Вареники з м’ясом перестають бути дешевою студентською їжею

logo


01.10.2017 16:33

Вареники з м'ясом перестають бути дешевою студентською їжею

В Асоціації постачальників торгівельних мереж вкотре підрахували, як за вісім місяців цього року змінився Індекс вареників. Щоб мати повнішу картину, експерти оцінили вартість трьох видів улюбленої української страви — вареників з м’ясом, сиром і картоплею.

— Ми взяли найпростіші рецепти приготування вареників і підрахували, скільки коштує ця страва середньостатистичній сім’ї, — розповідає Олексій Дорошенко, гендиректор Асоціації постачальників торгівельних мереж.

— Наприклад, на вареники із сиром потрібно по 600 грамів м’якого сиру та борошна, 400 мілілітрів води, 1 яйце, 50 грамів цукру та 1 чайна ложку солі. Плюс 250 грамів сметани — вже до готових вареників.

Далі ми підрахували вартість страви, спираючись на дані Державної служби статистики щодо цін на січень і на серпень. Вийшло, що на початку року вареники із сиром коштували 66,8 гривні, а через вісім місяців — 76,6 грн. Таким чином, вареники із сиром та сметаною з початку року подорожчали на 10 гривень, або майже на 15%.

— А як змінилася ціна інших вареників? Які з них подорожчали  найбільше?

— Найбільше зросли в ціні вареники з м’ясом — на 28% (18,3 грн). Це сталося, тому що м’ясо мало найбільші темпи подорожчання. На другому місці, і це дивує, вареники з картоплею. Вони подорожчали на 15% (на 3,3 грн).

— Чому начинка з картоплі випередила сирну?

— Хоча цього року молочні продукти подорожчали на 20 — 30% (залежно від виду), проте картопля та м’ясо додали в ціні значно більше. Зокрема бульба за рік подорожчала на 67%, а от м’який сир — удвічі менше. Борошно, як і хліб, дорожчає найнижчими темпами.

— Якими є ціни на українські продукти, що входять до складу вареників, у порівнянні з європейськими?

— Ціни на борошно приблизно на одному рівні. Лише в Польщі воно трохи дешевше. Картопля поки що в нас дешевша, тому можна припустити, що вона подорожчає. М’який сир, м’ясо — у нас дорожчі. Ми програємо в цінах усім східноєвропейским країнам. До речі, свинина в нас вже дорожча, ніж у шести країнах — Угорщині, Румунії, Польщі та країнах Балтії. Міф про те, що ми живемо в дешевій країні, вже розвіюється.

— Чимало експертів доводять, що підстав для подорожчання продуктів немає, проте ціни зростають. У чому причина?

— Усі казали, що економіка України може продемонструвати значне зростання, а це мало привести до того, що темпи реального доходу перевищать темпи зростання цін. Однак насправді зростання ВВП звелося до менш ніж 2%, тобто ми, власне, провалили усі економічні реформи. При цьому інфляція була великою. А коли немає реального зростання доходів, це компенсують зростанням цін. Крім того, позначився вплив підвищення мінімальної зарплати, скасування регулювання цін на соціальні продукти харчування.

Світлана ОЛІЙНИК, Експрес

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter