Візит МВФ – ознака проблеми виконання програми співпраці. Причина – корупція, — експерт

logo


Візит до України топ-менеджера МВФ Девіда Ліптона може свідчити про проблеми із виконанням програми співпраці України і МВФ і перспектив отримання чергового траншу.

«Пан Ліптон не роз’їжджає країнами просто так. Перша причина, яка може змусити приїхати чиновника такого рангу в країну, яка перебуває у рамках співробітництва із МВФ, це абсолютний прогрес, який демонструє країна. Інша причина — це свідчення щодо проблем із виконанням програми. Мені здається, другий варіант — це наш випадок», — сказав експерт Олег Устенко під час прес-конференції.

За його словами, вимоги МВФ залишаються незмінними, головна із яких стосується боротьби із корупцією в Україні.

«Боротьба із корупцією — це пріоритет №1, тому що це дає можливість вивільнити грошові ресурси, які вимиваються з українських платників податків», — сказав він.

За словами Олега Устенка, також в Україні досі не вирішено питання із приватизацією державних підприємств, а план виконання приватизації за минулий рік склав лише 1%.

«Державні підприємства — це одне із найбільш важливих джерел підживлення корупційних каналів в Україні. Сьогодні понад 3,5 тис. підприємств існує в українській економіці, в той час як у Польщі їх — близько 300 одиниць. Подібний показник в Угорщині, в той час як у Канаді взагалі немає жодного державного підприємства», — пояснив експерт.

Саме тому Олег Устенко наголосив, що без проведення приватизації буде неможливою співпраця із МВФ.

«Я розумію, що сказати легше, аніж зробити. Але разом із тим, йде величезний супротив бюрократичного апарату і чиновників», — сказав він.

Експерт додав, що для МВФ є критично важливим створення антикорупційного суду за аналогією, як це було у країнах Латинської Америки і Румунії. Також необхідно продемонструвати «чернетку» державного бюджету, де мають бути «закладені правильні соціально-економічні індикатори, але і визначено основні статті державних видатків і надходжень».

«Що стосується видатків, то все «впреться» у найвужчу і найбільш проблемну частину — пенсійну систему, де сьогодні дефіцит Пенсійного фонду складає 6,4% ВВП, що є критичним показником», — пояснив Олег Устенко і додав, що уряд буде вимушений вдаватися до вирішення цієї вкрай гострої проблеми.

Софія ЗАРУДНА

 INTV