Акцизний прорив: розробки Industrial Innovation Group нададуть держбюджету шанс на 2,5 мільярда доларів

logo


Протягом останніх років держбюджет щорічно втрачав мільярди від несплати акцизу і від розмаху контрабанди.

В Україні кожен уряд традиційно цікавився надходженнями від акцизного податку до бюджету, зазначаючи, наскільки важливо боротися з контрабандою та ухиленням від оподаткування підакцизних товарів.

Новому Міністерству фінансів вдасться зламати тенденцію і значно збільшити приплив акцизного податку лише за допомогою сучасної системи контролю та новітньої захищеної від підробки акцизної марки. Все це вже пропонують учені групи компаній Industrial Innovation Group.

Втрати держбюджету від несплаченого акцизного податку – колосальні. Наприклад, 2018 року – це, як мінімум, 2,6 млрд грн., а 2019 – 4,6 млрд грн. Про цю проблему відомо і податковій, і уряду, і приватному бізнесу. А ще – вченим групи компаній Industrial Innovation Group. Саме тому вони розробили нову інноваційну систему Track&Trace, а також нову цифрову голографічну акцизну марку нового покоління. Після впровадження нової системи податкова зможе відстежити шлях будь акцизної марки, вся інформація про марки буде в єдиній базі. Це дозволить контролювати сплату акцизного податку. Щоб зрозуміти, як насправді працює така інноваційна система і що за суперсучасна акцизна марка може бути випущена в Україні, ми вирушили на підприємства СП «Голографія» і ТОВ «Поллі-Сервіс».

Акциз Industrial Innovation Group_реклама

В основі – голограма

СП «Голографія» працює в Україні від 2000 року, саме там йде розробка і виробництво голографічної продукції. Це унікальне й сучасне підприємство спеціалізується на наукових розробках українських вчених у сфері голограми. У світі таких підприємств – одиниці, тож не дивно, що один із топменеджерів Георгій Бейлін натхненно розповів історію підприємства. «Підприємство СП «Голографія» було засноване 2000 року для створення голографічної галузі на території України за дорученням Кабміну. Потрібно було запровадити власну технологію захисних елементів в Україні. Що і було доручено Інституту прикладної оптики», — розповів топменеджер IIG Георгій Бейлін. Георгій Бейлін каже, що протягом трьох років після створення СП «Голографія» стало одним з найбільш розвинутих і технологічних голографічних підприємств у світі. «Україна свого часу була потужним центром розвитку науки голографії, і всі технологічні напрацювання Академії наук тоді були передані новому підприємству. І воно стало провідним у розвитку таких технологій, увійшло в п’ятірку лідерів у світі за обсягом випуску продукції. Але це не все: ми і зараз за рівнем технологій – в трійці світових лідерів», — розповів Георгій Бейлін.

У приміщеннях підприємства «Голографія» — чисто, світло, просторо. Новітні сучасні прилади і машини працюють – виробляють голограми, які застосовуються виробниками для захисту свого товару. Сьогодні СП «Голографія» створює найбільш захищені технології у сфері оптичних захисних елементів. За словами Георгія Бейліна, голограми – це одне з найбільш надійних засобів візуальної перевірки товару.

Акциз Industrial Innovation Group_реклама

«У нас є унікальні розробки – з’єднання голографічних технологій зі спектральним аналізом. Іншими словами, голограми, вироблені підприємством СП «Голографія», містять унікальну мітку, яку можна розпізнати тільки зі спеціальним ручним сканером. Це дуже простий і недорогий прилад, який прикладається до голограми, і ми бачимо: якщо горить зелене на приладі, то акцизна марка справжня, а якщо червоне, то підроблена», — розповів Георгій Бейлін і продемонстрував нам, як насправді сканер розпізнає справжні та фальшиві марки. Що сказати – інновації тут скрізь і у всьому. Кожна вироблена підприємством голограма – унікальна. Оскільки у групі компаній Industrial Innovation Group СП «Голографія» створена досконала за ступенем захисту акцизна марка. «В її основі дві технології – це деметалізація голограми і приховані спектральні мітки», — підкреслив Георгій Бейлін.

Унікальна марка

Голограма, яку неможливо підробити, необхідна, як елемент акцизної марки. Поряд з СП «Голографія» розташоване ще одне підприємство групи компаній Industrial Innovation Group – «Поллі-Сервіс». Саме сюди ми вирушили, щоб на власні очі поспостерігати за процесом створення новітньої унікальною акцизної марки. До речі, обсяг, який вже сьогодні готове виробляти встановлене тут обладнання — вражає: 9 млрд акцизних марок на рік. Саме підприємство працює від 2004 року. Тут йде наповну випуск платіжних карт – підприємство отримало сертифікацію міжнародних платіжних систем Visa, MasterCard і UnionPay.

«У 2004 році ми за 9 місяців відбудували тут виробництво на місці занедбаного приміщення, отримали сертифікацію міжнародних платіжних систем, також платіжна система Visa визнала це виробництво найбільшим у країнах Східної Європи. Я побував не тільки на різних підприємствах у Східній Європі, і скажу, що наше – одне з найбільших у світі», — розповів президент ТОВ «Поллі-Сервіс» Ігор Попович.

