо.

Натомість БізнесЦензор проаналізував, скільки заробляє КЗРК, кому продає руду та чи дійсно він не доплачує шахтарям порівняно з рудокопами з інших ГЗК.

Що таке Криворізький залізорудний комбінат

На відмінну від більшості українських ГЗК, які видобувають руду карним способом, Криворізький залізорудний комбінат здійснює підземний видобуток руди.

Це найбільше підприємство України з видобутку залізної руди підземним способом.

До складу комбінату входить чотири шахти: «Родіна», «Октябрська», «Гвардійська» та «Тернівська». Підприємство видобуває багату на залізу руду на глибинах 1265-1350 м.

Основний ринок збуту видобутої на КЗРК багатої руди — металургійні заводи Європи.

Не зважаючи на високі затрати через підземний метод видобутку руду, КЗРК прибуткове підприємство, щороку генерує більше мільярда гривень чистого прибутку.

Володіють ним найбагатші люди України. Майже всі 100% акцій Криворізького залізорудного комбінату записані на кіпрську компанію Starmill Limited. По факту комбінат пополам належить олігархам Ігорю Коломойському та Рінату Ахметову. Відповідно КЗРК управляється групами «Метінвест» Ахметова і Вадима Новинського та «Приват» Коломойського.

Більшу частину добутої залізної руди КЗРК експортує в Європу, однак 40% постачається на українські металургійні підприємства, ключовим серед яких є Маріупольський металургійний комбінат ім.Ілліча.

В період президентства Леоніда Кучми КЗРК входив в державний концерн УкрРудПром і був приватизований групою Приват Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова ва 2004 році.

В 2013 році український бізнесмен Віктор Пінчук подав до Високого суду Лондона позов на Коломойського та Боголюбова з вимогою сплатити йому $2 млрд.

Свій позов він мотивував, тим, що в середині 2000-х передав їм гроші для Криворізького залізорудного комбінату. Вони повинні були придбати КЗРК в його інтересах.

Однак Пінчук не отримав від Коломойського і Боголюбова ні підприємства, ні грошей. Втрачену за всі ці роки вигоду, включаючи прибуток, Пінчук оцінив в $2 млрд.

В 2007 році «приватівці» продали 50% КЗРК Рінату Ахметову.

В результаті позову Пінчука до Коломойського та Боголюбова останні пішли на мирову і передали Пінчуку дві престижні лондонські комерційні будівлі.

Перша будівля — офісний центр на вулиці 27 Найтсбридж в центральній частині Лондона. Друга будівля — це помпезний історичний будинок «Grand Buildings» на Трафальгарській площі.

Кому КЗРК продає свою руду та скільки заробляє

В 2019 році Криворізький залізорудний комбінат видобув та продав 4,28 млн тонн залізної руди, сказано у фінансовій звітності комбінату. Чистий дохід становив 6,56 млрд грн.

60%, або 2,56 млн тонн, залізної руди КЗРК експортував в Європу. За даними митної статистики за минулий рік, найбільшим покупцем залізної руди КЗРК були такі європейські підприємства: U.S. Steel Kosice (Словаччина) – 846 тис. тонн; Arcelor Mittal Ostrava (Чехія) – 606 тис. тонн, Arcelor Mittal (Польща) 562 тис. тонн.

Від експорту КЗРК отримав 4,57 млрд грн доходу.

Інші обсяги (1,7 млн тонн) підприємство реалізувало в Україні, в основному — Маріупольському металургійному комбінату Ілліча, який входить в групу Метінвест Ріната Ахметова та Вадима Новинського.

Дохід від продажу 1,7 млн тонн руди в Україні становив 1,98 млрд грн.

Чистий прибуток комбінату становив 1,9 млрд грн. Це більш як на один мільярд гривень більше, ніж в 2018 році.

Останні кілька років підприємство не виплачувало дивіденди своїм акціонерам (100% належить кіпрській компанії Starmill Ltd, яку контролюють Коломойський та Ахметов). Таким чином, розмір нерозподіленого прибутку становить 5,5 млрд грн.

Скільки КЗРК витрачає на оплату праці

На кінець 2019 року на КЗРК працювало 7425 працівників. Витрати на оплату праці становили 1,435 млрд грн. Таким чином, можемо підрахувати середні місячні витрати комбінату на оплату праці одного працівника, які становили 16 109 грн. В цю суму входять заробітна плата з податками.

Зверніть увагу, що це середні витрати, в які враховані як зарплати та податки менеджменту, так і різноробочих.

Наскільки цей рівень відповідає ринковому, якщо «ринковим» вважати витрати на оплату праці на інших гірничо-збагачувальних комбінатах.

Для цього ми порівняли доходи, витрати на оплату праці та чисті прибутки п’ятьох підприємств: однієї вугільної шахти, КЗРК та трьох комбінатів, які видобувають руду кар’єрним способом.

Три з обраних підприємств належить Ахметову. КХРК належить йому на половину. П’яте підприємство — Полтавський ГЗК контролюється олігархом Костянтином Жеваго.

Підприємство
Дохід (млн грн)
К-ть працівників
Загальні витрати на оплату праці (млн грн)
Витрати в міс на працівника з податками (тис грн)
Чистий прибуток (млрд грн)

КЗРК (Коломойський-Ахметов)
6559
7425
1435
16.1
1.9

Павлоградвугілля (ДТЕК Ахметова)
30906
23000
4684
16.9
6.7

Полтавуський ГЗК (Ferrexpo Жеваго)
25874
7830
1553
17
7.1

Північний ГЗК (Метінвест Ахметова)
28482
6341
1413
18.6
8

Південний ГЗК (Метінвест Ахметова)
25205
6394
1444
18.8
8.8

Як бачимо на КЗРК дійсно найменші витрати на одного працівника. При цьому на цьому підприємстві умови праці набагато важчі, ніж на ГЗК, які видобувають руду з кар’єрів.

На другом місці за найменшими середніми місячними витратами на оплату праці — найбільше вуглевидобувне підприємство України — Павлоградвугілля, яке видобуває 90% енергетичного вугілля. Воно входить в холдинг ДТЕК Ахметова і забезпечує його теплові станвції вугіллям.

Як повідомляв БЦ, ДТЕК акумулює прибутки холдингу на Павлоградвугіллі та своєму трейдері, а збитки записує на теплову генерацію.

Третє місце у Полтавського ГЗК Жеваго, який входить в британську компанію Ferrexpo, чиї акції торгуються на Лондонській фондовій біржі.

Найвищі витрати на оплату праці у Північного та Південного ГЗК з групи Метінвест Ахметова-Новинського.

Це найбільші підприємства з видобуту залізної руди в Україні. Вони також є і найбільш прибутковими активами в групі Метінвест і сплачують своїм акціонерам щороку мільярди гривень дивідендів.