$500 за добу. Як заробляють на криптовалюті і чому це ризиковано

logo


Десятки тисяч умільців сьогодні заробляють гроші на Bitcoin та інших криптовалютах. Чим вони займаються та як ризикують?

Якщо ви не в курсі, як працює криптовалюта, пропонуємо спочатку почитати про головні міфи навколо Bitcoin та про ризики, яких можна зазнати, користуючись цифровими монетами.

Отже, є кілька варіантів заробити. Жоден з них не гарантує стовідсоткових прибутків та відсутності ризиків. Завжди можна втратити свій капітал. Не дарма всюди зазначають, інвестиції в криптовалюту мають надвеликі ризики.

Після того, як цифрові монети набули популярності, з’явилися інвестори – зокрема, крупні гравці (різні фонди, корпорації тощо). На сьогодні, капіталізація популярних валют складає десятки мільярдів доларів!

Згідно з даними Coinmarket.com, станом на 17 січня, капіталізація Bitcoin складає $170 млрд.

Капіталізація Ефіріуму (друга за популярністю цифрова монета) – $83 млрд, а Ripple (криптовалюта на третій сходинці рейтингу) – $39 млрд.

Ось, як виглядає топ-10 цифрових монет.

Чому є надвеликі ризики? Погляньте на динаміку зміни цін на криптовалюту. Лише за останні 24 години вартість деяких монет впала на 15-25%. Не дивуйтеся, адже ще кілька днів тому можна було спостерігати аналогічний підйом у ціні.

Така тенденція є не лише ризиковою, а й дозволяє окремим інвесторам отримувати надприбутки.

Існують десятки різних бірж (Exmo, Bittrex, Poloniex тощо), на яких є гравці, які купують і продають криптовалюту. Заробляють на різниці курсу.

Є два види гравців – трейдери і холдери.

Трейдери. Тут усе, як з тими, хто інвестує в фіатні гроші (долар, євро, єна тощо). Але, при цьому, шанси подвоїти або ж потроїти вкладення у випадку з цифровими монетами значно вищі.

Розглянемо на прикладі. Візьмемо умовно монету Ефіріум (ETH). 16 січня, о 22.24 середня ціна на біржах за 1 ETH – $905,05.

Та вже 17 січня, о 09.11 ціна на ETH (Ефіріум) зростає шаленими темпами – до $1 069.

Уявіть, якби ви купили 16 січня три Ефіріума по $905,05, а наступного дня вранці продали його за $1 069. Чистий прибуток – $491,85. І це за один день. Власне, цим і займаються трейдери – грають на біржі.

Але якщо обернути цю ситуацію навпаки, то можна і втратити таку ж суму ($491,85), саме тому тут велику роль грає везіння та знання у сфері фінансів. У мережі є безліч Telegram-каналів, сайтів, груп у соцмережах, які намагаються спрогнозувати курс криптовалют. Деякі з них навіть змушують платити своїх читачів за ексклюзивну інформацію. Та гарантії прогнозам вам ніхто не надасть.

Друга категорія криптовалютних торговців – холдери. Менш ризикований варіант, проте не настільки, щоб бути впевненим у збережені свого капіталу.

Такі гравці на біржах займаються довгостроковим збереженням криптовалют – тобто, купують монету і чекають кілька місяців, а то й роки, коли вона підвищиться у ціні (а, можливо, й ні).

Як це працює? Візьмемо за приклад третю найпопулярнішу у світі монету Ripple.  Її вартість 12 грудня становила приблизно $0,25.

Холдери підшукують недорогі, але перспективні, на їхню думку, монети, які через місяці, а то й роки значно підвищаться у ціні. Тим, чий вибір у грудні впав на Ripple, неймовірно пощастило.

Умовно кажучи, на $100 можна було 12 грудня купити 400 монет Ripple. І чекати, за логікою холдерів.

І таки дочекалися! 4 січня ціна на Ripple – $3,51 за одну монету.

Тепер 400 цифрових монет Ripple можна продати за $1404. Чистий прибуток – $1304 за 23 дні.

Холдери, щоб не прогадати, формують свої так звані портфелі – купують одразу кілька критовалют, які, на їхню думку, даватимуть прибуток у майбутньому.

Здавалось би, безпрограшний варіант заробити. Але це не так. На хвилі підняття цін Ripple почалися з’являтися прогнози про ціну за одну монету в $5-10 упродовж 2018 року. Проте, 17 січня ціна різко впала майже втричі – до $1. І ті, хто купував Ripple по $3,5 на початку січня, зараз підраховують збитки.

Ризики полягають також у тому, що деякі монети різко падають у ціні до позначок, близьких до нуля, або взагалі зникають з бірж.

Крім того, досвідчені трейдери і холдери попереджають, що підстав довіряти самим біржам теж мало. Ніхто не застрахований від того, що на наступного дня побачить, як сайт біржі безслідно зник (а саме на біржі зберігаються ваші цифрові монети).

Третя категорія цифрових заробітчан – майнери. Але зараз йдуть активні дискусії щодо того, чи вигідне це заняття. Суть полягає в тому, що ви купуєте комп’ютерні потужності (особливо це стосується відеокарт) і за допомогою них здійснюєте майнінг (з англійської  – добування. – Ред.).

Добувати можна не всі криптовалюти. Але, наприклад, Bitcoin, Ефіріум та ще низка цифрових монет саме таким чином і з’являються.

Як це працює: ви направляєте комп’ютерні потужності на пошук одного з мільйонів можливих комбінацій єдиного правильного коду (він називається хеш). За його знаходження власник отримує криптовалюту.

Пошук хешу будується на вирішенні вашим комп’ютером математичних завдань. Є багато програм та інтернет-спільнот, які можуть автоматизувати цей процес (наприклад, NiceHash). Тобто, ви просто вмикаєте комп’ютер і програму, а пошук хешу (заробіток цифрових монет) відбувається автоматично.

Проте, кількість майнерів настільки велика, що зараз достатньо проблематично конкурувати з ними. У кого потужніші відеокарти та інші запчастини – той більше заробляє. У деяких вже зараз є сотні відеокарт і десятки комп’ютерів, які майнять (це називається фермою). Уявіть, яку конкуренцію міг би потенційно скласти ним бюджетний ноутбук?

У мережі часто можна зустріти оголошення про продаж подібних ферм – їхня ціна починається від кількох тисяч доларів. Проте, ніхто не дає гарантій, скільки саме ви зароблятимете і чи зазнаєте збитків.

Які ризики: за цілодобове споживання такої кількості електроенергії приходитимуть чималі рахунки. Не факт, що комп’ютерні потужності не зламаються після кількох тижнів-місяців робити 24/7.

Щоб відбити вкладені у так звану ферму кошти, треба чекати. Називають різні терміни – від кількох місяців до кількох років. Але кількість майнерів з кожним днем зростає, тому й ваші потужності автоматично стають слабкішими, а отже – менше заробляють.

Іншими словами, якщо, умовно кажучи, протягом першого місяця майнінгу ви отримаєте $100, то упродовж другого – $90.

Попереджаємо, що жоден із цих заробітків не гарантує стабільного доходу. Навпаки, є великі ризики втратити свої кошти. Тому краще приймати такі рішення на власний розсуд.