За його словами, сьогодні підприємство «Поллі-Сервіс» випускає платіжні картки для українських банків, а також для зарубіжних банків Молдови, Казахстану, Узбекистану, Вірменії та інших країн. Обладнання підприємства дозволяє випускати і ID-документи – водійські посвідчення, технічні паспорти для автомобілів. Вражає не тільки саме підприємство, оснащене новітніми технологіями, але і охоронні системи, якими воно обладнане – сюди так просто не потрапити. Адже, крім традиційної пропускої системи, будівлі обладнані додатковими охоронними дверима з тамбуром, відеокамерами, куленепробивними вікнами, системами оповіщення та охорони, сканерами. «Співробітники потрапляють на підприємство за допомогою відбитка пальця. Це все – вимоги міжнародних платіжних систем, яким має відповідати виробництво, що випускає платіжні картки», — підкреслив Ігор Попович.

Акциз Industrial Innovation Group_реклама

А що ж з випуском акцизних марок? На підприємстві у величезному залі – кілька новітніх друкарських машин, які і виробляють акцизні марки. «На «Поллі-Сервіс» встановлено обладнання для виробництва всіх видів марок – як акцизних, так і контрольних, все для захисту від підроблень та контрабанди. Ми можемо на рік виробляти до 9 мільярдів марок. Перед вами — друкарська машина, яка може друкувати з декількох боків, різними способами друку, вісім фарб, одночасно йде контроль якості.

Ми нещодавно провели реконструкцію виробництва, встановлено найсучасніше обладнання і система контролю якості. Одночасно тут може проводитися понад 200 млн марок на день, і ми знаємо, яка машина і скільки виробила, в якому рулоні у нас які марки і для кого всі ці дані у нас зберігаються в базі», — зазначив директор Департаменту захисної друку паперових документів IIG Ігор Когут. Він також розповів, що акцизна марка нового покоління, яку розробили вчені групи компаній Industrial Innovation Group, застосовується з використанням універсального наявного устаткування і не вимагає переоснащення обладнання для її нанесення. «Така марка легко ідентифікується, відстежується і інтегрується з наявними системами всіх виробників алкогольних і тютюнових виробів», — зазначив Ігор Когут.

Акциз Industrial Innovation Group_реклама

Бюджету – мільярди

Після того, як нам продемонстрували роботу машин, що виробляють акцизні марки нового покоління, настала черга презентації проекту «Комплексна державна система збирання акцизного податку, маркування товарів та впровадження акцизної марки нового покоління». Її провів директор ПРАТ «ОТІS» Андрій Первушин. Він розповів, що державний бюджет України щорічно втрачає або недоотримує мільярди гривень від товарообігу підакцизних товарів. Серед головних проблем — боротьба зі збитками, які завдаються контрабандою. «У 2018 році недоотримано 2,6 млрд. грн. Реальна сума акцизу на тютюнові вироби – близько 2,5 млрд доларів», — зазначив Андрій Первушин. Рецепт виходу із ситуації є.

За словами Андрія Первушина, щоб зупинити продажу контрафакту і поповнити бюджет реальними податками, необхідно терміново запровадити цифрову акцизну марку з голограмою і спектральної міткою, а також комплексну інформаційну автоматизовану систему Track&Trace. Таку систему вже створили розробники групи компаній Industrial Innovation Group, а її основна мета — підвищення обсягу та контроль надходжень до держбюджету акцизного податку.

«Наша система дозволяє відстежувати маркери акцизного продукт на всіх етапах, від розміщення замовлення на марки в Державній податковій службі (ДПС) і до надходження маркованої продукції в роздріб. Система фіксує кожен крок: виставлення ДПС двох інвойсів на оплату акцизного податку та замовленої кількості марок, оплату, розміщення замовлення на виробництво марок у виробника, потім безпосередньо виробництво та відправку партії марок, а потім виробнику. Після чого йде наклеювання марок на підакцизну продукцію, відправка оптовим і роздрібним продавцям. І якщо податковій службі необхідно відстежити якісь операції, етап руху акцизних марок, то це все буде в системі», — повідомив Андрій Первушин.

Виходить, що за допомогою інноваційної системи буде запроваджено повний контроль продажу підакцизних товарів. Втім, для повноцінного запуску системи треба не тільки впровадити вже розроблену технологію і почати випуск нових марок. На підприємства потрібно відправляти польових інспекторів, саме вони зможуть перевіряти акцизні марки, встановлюючи їх справжність. «Потрібні польові інспектори ДПС, які будуть перевіряти справжність акцизних марок, поки в Україні такого підрозділу немає, але це необхідно зробити, щоб максимально знизити обіг товарів, за які не сплачено акциз або які надійшли в країну контрабандним шляхом», — зазначив Андрій Первушин.

І додав: для реальних змін, для підвищення обсягу надходжень до держбюджету від акцизного податку потрібна політична воля. «Перш за все, необхідно змінити постанову Кабміну – ввести в обіг нову акцизну марку. Ми вже пропонуємо Міністерству фінансів нашу суперсучасну систему. Я знаю, що в Кабміні активно обговорюють проблему зниження сум надходжень акцизного збору. І я впевнений, що державі буде дуже вигідно впровадити нашу систему, щоб кілька разів (якщо не в десятки) підвищити надходження від акцизу», — підкреслив Андрій Первушин.

Більш того, фізичні параметри акцизної марки нового покоління не передбачають яких-небудь змін до наявної технологіїнанесення акцизної марки на підакцизні товари – тобто ніякого обладнання виробникам або імпортерам докуповувати не доведеться.