АМКУ вітає появу формули Роттердам+

logo


Антимонопольний комітет України заявив, що в умовах існування непрозорих механізмів визначення ціни вугілля, вітає появу формули Роттердам+.

Про це заявив глава АМКУ Юрій Терентьєв в інтерв’ю РБК-Україна.

Юрій Терентьєв наголосив, що в середині 2015 року склалася гостра ситуація з взаємними претензіями між генеруючими компаніями та НКРЕКУ. Це було пов’язано з існуванням непрозорої системи визначення оптової ціни електроенергії, яку учасники ринку називали дискримінуючою.

– У процесі нашої роботи по ринку електроенергетики були надані рекомендації НКРЕКУ розробити прозорий механізм розрахунку оптово-відпускної ціни на електроенергію. Можна сказати, що внаслідок цих дій і з’явилася відома формула, що отримала назву Роттердам плюс. Ми можемо однозначно говорити про те, що шкодить конкуренції, і що шкодить суб’єктам ринку – непрозорі, незрозумілі, необ’єктивно обґрунтовані дії регулятора НКРЕКУ. Регулятор прийняв формулу, в якій заклав певну рівноважну ціну (Врівноважує попит і пропозицію. – Ред.). І ми вітаємо появу формули, яка говорить про те, яким чином прозоро визначається оптово-роздрібна ціна на електроенергію, – заявив глава АМКУ.

Юрій Терентьєв також наголосив, що питання визначення тарифу, цифрового наповнення формул – це питання регулятора, АМКУ контролює існування прозорих і конкурентних умов на ринку.

– Формула, яка прийнята після того, як на ринку не існувало нічого, є позитивним розвитком, – заявив він.

Читайте: Енергетичні експерти попросили ЗМІ збалансовано висвітлювати формулу Роттердам+

Глава АМКУ також підкреслив, що сьогодні навколо формули маса політичних декларацій і емоцій.

– У нас є необхідність цю позицію сформувати, але оскільки в цьому питанні багато раціональних заперечень, є політичні декларації, а є емоції, є змішування питань якихось корупційних дій. Наше завдання це все проаналізувати, – сказав він.

3 березня 2016 року НКРЕКУ прийняла постанову №289, в якій затвердила нову методологію розрахунку оптової ринкової ціни електроенергії (ОРЦ). Відповідно до даної методології, вугільна складова в тарифі на електроенергію заснована на котируваннях вугільного хаба ARA (Роттердам) + доставка в український порт.

Нагадаємо, НАБУ проводить досудове розслідування кримінального провадження щодо законності застосування формули розрахунку ціни на вугілля Роттердам+. 17 серпня 2017 року співробітники НАБУ прийшли з обшуками до регулятора комунальних тарифів (НКРЕКУ), проте ніяких офіційних звинувачень не було пред’явлено.

Віце-прем’єр з питань енергетики Володимир Кістіон заявив, що відсутність конкретних юридичних наслідків розслідувань Генеральної прокуратури і НАБУ щодо формули Роттердам+, свідчить про її законність.

До слова, експерт з питань енергетики Валентин Землянський заявив, що оскарження формули Роттердам+ в Європейському суді з прав людини абсурдне і приречене.