Валерій Лунченко: Аграрні дні в парламенті — це вже система

logo


На початку цього пленарного тижня депутати розглядали блок законопроектів від Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин.

Така практика вже стає систематичною, коли аграрний комітет формує декілька актуальних питань, що схвалені ним на засіданнях, для розгляду в сесійній залі у відведений для цього, так би мовити, тематичний проміжок часу. Саме такою була перша половина ранкового засідання Верховної Ради України 14 листопада.

Не скажу, що цього разу в аграрний день все пройшло вдало. Адже два питання з трьох, що розглядалися в першому читанні, викликали дискусію між прихильниками і критиками запропонованих законопроектів. В підсумку депутати проголосували за повернення документів в Комітет для підготовки на повторне перше читання.

Так, проект закону “Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції” реєстраційний №5448, внесений Урядом ще рік тому з метою замінити чинний Закон України “Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини”, не витримав критики опонентів і не набрав потрібної кількості голосів для прийняття його за основу і продовження роботи з ним до другого читання і прийняття в цілому.

Законопроект, який за урядовим задумом мав би краще забезпечувати функціонування ринку органічної продукції та запобігати створенню сприятливого середовища для введення в обіг фальсифікованої органічної продукції і уникненню від відповідальності за порушення в цій сфері, був депутатським корпусом сприйнятий не однозначно та був направлений на доопрацювання комітетом.

Чи буде Комітет повторно вносити питання на розгляд парламенту покаже час, адже потрібно проаналізувати всі “за і проти”, висловлені під час обговорення, і тільки після цього вирішувати, як діяти далі.

Другий законопроект №6049 і альтернативний №6049-1 по питаннях про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації масивів земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення, якими пропонувалося внести зміни до земельного законодавства, спрямовані на ліквідацію проблем, пов’язаних з подрібненням таких масивів земель, також спрямували до повторного першого читання.

Це доволі складні законопроекти із земельних питань, якими авторські колективи намагалися визначити правила використання масиву земель сільськогосподарського призначення, з наданням права землекористувачу, який використовує значну частку земель масиву, на одержання в оренду земель під польовими дорогами, обміну орендованих (суборендованих) земельних ділянок в рамках одного масиву, набуття права використовувати земельні ділянки під лісосмугами та іншими захисними насадженнями тощо.

Цими документами також передбачалося вирішення проблем нерозпайованих земель колективної власності, надання ряду додаткових прав органам місцевого самоврядування щодо таких земель та інше.

Основний і альтернативний законопроекти потребують доопрацювання, можливо об’єднання в один документ, що стане компромісним, і тоді буде підтриманий більшістю парламентарів. Отже над цим в Комітеті потрібно буде попрацювати додатково.

Ну і щодо законопроекту, який був підтриманий депутатами і прийнятий за основу у першому читанні.

Це проект Закону і альтернативний до нього “Про безпечність та гігієну кормів”, який визначає правові і організаційні основи виробництва та обігу кормів, регулює стосунки та відносини між органами виконавчої влади та операторами ринку кормів.

Зазначу, що законопроект №2845 і альтернативний до нього №2845-1, про які іде мова, розглянуті в Комітеті порівняно нещодавно, 30.06.2017 року, і отримали схвалення практично усіма фракціями парламенту. Мета законів – гармонізація законодавства України з європейським, щоб домогтися високого рівня якості і ефективності відгодівлі тварин у вітчизняному аграрному господарстві. Документи надзвичайно об’ємні і охоплюють усі правові та організаційні засади виробництва, обігу, маркування та презентацій кормів, а також відносин між владою і виробниками кормів та операторами цього ринку.

Ось таким видався черговий аграрний день у Верховній Раді України.

Валерій Лунченко,

народний депутат України,

секретар Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин